Bestuursrechter: toch coronasteun voor startende ondernemer
UTRECHT (ANP) - Een startende ondernemer die in mei 2020 een restaurant was begonnen, had toch toegang moeten krijgen tot loonkostensubsidie tijdens de coronacrisis. Dat heeft de Centrale Raad van Beroep, een van de hoogste bestuursrechters in ons land, bepaald. De CRvB erkent dat subsidieregelingen snel tot stand moesten komen, maar naarmate de pandemie voortduurde had er meer oog moeten zijn voor de "nadelige financiële gevolgen" voor starters.
Omdat de onderneming nog geen omzet had gedraaid voor de pandemie, die begin dat jaar uitbrak, kon er geen subsidie worden berekend. De ondernemer had echter wel personeel in dienst genomen en het was volgens de bestuursrechter duidelijk dat hij "ernstig werd getroffen" door de coronamaatregelen.
De CRvB erkent dat het kabinet snel met een noodregeling moest komen waarmee het UWV de grote hoeveelheid aanvragen kon behandelen. Te veel uitzonderingen op die regeling zouden de uitvoering alleen maar bemoeilijken. "Dat startende ondernemers buiten de boot vielen, werd bij het begin van de pandemie door de minister bewust voor lief genomen", stelt de CRvB vast.
Derde aanvraagperiode
Centraal in deze zaak staat de derde aanvraagperiode van de NOW-regeling voor de maanden oktober tot en met december. Die regeling werd in september in het leven geroepen toen er volgens de CRvB geen sprake meer was van een "acute noodsituatie", maar de crisis hield wel aan, met grote financiële gevolgen voor ondernemers. De gevolgen voor starters hadden na verloop van tijd zwaarder moeten wegen dan de uitvoerbaarheid van de regeling, maar dat gebeurde niet, oordeelt de raad.
De CRvB geeft het UWV nu de opdracht om opnieuw een besluit te nemen over de door de ondernemer aangevraagde loonkostensubsidie. Daarbij mag de uitvoeringsinstantie de startdatum niet meer meewegen. De bestuursrechter geeft het UWV mee dat gekeken kan worden naar de omzet uit het derde kwartaal om op deze manier de NOW voor de periode daarna te berekenen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag flink lager geopend door de vrees voor een verdere escalatie van de oorlog in het Midden-Oosten. In zijn eerste televisietoespraak sinds de Amerikaans-Israëlische oorlog met Iran zei president Donald Trump Iran de komende twee tot drie weken nog "extreem hard" te treffen en terug te brengen naar het stenen tijdperk. Trump herhaalde ook dat de Amerikaanse doelstellingen in Iran bijna zijn bereikt, maar gaf geen einddatum voor het conflict.
6 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese gasprijs stijgt donderdagochtend flink omdat president Donald Trump heeft gewaarschuwd dat de Verenigde Staten Iran de komende twee tot drie weken "extreem hard" zullen aanpakken. Door die opmerking lijkt een snelle oplossing van het conflict in het Midden-Oosten weer verder uit beeld te zijn geraakt.
11 minuten geledenDEURNE (ANP) - De bouwer van elektrische bussen Ebusco heeft ruim 27 miljoen euro aan nieuw kapitaal opgehaald, onder meer door een lening van bestaande aandeelhouders van het bedrijf uit het Noord-Brabantse Deurne. Ebusco zegt dat het opgehaalde werkkapitaal gebruikt zal worden om bestaande busorders uit te kunnen voeren en nieuwe zakelijke mogelijkheden na te jagen.
33 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De grootste Nederlandse supermarkten doen te weinig voor vrouwenrechten in hun toeleveringsketens. Dat concluderen onderzoeksbureau Questionmark en organisaties Oxfam Novib en Solidaridad in een onderzoek naar naleving van mensenrechten. Supermarkten zeggen de aanbevelingen van het rapport serieus te nemen, maar dat het rapport ook dingen buiten beschouwing laat.
34 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Bitcoin en andere cryptomunten zijn donderdag scherp in waarde gedaald nadat de Amerikaanse president Donald Trump had aangegeven dat er de komende weken zwaardere aanvallen op Iran zouden plaatsvinden. De belangrijkste digitale munt zakte 2,5 procent tot ongeveer 66.500 dollar (omgerekend 57.330 euro).
1 uur geledenTOKIO (ANP) - De olieprijzen zijn donderdag hard gestegen nadat de Amerikaanse president Donald Trump dreigde met een escalatie van de oorlog in Iran in de komende weken. Dit temperde de hoop op een snelle oplossing van het conflict.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse cao-lonen stegen in het eerste kwartaal van 2026 met 4,5 procent ten opzichte van een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Driekwart van de Nederlandse werknemers valt onder een cao.
2 uur geleden