Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bestormde overheidsgebouwen Brasilia worden zwaar beveiligd

Bestormde overheidsgebouwen Brasilia worden zwaar beveiligd

BRASILIA (ANP/AFP/RTR) - De bestormde overheidsgebouwen in Brasilia worden momenteel zwaar beveiligd. De Braziliaanse veiligheidsdiensten hebben het gebied rond het parlementsgebouw, het presidentieel paleis en het hooggerechtshof afgesloten.

De federale overheid zal tijdelijk de veiligheidstaken van de regionale autoriteiten overnemen. De veiligheidsdiensten in Brasilia werden zondag door de rellen verrast. Het duurde drie uur voordat ze de overheidsgebouwen konden ontzetten. Zij gebruikten traangas, flitsgranaten en waterkanonnen om de relschoppers te verjagen. Er vonden ook enkele honderden arrestaties plaats.

Het hooggerechtshof heeft de gouverneur van Brasilia, een bondgenoot van oud-president Jair Bolsonaro, op non-actief gesteld vanwege gebrekkige veiligheidsmaatregelen in de hoofdstad. De gouverneur ontsloeg zelf eerder de politiechef in Brasilia, die justitieminister was onder Bolsonaro.

Originele grondwet

Duizenden aanhangers van Bolsonaro waren bijeengekomen om te demonstreren tegen de nieuwe president Luiz Inácio Lula da Silva. Dit protest escaleerde volledig en mondde uit tot een bestorming van het parlement, het paleis en het hof. De relschoppers sloopten onder meer ramen en meubilair, plunderden kantoren en namen zelfs de originele grondwet uit 1988 mee.

Lula, die een week geleden werd beëdigd, spreekt van een "fascistische aanval" en geeft zijn voorganger Bolsonaro de schuld. Hij was zelf voor werk in São Paulo toen de situatie in Brasilia uit de hand liep, maar is inmiddels teruggekeerd en heeft de schade aan de overheidsgebouwen bekeken. De president, die maandag vanuit het beschadigde paleis werkt, ontvangt steunbetuigingen vanuit de hele wereld.

Plunderingen

De rechtse Bolsonaro vertrok eind december naar de Amerikaanse staat Florida, twee dagen voor de machtsoverdracht in Brasilia, en is daar nog steeds. De oud-president laat via Twitter weten de "plunderingen en invasies van openbare gebouwen" te veroordelen. Daarnaast verwerpt hij de bewering van Lula dat hij tot de bestorming heeft aangezet en verdedigt hij het recht op "vreedzame protesten".

Meer uit Buitenland

WSJ: VS voeren aanvallen uit op Iraans eiland Qeshm

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben een reeks "discrete, beperkte aanvallen" uitgevoerd op het Iraanse eiland Qeshm en omliggende gebieden nabij de Straat van Hormuz. Dat meldt The Wall Street Journal (WSJ).

4 uur geleden
VS: volgende week trilaterale gesprekken met Oekraïne en Rusland

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten brengen op 10 en 11 november delegaties uit Oekraïne en Rusland samen in Abu Dhabi, zo laat de Amerikaanse gezant Steve Witkoff weten. Op sociale media schrijft hij dat de nieuwe gesprekken in Abu Dhabi gaan over "veiligheidsafspraken voor na de oorlog, de-escalatie, humanitaire maatregelen en het beëindigen van de oorlog".

5 uur geleden
Aantal burgerdoden door aanval Rusland op Oekraïens dorp loopt op

KYIV (ANP/RTR) - Bij Russische aanvallen maandag op de Oekraïense plaats Komysjoevacha, niet ver van de stad Zaporizja, zijn zeker 26 mensen om het leven gekomen. Eerder op maandag sprak president Volodymyr Zelensky op X nog over achttien doden.

6 uur geleden
Rechter: Californië beslist zelf over check rond stembiljetten

WASHINGTON (ANP) - De regering-Trump moet niet langer van Californië eisen om enkele duizenden stembiljetten in die staat niet mee te tellen bij de Congresverkiezingen. Dat heeft een federale rechter in Washington, James Boasberg, besloten. Volgens de rechter is het niet aan de regering om "eenzijdig haar voorkeursprocedures" op te leggen aan staten. In de Verenigde Staten zijn staten grotendeels zelf verantwoordelijk voor het organiseren van de stembusgang.

8 uur geleden
Zelensky waarschuwt voor Russische aanvallen tijdens midterms

KYIV (ANP) - De Oekraïense president vreest dat de aandacht die uitgaat naar de Amerikaanse parlementsverkiezingen deze week, de midterms, de aandacht zal afleiden van de oorlog tegen zijn land. In zijn dagelijkse videotoespraak aan Oekraïners zegt het staatshoofd dat Rusland dat momentum kan aangrijpen om aanvallen uit te voeren op zijn land. Zelensky zegt daarbij over informatie te beschikken dat Rusland een grootschalige aanval voorbereidt.

9 uur geleden
Merz wil dat president wordt opgevolgd door een vrouw

BERLIJN (ANP/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft de wens uitgesproken dat president Frank-Walter Steinmeier wordt opgevolgd door een vrouw, aldus bronnen binnen zijn partij. De voornamelijk ceremoniële functie is nog nooit door een vrouw bekleed.

10 uur geleden
Ruim 1 miljoen euro ingezameld voor afgebrand stadhuis Limoges

LIMOGES (ANP/BELGA) - Een inzamelingsactie voor het afgebrande stadhuis van de Franse stad Limoges heeft al ruim 1 miljoen euro opgeleverd. Het gebouw raakte zwaar beschadigd door de brand op 17 oktober, toen in Frankrijk massaal rellen, plunderingen en vernielingen plaatsvonden.

11 uur geleden