Bestuurder Friesland noemt overleg met NAM verstandig
LEEUWARDEN (ANP) - Provinciebestuurder Friso Douwstra vindt het verstandig om met de NAM in gesprek te blijven over de mogelijke gaswinning onder het wad bij Ternaard. Of de provincie gehoor geeft aan de oproep van de Waddenvereniging om uit het omgevingsproces met de NAM te stappen, kon Douwstra nog niet zeggen. "De gemeente Noardeast-Fryslân geeft daar binnenkort antwoord op aan de Waddenvereniging."
Douwstra is als gedeputeerde verantwoordelijk voor mijnbouw in de provincie. Hij gaf antwoord op vragen van Jochem Knol van GrienLinks over het contact met de NAM. Het oliebedrijf stelde de gemeente Noardeast-Fryslân, het Wetterskip Fryslân en het ministerie van Economische Zaken in gebreke, omdat de vergunningverlening rond Ternaard volgens het bedrijf te lang duurt. "Het is volgens mij verstandig om in gesprek te blijven met de NAM. Dat gesprek maakt niets uit voor het besluit van de regering om het wel of niet te doen", zei Douwstra woensdag in een commissievergadering.
De gedeputeerde zei bereid te zijn nog een keer in een brief aan het ministerie van Economische Zaken aan te geven dat de provincie fel tegen nieuwe gaswinning onder het wad is. Zijn collega in Groningen Henk Emmens deed die toezegging woensdag ook en ook Noord-Holland gaat dit nog een keer laten weten. "Wij moeten opkomen voor onze burgers."
Werelderfgoed
Knol zei dat de regering de bescherming van het wad niet serieus neemt. Hij noemde de gas- en zoutwinning en de voornemens om kabels onder het wad door te trekken als voorbeelden.
UNESCO nam woensdag een kritisch advies van natuurorganisatie IUCN over om de Waddenzee in stand te houden. Dit betekent dat Nederland, Duitsland en Denemarken, de drie landen aan de Waddenzee, voor 1 februari 2023 een plan moeten hebben over hoe ze de natuur van het wad in stand willen houden. Nieuwe gas- en zoutwinning, zoals gaswinning bij Ternaard, zou mogelijk de status van werelderfgoed in gevaar brengen.
Meer uit Binnenland
EINDHOVEN (ANP) - De politie is op zoek naar een verdachte van een schietincident in Eindhoven, meldt een politiewoordvoerder. De man was in een woning aan het Stationsplein waar woensdag is geschoten.
8 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft dinsdag in Den Helder een verdachte aangehouden voor betrokkenheid bij de mishandeling van cabaretier Fabian Franciscus in 2024. Het gaat om een 41-jarige man uit Den Helder, bevestigt een woordvoerder na berichtgeving hierover van het Noordhollands Dagblad.
29 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Het Nederlands Film Festival (NFF) neemt per 1 maart afscheid van artistiek directeur en bestuurder Ido Abram. Marjolijn Bronkhuyzen vormt dan als algemeen directeur en bestuurder in haar eentje de directie van het filmfestival. Dat maakte het NFF woensdag bekend. Volgens het festival is het besluit genomen door het wegvallen van de subsidie van de gemeente Utrecht en de aanhoudende kostenstijgingen.
53 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De NS verwacht vrijdag weer de normale treindienstregeling te rijden, meldt een woordvoerder. Eerder was op de reisplanner te zien dat dit donderdagavond weer het geval zou zijn op de meeste trajecten waar nu nog minder treinen rijden. De NS zegt dat de vertraging komt doordat er minder treinen beschikbaar zijn door het winterse weer van vorige week.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het thema van de Koningsspelen van dit jaar is Iedereen Plezier. Dat werd woensdag onthuld tijdens een kick-off op een basisschool in het Utrechtse Maarssen. Scholen die op 17 april mee willen doen aan de veertiende editie, kunnen zich vanaf nu inschrijven. Bij de aftrap waren onder anderen Zapp-presentatrice Britt Dekker, youtuber Job van Grafhorst (beter bekend als Dutchtuber) en Koningsspelen-initiatiefnemer Richard Krajicek aanwezig.
2 uur geledenDEN BOSCH/DEN HAAG (ANP) - De commissarissen van de Koning in Noord-Brabant en Zuid-Holland vinden het "zeer teleurstellend" dat het lekken van twee sollicitaties van Esmah Lahlah onbestraft blijft. Ina Adema en Wouter Kolff hadden aangifte gedaan, omdat naar buiten was gekomen dat het Tweede Kamerlid van GroenLinks-PvdA had gesolliciteerd voor burgemeestersfuncties in Tilburg en Delft, een vertrouwelijke procedure waar geheimhouding op rust.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De kelder van de Vondelkerk in Amsterdam wordt woensdag leeggepompt. In de kelder staat 70 centimeter bluswater na de grote brand die de kerk in de nieuwjaarsnacht grotendeels verwoestte.
2 uur geleden