Betalingen aan Russische exportbedrijven stagneren door sancties
MOSKOU (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Russische bedrijven die goederen exporteren, moeten maar afwachten of ze nog betaald worden. Het geld stapelt zich op in het buitenland omdat de Verenigde Staten hun sancties op het Russische bankwezen hebben verscherpt.
Het bedrag aan uitstaande buitenlandse vorderingen steeg in de eerste elf maanden van dit jaar met bijna 60 miljard dollar, vergeleken met 43 miljard dollar in dezelfde periode vorig jaar, blijkt uit cijfers van de Russische centrale bank. In november namen de buitenlandse vorderingen voor de derde maand op rij toe.
Rusland heeft zijn export grotendeels naar het Oosten verlegd sinds de invasie van Oekraïne in 2022. De Verenigde Staten maken het financiële instellingen in landen die nog wel zaken doen met het Kremlin, steeds lastiger. Vijftig Russische banken kregen vorige maand nieuwe sancties opgelegd, waardoor betalingen van en naar Ruslands handelspartners grotendeels stil zijn komen te liggen. De maatregel zorgde ervoor dat de roebel vorige maand met meer dan 10 procent kelderde.
Hoge inflatie
Het Kremlin heeft de uitgaven voor het Oekraïne-conflict enorm opgevoerd, wat heeft geleid tot grote tekorten op de arbeidsmarkt en hoge inflatie. Volgens het Russische bureau voor de statistiek Rosstat zijn de prijzen vorige maand op jaarbasis met 8,9 procent gestegen. Russische beleidsmakers vergaderen volgende week hoe ze de inflatie kunnen beteugelen en de roebel kunnen ondersteunen.
Volgens de topman van Sberbank, de grootste bank van Rusland, vertoont de Russische economie "aanzienlijke" tekenen van vertraging. Hij waarschuwt dat de Russische centrale bank dreigt "door te schieten" met haar rentebeleid, waardoor het "moeilijker wordt om terug te keren naar het spoor van economische groei".
Meer uit Financieel
DOETINCHEM (ANP) - Fatbikeverkoper La Souris heeft 6,5 miljoen euro aan financiering ontvangen van ING en wil daarmee onder meer de Duitse markt betreden. Ook plant het Nederlandse bedrijf een uitbreiding in België en wil het in Nederland een tweede winkel openen in grote steden waar het al aanwezig is.
3 uur geledenDOETINCHEM (ANP) - Fatbikeverkoper La Souris heeft 6,5 miljoen euro aan financiering ontvangen van ING en wil daarmee onder meer de Duitse markt betreden. Ook plant het Nederlandse bedrijf een uitbreiding in België en wil het in Nederland een tweede winkel openen in grote steden waar het al aanwezig is.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Aandelen van Meta Platforms waren woensdag in trek onder beleggers op Wall Street. Het moederbedrijf van Facebook en Instagram is begonnen met de verkoop van de eerste consumentenabonnementen voor zijn Meta AI-chatbot. Dat wordt gezien als een belangrijke stap in het opbouwen van een businessmodel dat de honderden miljarden dollars aan investeringen in kunstmatige intelligentie moet compenseren.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Oprichter Ed Bindels van Apple-keten Amac doet een stap terug. Hij is niet langer topman van de Nederlandse verkoper van Apple-producten, maar gaat bij het bedrijf verder als voorzitter van de raad van commissarissen. Volgens Amac was de topfunctie voor Bindels niet meer te combineren met zijn werkzaamheden bij de door hem opgezette horecagelegenheid Liemès en het recent geopende Apple Museum.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Verenigde Staten zijn "teleurgesteld" dat Nederland de verkoop tegenhoudt van het bedrijf achter DigiD aan een Amerikaanse onderneming. De VS en Nederland hadden eruit kunnen komen, meent de Amerikaanse ambassade.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Verfconcern AkzoNobel was woensdag de grote winnaar op de beurs in Amsterdam. Beleggers zetten het aandeel 19,5 procent hoger nadat bekend was geworden dat AkzoNobel begin deze maand een overnamebod van het Japanse Nippon Paint en het Amerikaanse Sherwin-Williams had afgewezen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) grijpt in bij energieleverancier Kikker Energie. Uit onderzoek van de toezichthouder komt naar voren dat het bedrijf zich niet houdt aan de vergunningsvoorwaarden. Kikker krijgt de tijd om verbeteringen door te voeren. Als het bedrijf dat niet doet, kan de ACM in het uiterste geval de vergunning intrekken.
10 uur geleden