Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Bestand tussen Israël en Hamas in de komende dagen'

'Bestand tussen Israël en Hamas in de komende dagen'

JERUZALEM (ANP) - Israël en Hamas worden het waarschijnlijk in de komende twee dagen eens over een wapenstilstand. Dat zeggen bronnen bij de strijdende partijen tegen internationale media.

Bij zo'n bestand zou eerst een einde komen aan de Israëlische bombardementen op doelen in de Gazastrook, zeggen een hoge Israëlische functionaris en andere ingewijden tegen de Amerikaanse krant The New York Times. Ook stopt Israël met pogingen om topfiguren te doden van Hamas. Dat moet de grootschalige raketbeschietingen op Israël stoppen.

Israël eist op zijn beurt dat Hamas stopt met het graven van tunnels richting Israël die gebruikt kunnen worden om aanvallen mee uit te voeren. De Israëliërs verlangen verder dat er een einde komt aan gewelddadige protesten aan de grens van de Gazastrook en Israël.

Wederzijdse overeenkomst

Op een later moment zouden ook doden en gevangenen kunnen worden uitgewisseld. Israël zou ook bereid zijn om weer goederen toe te laten tot de Gazastrook, een verarmde Palestijnse enclave aan de kust. De Israëlische regering heeft publiekelijk overigens nog niet toegegeven dat ze om de tafel zit met Hamas.

Een Hamas-functionaris toonde zich optimistisch over de uitkomst van de onderhandelingen. "Ik denk dat de huidige inspanningen rond een wapenstilstand een succes zullen worden", zei Moussa Abu Marzouk bij de Libanese televisiezender al-Mayadeen. "Ik verwacht binnen twee dagen een bestand op basis van een wederzijdse overeenkomst."

Israël zou bij onderhandelingen onder meer worden vertegenwoordigd door Meir Ben-Shabbat, de nationale veiligheidsadviseur. Die heeft naar verluidt een hechte relatie met premier Benjamin Netanyahu. Twee prominente Hamas-onderhandelaars, onder wie commandant Marwan Issa, hebben volgens de Amerikaanse krant nauwe banden met de Egyptische inlichtingendienst. Egypte speelt een coördinerende rol tijdens de onderhandelingen.

240 doden

Israël en Hamas hebben in het verleden ook al wapenstilstanden gesloten. Toen liepen onderhandelingen soms vertraging op doordat sommige belangrijke Hamas-functionarissen slecht bereikbaar zijn. Die zouden vrezen dat ze worden geliquideerd door Israël en zitten vaak ondergedoken. Ze gebruiken dan ook geen elektronische apparaten.

De strijd gaat tijdens het overleg wel door en heeft inmiddels het leven gekost aan bijna 240 mensen. De Palestijnse autoriteiten hebben melding gemaakt van 227 doden door de Israëlische bombardementen in het dichtbevolkte gebied. De Israëlische politie zegt dat in Israël twaalf mensen zijn omgekomen door raketbeschietingen vanuit de Gazastrook.

Internationaal groeit de druk om tot een wapenstilstand te komen, ook vanuit de Verenigde Staten. Die worden gezien als de belangrijkste buitenlandse bondgenoot van Israël. De Amerikaanse president Joe Biden maakte Netanyahu woensdag duidelijk "aanzienlijke de-escalatie" te verwachten zodat kan worden toegewerkt naar een bestand.

Meer uit Buitenland

Hegseth over blokkade: tientallen schepen tegengehouden

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie heeft Iran gewaarschuwd dat de blokkade van Iraanse havens steeds verder wordt versterkt. De VS hebben al 34 schepen tegengehouden, verklaarde minister Pete Hegseth op een persconferentie. "Niemand vaart van de Straat van Hormuz naar waar dan ook in de wereld zonder toestemming van de Amerikaanse marine."

5 minuten geleden
Zelensky weer in Saudi-Arabië voor topoverleg

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is weer afgereisd naar Saudi-Arabië. Hij meldt op X dat hij daar gaat overleggen met de feitelijke leider van de rijke Golfstaat, Mohammed bin Salman. "Vandaag werken we verder aan onze afspraken met Saudi-Arabië over veiligheid, energie en infrastructuur."

1 uur geleden
China stuurt panda's naar VS voor bezoek Trump aan Beijing

ATLANTA (ANP/BLOOMBERG) - China zet opnieuw de befaamde 'panda-diplomatie' in voor zijn geopolitieke belangen. De dierentuin in Atlanta maakte vlak voor een bezoek van de Amerikaanse president Donald Trump aan Beijing bekend dat het twee reuzenpanda's uit China zal ontvangen.

1 uur geleden
Europa verwerpt vermeend plan VS dwarse bondgenoten te straffen

BERLIJN/LONDEN (ANP/RTR) - Europese NAVO-landen zeggen zich niets aan te trekken van vermeende Amerikaanse plannen om onvoldoende volgzame bondgenoten te straffen. Het Verenigd Koninkrijk laat zich niet onder druk zetten, aldus de Britse regering. En Spanje, een tweede mikpunt van de VS, hoeft volgens Duitsland niet te vrezen voor zijn NAVO-lidmaatschap.

1 uur geleden
Iraanse minister Abbas Araghchi vrijdag verwacht in Islamabad

ISLAMABAD (ANP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi wordt volgens Pakistaanse bronnen vrijdagavond in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad verwacht. Hij komt met een delegatie om eventueel met de VS te onderhandelen. Een Amerikaans team is volgens de bronnen al in Islamabad om een nieuwe ronde onderhandelingen tussen Iran en de VS voor te bereiden.

2 uur geleden
China hekelt uitspraken Trump over vrachtschip

BEIJING (ANP/RTR) - China heeft geërgerd gereageerd op uitspraken van de Amerikaanse president Donald Trump over een geënterd vrachtschip. Trump verklaarde deze week bij CNBC dat het vaartuig "bepaalde spullen" aan boord had. "Misschien wel een cadeautje uit China", opperde hij over de lading, zonder verder in detail te treden.

5 uur geleden
BBC: Jeffrey Epstein bracht misbruikslachtoffers onder in Londen

LONDEN (ANP) - De Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein heeft volgens de BBC ook in Londen slachtoffers van seksueel misbruik gehuisvest. De Britse omroep heeft onderzoek gedaan naar de Epstein-documenten die in de Verenigde Staten zijn gepubliceerd en vond daar vier huizen in de Britse hoofdstad waar vrouwen werden ondergebracht. Zes van hen verklaarden later te zijn misbruikt.

5 uur geleden