Bestuur Kamer breidt mogelijkheden om Kamerleden te straffen uit
DEN HAAG (ANP) - Het dagelijks bestuur van de Tweede Kamer stelt voor de mogelijkheden uit te breiden om Kamerleden te straffen als zij de gedragscode overtreden, bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van RTL Nieuws. Het is nu al mogelijk om parlementariërs maximaal één maand te schorsen. Daar komen onder meer de opties bij om een Kamerlid voorwaardelijk te schorsen of de toegang tot debatten van een specifieke commissie tijdelijk te ontzeggen. Over het voorstel moet nog worden gedebatteerd en gestemd.
Het College van onderzoek integriteit van de Tweede Kamer kan voorstellen om een parlementariër sancties op te leggen als deze zich niet houdt aan de gedragscode. Deze sanctie wordt pas van kracht als de meerderheid van de Tweede Kamer hiermee instemt. Eind vorig jaar zijn bijvoorbeeld meerdere Kamerleden van Forum voor Democratie geschorst omdat zij weigerden al hun nevenactiviteiten te noteren in het daarvoor bestemde openbare register.
Aan zo'n schorsing gaat vaak een aanwijzing vooraf. Dat is een nadrukkelijk verzoek aan een Kamerlid om zich aan de gedragscode te houden, bijvoorbeeld door het nevenregister goed in te vullen. Het is gebruikelijk dat daarna een berisping volgt. Dat is een afkeurende brief van het presidium, het dagelijks bestuur van de Tweede Kamer. Het zwaarste middel is de schorsing. De mogelijkheden daartoe worden dus uitgebreid.
De leden van het presidium hebben woensdagochtend ingestemd met dit voorstel. Een woordvoerder zegt dat deze losstaan van de bedreigingen van Forum-leider Thierry Baudet aan het adres van Jesse Klaver (GroenLinks-PvdA).
Meer uit Politiek
GORINCHEM (ANP) - De inwoners van de gemeente Gorinchem kunnen op woensdag 29 april opnieuw naar de stembus. Het stadsbestuur heeft deze datum vastgesteld, nadat een meerderheid van de gemeenteraad een herstemming wilde. Aanleiding zijn vermoedens van stemfraude bij de gemeenteraadsverkiezingen van 18 maart.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland en de NAVO hadden deze week contact met de Verenigde Staten nadat president Donald Trump had gedreigd uit de NAVO te vertrekken. "Daar is contact over. Ook om de Amerikanen te wijzen op dat we juist meer uitgeven aan Defensie", zei premier Rob Jetten tijdens zijn wekelijkse persconferentie.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Rianne Letschert (Cultuur) vindt het "ontzettend goed nieuws" dat de Roemeense kunstschatten die vorig jaar werden geroofd uit het Drents Museum in Assen, waaronder een eeuwenoude gouden helm, weer zijn teruggevonden. "Wat een heugelijke dag", aldus de D66-bewindsvrouw.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het handelen van minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingshulp, D66) rond het terugdraaien van bezuinigingen op subsidie voor UNRWA is niet voor herhaling vatbaar, vindt asielminister en vicepremier Bart van den Brink (CDA).
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet verlengt de missie van het fregat Zr. Ms. Evertsen in het oosten van de Middellandse Zee "tot in beginsel begin mei". Dat heeft minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) de Tweede Kamer laten weten. Het schip vertrok vorige maand naar de regio om bij te dragen aan de verdediging van NAVO-bondgenoten die bedreigd worden door de oorlog in het Midden-Oosten.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Robert van Gasteren geeft zijn zetel niet terug aan de BBB in de Eerste Kamer. Hij gaat verder als zelfstandig senator, bevestigt BBB-fractievoorzitter Ilona Lagas woensdag na berichtgeving van WNL.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - PVV, SP en 50PLUS vinden het een slecht idee om een eigen bijdrage te vragen voor wijkverpleging vanwege de nadelige gevolgen. Dat bleek woensdag tijdens een zorgdebat. Coalitiepartij CDA gaf aan niet doof te zijn voor de zorgen, maar desondanks voor het plan te zijn.
1 dag geleden