Bestuursrechter: toch coronasteun voor startende ondernemer
UTRECHT (ANP) - Een startende ondernemer die in mei 2020 een restaurant was begonnen, had toch toegang moeten krijgen tot loonkostensubsidie tijdens de coronacrisis. Dat heeft de Centrale Raad van Beroep, een van de hoogste bestuursrechters in ons land, bepaald. De CRvB erkent dat subsidieregelingen snel tot stand moesten komen, maar naarmate de pandemie voortduurde had er meer oog moeten zijn voor de "nadelige financiële gevolgen" voor starters.
Omdat de onderneming nog geen omzet had gedraaid voor de pandemie, die begin dat jaar uitbrak, kon er geen subsidie worden berekend. De ondernemer had echter wel personeel in dienst genomen en het was volgens de bestuursrechter duidelijk dat hij "ernstig werd getroffen" door de coronamaatregelen.
De CRvB erkent dat het kabinet snel met een noodregeling moest komen waarmee het UWV de grote hoeveelheid aanvragen kon behandelen. Te veel uitzonderingen op die regeling zouden de uitvoering alleen maar bemoeilijken. "Dat startende ondernemers buiten de boot vielen, werd bij het begin van de pandemie door de minister bewust voor lief genomen", stelt de CRvB vast.
Derde aanvraagperiode
Centraal in deze zaak staat de derde aanvraagperiode van de NOW-regeling voor de maanden oktober tot en met december. Die regeling werd in september in het leven geroepen toen er volgens de CRvB geen sprake meer was van een "acute noodsituatie", maar de crisis hield wel aan, met grote financiële gevolgen voor ondernemers. De gevolgen voor starters hadden na verloop van tijd zwaarder moeten wegen dan de uitvoerbaarheid van de regeling, maar dat gebeurde niet, oordeelt de raad.
De CRvB geeft het UWV nu de opdracht om opnieuw een besluit te nemen over de door de ondernemer aangevraagde loonkostensubsidie. Daarbij mag de uitvoeringsinstantie de startdatum niet meer meewegen. De bestuursrechter geeft het UWV mee dat gekeken kan worden naar de omzet uit het derde kwartaal om op deze manier de NOW voor de periode daarna te berekenen.
Meer uit Financieel
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - Het Chinese ministerie van Handel heeft vrijdag zeven Europese bedrijven op een zwarte lijst gezet en handelsbeperkingen opgelegd. Aanleiding is hun betrokkenheid bij wapenverkopen aan Taiwan. Het is volgens persbureau Bloomberg voor het eerst dat Europese bedrijven op deze lijst terechtkomen.
50 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Twee goksites hebben de mogelijkheid om op eigen doelpunten te wedden verwijderd nadat ze daarop waren aangesproken door de Kansspelautoriteit (Ksa). Dit soort weddenschappen zijn niet toegestaan omdat ze een verhoogd risico hebben op matchfixing.
1 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - De omstandigheden voor Duitse bedrijven zijn in april aanzienlijk verslechterd, meldt onderzoeksinstituut Ifo op basis van zijn maandelijkse enquête onder ondernemers. Een graadmeter voor het ondernemersvertrouwen in Duitsland zakte tot het laagste niveau sinds de coronapandemie.
1 uur geledenOSLO (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Kunstmestproducent Yara, bekend van zijn grote complex in het Zeeuwse Sluiskil, verwacht dat de kosten voor aardgas in de komende maanden flink hoger liggen door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. Het Noorse concern denkt dat de kosten in het tweede kwartaal 150 miljoen dollar (ruim 128 miljoen euro) hoger uitvallen dan een jaar geleden.
1 uur geledenSTUTTGART (ANP/BLOOMBERG) - Porsche verkoopt zijn belang in sportwagenmerk Bugatti. De Duitse autofabrikant heeft ingestemd met de verkoop aan een consortium onder leiding van HOF Capital, een fonds dat mede werd opgericht door een telg uit een Egyptische miljardairsfamilie.
1 uur geledenNICOSIA (ANP) - De EU-landen, de Europese Commissie en het Europees Parlement hebben vrijdag hun handtekening gezet onder een routekaart om de interne markt te verbeteren. De EU wil vaart maken met het vereenvoudigen van regels voor de interne markt. Daarmee hoopt Europa concurrerender te worden.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Adyen behoorde vrijdag tot de winnaars op de Amsterdamse beurs. De betalingsverwerker koopt het Duitse Talon.One voor 750 miljoen euro. Het bedrijf biedt winkelketens en grote merken een systeem aan waarmee ze op maat gemaakte promotiecampagnes voor klanten kunnen opzetten. Met de aankoop verwacht Adyen zijn activiteiten uit te breiden van het verwerken van betalingen naar marketing. Het aandeel werd ruim 3 procent hoger gezet.
4 uur geleden