Betaalbedrijf Adyen aan kop in hogere AEX na koopadvies
AMSTERDAM (ANP) - Adyen was woensdag de grootste stijger in de AEX-index op Beursplein 5. Het betaalbedrijf profiteerde van een koopadvies van analisten van New Street Research. De algehele stemming op de Europese aandelenmarkten was op de laatste dag van november eveneens positief in afwachting van de nieuwste inflatiecijfers van de eurozone.
De inflatie in het eurogebied is naar verwachting in november iets afgezwakt door de wat lagere kosten voor energie. Op dinsdag bleek al dat de inflatie in Duitsland, België en Spanje wat minder hoog uitviel. In oktober kwam de inflatie in de eurozone nog uit op een nieuw record van 10,6 procent.
Het CBS meldde woensdagochtend dat het tempo waarin de prijzen in Nederland stijgen in november flink is afgenomen ten opzichte van een maand eerder. Op basis van de Europese meetmethode werd het dagelijks leven deze maand 11,2 procent duurder dan een jaar eerder. In oktober stegen de consumentenprijzen nog met 16,8 procent.
Jerome Powell
Daarnaast kijken beleggers uit naar een toespraak van voorzitter Jerome Powell van de Federal Reserve. Powell spreekt later op de dag op het Brookings Institution over de Amerikaanse economie. Mogelijk wordt dan meer duidelijk over het rentebeleid van de Amerikaanse centralebankenkoepel.
De AEX noteerde in de ochtendhandel 0,5 procent hoger op 721,53 punten. De MidKap klom 0,4 procent tot 947,31 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 0,6 procent.
Prosus, AkzoNobel en ArcelorMittal
Naast Adyen (plus 2,5 procent) stonden techinvesteerder Prosus, zorgtechnologiebedrijf Philips en verfconcern AkzoNobel in de kopgroep van de AEX, met winsten van ruim 1 procent. Staalconcern ArcelorMittal sloot de rij met een min van 1 procent na een verdere krimp van de Chinese industriesector in november.
Bij de kleinere bedrijven zakte Azerion 3,6 procent. Het Nederlandse gamebedrijf, dat woensdag een beleggersdag houdt, liet weten dat de omzet in het derde kwartaal sterk is gestegen. Onder de streep leed het bedrijf wel een verlies, terwijl een jaar eerder nog een winst werd geboekt.
H&M en euro- en oliekoers
In Stockholm won Hennes & Mauritz (H&M) 1 procent. De Zweedse kledingketen gaat zo'n 1500 banen schrappen als onderdeel van een kostenbesparingsprogramma. Het bedrijf neemt daarvoor een last van omgerekend ruim 73 miljoen euro in het vierde kwartaal.
De euro was 1,0355 dollar waard, tegen 1,0352 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 1 procent duurder op 78,94 dollar. Brentolie klom 1,2 procent in prijs tot 84,04 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ROME (ANP/RTR) - Italië heeft woensdag de accijns op brandstoffen verlaagd om huishoudens en bedrijven tegemoet te komen, nu de energiekosten flink stijgen door de oorlog in het Midden-Oosten. "We verlagen de brandstofprijs met 25 cent per liter, voor iedereen", heeft premier Giorgia Meloni aangekondigd.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Wall Street is woensdag met stevige verliezen gesloten, nadat de Federal Reserve de Amerikaanse rentetarieven onveranderd liet en slechts één renteverlaging voor dit jaar voorspelde. Volgens kenners was het rentebesluit evenwel in lijn met de verwachtingen. De oorlog in het Midden-Oosten bleef de gemoederen echter bezighouden. De olieprijzen zijn flink verder opgelopen, mede door een Iraanse aanval op een belangrijke gasinstallatie in Qatar.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - De bewindvoerders van het bedrijf achter onlinewoonwinkel Fonq willen de websites van Fonq en Naduvi toegankelijk houden voor consumenten. Op dit moment kunnen echter geen bestellingen worden geplaatst en geen betalingen worden gedaan. Ondertussen zoeken de bewindvoerders naar mogelijkheden om het bedrijf of delen ervan voort te zetten.
2 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - Branden veroorzaakt door Iraanse aanvallen hebben "uitgebreide schade" aangericht aan de belangrijkste gasinstallatie van het staatsenergiebedrijf van Qatar. Dat heeft QatarEnergy woensdagavond laten weten. Dit gebeurde nadat de Iraanse regering had aangekondigd een aanval op hun eigen energie-infrastructuur te zullen vergelden met een soortgelijke tegenaanval.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Federal Reserve houdt vast aan zijn verwachting om dit jaar nog een keer de rente te verlagen in de Verenigde Staten ondanks de toegenomen inflatiezorgen door de Iranoorlog. De beleidsbepalers rekenen nu wel op een sterkere stijging van het prijspeil in de VS dit jaar, maar stellen bij hun rentebesluit ook dat de gevolgen van de ontwikkelingen in het Midden-Oosten voor de Amerikaanse economie "onzeker" zijn.
4 uur geledenVEGHEL (ANP) - Jumbo verkoopt weer vlees voor stuntprijzen. Twee jaar geleden stopte de supermarktketen met tijdelijke aanbiedingen voor vers rund-, varkens- en kippenvlees om de verkoop van plantaardige eiwitten aan te jagen. Maar dat kostte het bedrijf geld, terwijl het resultaat van de maatregel "onvoldoende" was, stelt Jumbo na berichtgeving van NRC.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op de aandelenbeurzen in Europa waren woensdag overwegend verliezen te zien door de aanhoudende Iranoorlog. De olieprijzen lijken almaar verder te stijgen en beleggers vrezen dat een escalatie van de strijd in het Midden-Oosten tot meer verstoringen op energiemarkten en een hogere inflatie zou kunnen leiden.
6 uur geleden