Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bestuur Toshiba steunt overnamebod, maar beveelt het niet aan

Bestuur Toshiba steunt overnamebod, maar beveelt het niet aan

TOKIO (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Industrieel en technologisch concern Toshiba zal het overnamebod van een Japans consortium onder leiding van de JIP Group "steunen". Dat bevestigde het bestuur van het Japanse bedrijf donderdag in een verklaring. Eerder meldden persbureau Bloomberg en zakenkrant Nikkei op basis van bronnen al dat de raad van bestuur het bod van ongeveer 2 biljoen yen, omgerekend ruim 14 miljard euro, zou hebben goedgekeurd.

Met de stap komt mogelijk een einde aan een zeer onrustige periode in de ruim 140-jarige geschiedenis van het bekende Japanse bedrijf. Het bestuur lijkt het bod echter niet aan te bevelen bij de aandeelhouders. "Op dit moment spreekt het bestuur de steun uit voor het overnamebod als het wordt gestart. Het bestuur heeft echter ook een resolutie aangenomen om het op dit moment niet aan te bevelen", luidt de verklaring.

Een groep van ongeveer twintig Japanse bedrijven, waaronder Orix, Rohm en Chubu Electric Power, neemt deel aan de overname die wordt geleid door de Japanse private investeerder Japan Industrial Partners (JIP). Toshiba wordt al jaren geplaagd door schandalen. Zo was er in 2015 sprake van boekhoudfraude en ging twee jaar later een dochteronderneming voor kernenergie failliet. Het bedrijf werd daardoor gedwongen zijn geheugenchipdivisie te verkopen en aandelen uit te geven die vooral door buitenlandse investeerders werden gekocht.

Nationale veiligheid

Vorig jaar kwam echter aan het licht dat bestuursleden samen met de Japanse regering activistische buitenlandse aandeelhouders buitensloten. Sindsdien lagen de aandeelhouders en het bestuur van Toshiba met elkaar overhoop over de toekomst van het bedrijf. Buitenlandse investeerders hadden naar verluidt eveneens interesse in een overname van Toshiba, maar de Japanse overheid wilde belangrijke technologieën en onderdelen van Toshiba uit buitenlandse handen houden.

Zo worden de kernenergieactiviteiten van Toshiba van groot belang geacht voor de nationale veiligheid van Japan. Toshiba is ook betrokken bij de ontmanteling van de kerncentrale Fukushima Dai-Ichi, die verwoest werd door de aardbeving en tsunami van 2011. Dat maakte het moeilijk voor de regering om een eigendomsoverdracht aan een buitenlandse partij te accepteren. Begin vorig jaar verwierpen aandeelhouders ook een voorstel van het management om het bedrijf in tweeën te splitsen. In oktober 2022 werd JIP uiteindelijk gekozen als voorkeursbieder.

Meer uit Financieel

Amsterdam krijgt 9,5 voor gezondheid gemeentelijke financiën

AMSTERDAM (ANP) - Amsterdam staat er financieel gezien goed voor. De gemeente krijgt een 9,5 (van de 10) in het jaarlijkse onderzoek van accountantsbureau BDO waarin de financiële situatie van alle Nederlandse gemeenten wordt vergeleken. Dat gebeurt op basis van gemeentelijke begrotingsstukken, zoals jaarrekeningen en begrotingen.

29 minuten geleden
Rapport: gemeenten voorzien tot 2029 2 miljard begrotingstekort

EINDHOVEN (ANP) - Nederlandse gemeenten voorzien gezamenlijk een flink begrotingstekort tot en met 2029. Gemeenten verwachten 2 miljard euro tekort te komen tussen 2025 en 2029. Dit meldt accountantsbureau BDO in zijn jaarlijkse onderzoek naar de financiële situatie van alle Nederlandse gemeenten.

34 minuten geleden
Puma wint op Duitse beurs na aankoop belang door Chinees bedrijf

AMSTERDAM (ANP) - Het aandeel Puma ging dinsdag flink omhoog op de beurs in Frankfurt. Het Chinese Anta Sports Products heeft overeenstemming bereikt over de overname van een belang van ongeveer 29 procent in het Duitse sportmerk. De grootste Chinese fabrikant van sportkleding wordt daarmee de grootste aandeelhouder van Puma. Anta koopt de aandelen Puma van de Franse miljardairsfamilie Pinault voor 35 euro per stuk. De verkoopprijs ligt ruim boven de slotkoers van Puma op maandag. Het aandeel Puma steeg 5,5 procent.

40 minuten geleden
Vrachtschip stuurloos boven Rottumerplaat na brand machinekamer

EMDEN (ANP/DPA) - Een autotransportschip is stuurloos op de Noordzee ten noorden van het Nederlandse Waddeneiland Rottumerplaat. Het schip was maandagavond vertrokken vanuit het Duitse Emden, een haven vlakbij de Nederlandse grens, maar er brak brand uit aan boord. De brand in de machinekamer is inmiddels geblust, meldt het Duitse Centrale Commando voor Maritieme Noodsituaties (CCME).

51 minuten geleden
Chinees Anta Sports neemt groot belang in Duits sportmerk Puma

HERZOGENAURACH (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Chinese Anta Sports Products heeft overeenstemming bereikt over de overname van een belang van ongeveer 29 procent in Puma voor 1,5 miljard euro. Het in Jinjiang gevestigde bedrijf wordt daarmee de grootste aandeelhouder van de Duitse sportkledingfabrikant en breidt zijn portfolio van westerse sportmerken verder uit.

1 uur geleden
Vraag naar elektrische en hybride auto's stuwt verkoop in EU

BRUSSEL (ANP) - De verkoop van nieuwe personenauto's in de Europese Unie is in 2025 toegenomen, meldt de Europese autobrancheorganisatie ACEA. Elektrische en hybride auto's waren in trek, ook in Nederland. Benzineauto's hadden vorig jaar niet meer het grootste marktaandeel.

1 uur geleden
Europese Commissie en India komen vrijhandelsakkoord overeen

NEW DELHI (ANP) - De Europese Commissie en India hebben overeenstemming bereikt over een vrijhandelsakkoord, meldt commissievoorzitter Ursula von der Leyen. Onderhandelingen over de deal lopen al vele jaren, maar kwamen in een stroomversnelling nadat zowel de EU als India te maken kreeg met handelstarieven vanuit de Verenigde Staten. Beide kampen waren er daarom op gebrand snel tot een akkoord te komen.

2 uur geleden