Betalingen aan Russische exportbedrijven stagneren door sancties
MOSKOU (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Russische bedrijven die goederen exporteren, moeten maar afwachten of ze nog betaald worden. Het geld stapelt zich op in het buitenland omdat de Verenigde Staten hun sancties op het Russische bankwezen hebben verscherpt.
Het bedrag aan uitstaande buitenlandse vorderingen steeg in de eerste elf maanden van dit jaar met bijna 60 miljard dollar, vergeleken met 43 miljard dollar in dezelfde periode vorig jaar, blijkt uit cijfers van de Russische centrale bank. In november namen de buitenlandse vorderingen voor de derde maand op rij toe.
Rusland heeft zijn export grotendeels naar het Oosten verlegd sinds de invasie van Oekraïne in 2022. De Verenigde Staten maken het financiële instellingen in landen die nog wel zaken doen met het Kremlin, steeds lastiger. Vijftig Russische banken kregen vorige maand nieuwe sancties opgelegd, waardoor betalingen van en naar Ruslands handelspartners grotendeels stil zijn komen te liggen. De maatregel zorgde ervoor dat de roebel vorige maand met meer dan 10 procent kelderde.
Hoge inflatie
Het Kremlin heeft de uitgaven voor het Oekraïne-conflict enorm opgevoerd, wat heeft geleid tot grote tekorten op de arbeidsmarkt en hoge inflatie. Volgens het Russische bureau voor de statistiek Rosstat zijn de prijzen vorige maand op jaarbasis met 8,9 procent gestegen. Russische beleidsmakers vergaderen volgende week hoe ze de inflatie kunnen beteugelen en de roebel kunnen ondersteunen.
Volgens de topman van Sberbank, de grootste bank van Rusland, vertoont de Russische economie "aanzienlijke" tekenen van vertraging. Hij waarschuwt dat de Russische centrale bank dreigt "door te schieten" met haar rentebeleid, waardoor het "moeilijker wordt om terug te keren naar het spoor van economische groei".
Meer uit Financieel
SINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen gingen woensdagochtend verder omhoog na de Amerikaanse luchtaanvallen op Iran als vergelding voor de aanvallen op schepen in de Straat van Hormuz. Ook hebben de Verenigde Staten een vergunning ingetrokken die het Iran tijdelijk mogelijk maakte om olie te exporteren.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De bestedingen van huishoudens in Nederland zijn in mei met 1,8 procent gestegen in vergelijking met een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Huishoudens kochten die maand vooral meer goederen. In april groeide de consumptie met 1 procent.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met verliezen gesloten. Opnieuw drukten verliezen onder chipaandelen op de belangrijke graadmeters, ondanks recordresultaten die de Zuid-Koreaanse chipmaker Samsung meldde. Beleggers vragen zich af of koerswinsten voor de sector uit het voorgaande kwartaal nog houdbaar zijn. Na nieuwe aanvallen in de Straat van Hormuz stegen de olieprijzen weer.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben een vergunning ingetrokken die het Iran tijdelijk mogelijk maakte om olie te exporteren. Vorige maand schortte het Amerikaanse ministerie van Financiën sancties op Iraanse olie op tot en met 21 augustus. Maar na nieuwe beschietingen van tankers in de Straat van Hormuz eindigt die vrijstelling nu, aldus het ministerie.
10 uur geledenLEIDEN (ANP) - Airbus is van plan om met een vliegtuigmotorenfabrikant een bedrijf op te zetten voor de productie van waterstofmotoren. Die moeten op termijn een alternatief worden voor verbrandingsmotoren op fossiele brandstoffen, om zo de CO2-uitstoot van de luchtvaart te verminderen. De Europese vliegtuigbouwer verwacht dat de joint venture met MTU Aero Engines vanaf volgend jaar actief is.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondernemers in de glastuinbouw zullen door nieuwe klimaatmaatregelen verlies lijden als ze dezelfde opbrengsten behalen als in de afgelopen jaren. Dat is een van de conclusies van onderzoekers van Wageningen Social & Economic Research na een analyse van verschillende plannen. In al die beleidsvarianten gaan de energiekosten sterk omhoog door de beprijzing van CO2-uitstoot.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - FNV noemt het een belangrijke stap dat de Eerste Kamer heeft ingestemd met een wetsvoorstel dat flexwerkers meer zekerheid biedt over onder meer hun inkomen en werktijden. De vakbond waarschuwt wel dat onzeker werk zich kan verplaatsen naar andere constructies als de politiek maar een deel van de maatregelen doorvoert. Ook is goede handhaving nodig om te voorkomen dat regels worden omzeild.
14 uur geleden