Betalingen aan Russische exportbedrijven stagneren door sancties
MOSKOU (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Russische bedrijven die goederen exporteren, moeten maar afwachten of ze nog betaald worden. Het geld stapelt zich op in het buitenland omdat de Verenigde Staten hun sancties op het Russische bankwezen hebben verscherpt.
Het bedrag aan uitstaande buitenlandse vorderingen steeg in de eerste elf maanden van dit jaar met bijna 60 miljard dollar, vergeleken met 43 miljard dollar in dezelfde periode vorig jaar, blijkt uit cijfers van de Russische centrale bank. In november namen de buitenlandse vorderingen voor de derde maand op rij toe.
Rusland heeft zijn export grotendeels naar het Oosten verlegd sinds de invasie van Oekraïne in 2022. De Verenigde Staten maken het financiële instellingen in landen die nog wel zaken doen met het Kremlin, steeds lastiger. Vijftig Russische banken kregen vorige maand nieuwe sancties opgelegd, waardoor betalingen van en naar Ruslands handelspartners grotendeels stil zijn komen te liggen. De maatregel zorgde ervoor dat de roebel vorige maand met meer dan 10 procent kelderde.
Hoge inflatie
Het Kremlin heeft de uitgaven voor het Oekraïne-conflict enorm opgevoerd, wat heeft geleid tot grote tekorten op de arbeidsmarkt en hoge inflatie. Volgens het Russische bureau voor de statistiek Rosstat zijn de prijzen vorige maand op jaarbasis met 8,9 procent gestegen. Russische beleidsmakers vergaderen volgende week hoe ze de inflatie kunnen beteugelen en de roebel kunnen ondersteunen.
Volgens de topman van Sberbank, de grootste bank van Rusland, vertoont de Russische economie "aanzienlijke" tekenen van vertraging. Hij waarschuwt dat de Russische centrale bank dreigt "door te schieten" met haar rentebeleid, waardoor het "moeilijker wordt om terug te keren naar het spoor van economische groei".
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten gingen donderdag verder omlaag, na de zware verliezen de voorgaande dag. De verkoopgolf werd aangejaagd door oplopende olieprijzen als gevolg van de escalatie in het Midden-Oosten, terwijl beleggers vrezen voor een langdurige oorlog.
5 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond ziet een toename van het aantal bezoeken aan webpagina's over energiecontracten en -kosten en de pagina waarop consumenten de kosten van verschillende energieleveranciers kunnen vergelijken. Van die laatste waren de bezoekcijfers ruim 70 procent hoger in de eerste helft van maart ten opzichte van de laatste helft van februari. Ook bellen meer mensen de klantenservice van de bond met vragen en zorgen over de stijgende energieprijzen.
17 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM vliegt tot en met 17 mei niet naar Dubai en de Saudische steden Riyad en Dammam, vanwege de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. "Wij blijven de situatie evalueren en houden nauw contact met de relevante autoriteiten", aldus de Nederlandse luchtvaartmaatschappij in een verklaring.
39 minuten geledenFRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) verlaagt de groeiverwachting voor de economie van de eurozone vanwege de onzekerheid door de oorlog in het Midden-Oosten. De centrale bank in Frankfurt rekent voor dit jaar nu op een groei met 0,9 procent. In december werd nog een plus van 1,2 procent voorspeld. Voor 2027 rekent de ECB nu op een groei met 1,3 procent. Dat was eerder nog 1,4 procent.
48 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - FNV hoeft de kosten van het voormalige ledenparlement van de vakbond voor de cassatie tegen een eerdere beslissing over de hervorming van de vakbond niet te betalen. Dat heeft de ondernemingskamer bepaald, meldt het gerechtshof in Amsterdam donderdag.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten zal de Britse inflatie op de korte termijn opjagen, waarschuwt de centrale bank van het Verenigd Koninkrijk. Beleidsmakers van de Bank of England (BoE) hielden donderdag de rente gelijk op 3,75 procent, maar staan "klaar om in te grijpen" als dat nodig is om de gemiddelde prijsstijging terug te dringen tot 2 procent.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - Grote Europese luchtvaartmaatschappijen waarschuwen dat ze de hogere brandstofprijzen zullen moeten doorberekenen aan passagiers. Door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten en de olietankers die hierdoor vastzitten in de Perzische Golf, is de kerosineprijs in rap tempo gestegen. Kerosine komt voor een groot deel uit deze regio.
1 uur geleden