Bestuurder Friesland noemt overleg met NAM verstandig
LEEUWARDEN (ANP) - Provinciebestuurder Friso Douwstra vindt het verstandig om met de NAM in gesprek te blijven over de mogelijke gaswinning onder het wad bij Ternaard. Of de provincie gehoor geeft aan de oproep van de Waddenvereniging om uit het omgevingsproces met de NAM te stappen, kon Douwstra nog niet zeggen. "De gemeente Noardeast-Fryslân geeft daar binnenkort antwoord op aan de Waddenvereniging."
Douwstra is als gedeputeerde verantwoordelijk voor mijnbouw in de provincie. Hij gaf antwoord op vragen van Jochem Knol van GrienLinks over het contact met de NAM. Het oliebedrijf stelde de gemeente Noardeast-Fryslân, het Wetterskip Fryslân en het ministerie van Economische Zaken in gebreke, omdat de vergunningverlening rond Ternaard volgens het bedrijf te lang duurt. "Het is volgens mij verstandig om in gesprek te blijven met de NAM. Dat gesprek maakt niets uit voor het besluit van de regering om het wel of niet te doen", zei Douwstra woensdag in een commissievergadering.
De gedeputeerde zei bereid te zijn nog een keer in een brief aan het ministerie van Economische Zaken aan te geven dat de provincie fel tegen nieuwe gaswinning onder het wad is. Zijn collega in Groningen Henk Emmens deed die toezegging woensdag ook en ook Noord-Holland gaat dit nog een keer laten weten. "Wij moeten opkomen voor onze burgers."
Werelderfgoed
Knol zei dat de regering de bescherming van het wad niet serieus neemt. Hij noemde de gas- en zoutwinning en de voornemens om kabels onder het wad door te trekken als voorbeelden.
UNESCO nam woensdag een kritisch advies van natuurorganisatie IUCN over om de Waddenzee in stand te houden. Dit betekent dat Nederland, Duitsland en Denemarken, de drie landen aan de Waddenzee, voor 1 februari 2023 een plan moeten hebben over hoe ze de natuur van het wad in stand willen houden. Nieuwe gas- en zoutwinning, zoals gaswinning bij Ternaard, zou mogelijk de status van werelderfgoed in gevaar brengen.
Meer uit Binnenland
ASSEN (ANP) - De provincie Drenthe bereidt maatregelen voor tegen een wolf die donderdag twee wandelaars benaderde in het Dwingelderveld. Drenthe wil dit dier afschrikken met een paintballgeweer en is ook van plan de wolf te voorzien van een zender. Hiervoor moet het dier eerst worden verdoofd.
39 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Een 47-jarige man uit Schiedam is zaterdag opgepakt omdat hij ervan verdacht wordt mensen te hebben verkracht en aangerand in een Rotterdamse massagesalon. Dat meldt de politie vrijdag.
54 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Als het stelsel voor arbeidsongeschiktheid niet drastisch wordt aangepakt, loopt de wachttijd voor een beoordeling op tot drie jaar in 2030. Daarvoor waarschuwen ambtenaren van verschillende ministeries in een gezamenlijk beleidsadvies. In dat geval zouden bijna 200.000 mensen wachten op een definitieve uitkering.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De 52-jarige Sofian A., verdacht van het doodsteken van de 33-jarige Lassaad Chourou in een woning aan de Duivenvoordestraat in de Rotterdamse wijk Middelland, is daarvoor niet strafbaar, vindt het Openbaar Ministerie. Volgens de officier van justitie is aannemelijk dat A. heeft gestoken om zichzelf te verdedigen. De steekpartij vond ruim 22 jaar geleden plaats.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Buitenlandminister David van Weel vindt dat Europa en de VS moeten werken aan wederzijds vertrouwen. "En waar dat weg is, moeten we dat weer terugbouwen," zegt de VVD-minister naar aanleiding van de Amerikaanse veiligheidsstrategie. Daarin stelt de VS dat "Europa afstevent op zijn ondergang door de uitholling van democratie en politieke vrijheden."
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Dick Schoof zei na afloop van de ministerraad dat bewindslieden "helemaal niet tegenover elkaar" staan in de discussie over mestbeleid. Donderdag bevestigden ingewijden na berichtgeving van NOS dat een conflict hierover hoog is opgelopen. BBB-minister Robert Tieman (Infrastructuur en Waterstaat) probeerde zijn partijgenoot Femke Wiersma (Landbouw) te overtuigen van strengere mestregels, omwille van de waterkwaliteit. Maar onder druk van zijn partij bond hij toch in.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Jagers hebben op de Utrechtse Heuvelrug probleemwolf GW3237m doodgeschoten. Dit blijkt uit een DNA-spoedanalyse, zegt de Utrechtse gedeputeerde Mirjam Sterk (natuur en landbouw). De provincie Utrecht meldde vorige week al de dood van een wolf, maar toen was nog niet bekend of het om het dier met de bijnaam Bram ging. Voor deze wolf was eerder dit jaar een afschotvergunning afgegeven, omdat het dier meerdere keren mensen had aangevallen en gebeten.
6 uur geleden