Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Bestand tussen Israël en Hamas in de komende dagen'

'Bestand tussen Israël en Hamas in de komende dagen'

JERUZALEM (ANP) - Israël en Hamas worden het waarschijnlijk in de komende twee dagen eens over een wapenstilstand. Dat zeggen bronnen bij de strijdende partijen tegen internationale media.

Bij zo'n bestand zou eerst een einde komen aan de Israëlische bombardementen op doelen in de Gazastrook, zeggen een hoge Israëlische functionaris en andere ingewijden tegen de Amerikaanse krant The New York Times. Ook stopt Israël met pogingen om topfiguren te doden van Hamas. Dat moet de grootschalige raketbeschietingen op Israël stoppen.

Israël eist op zijn beurt dat Hamas stopt met het graven van tunnels richting Israël die gebruikt kunnen worden om aanvallen mee uit te voeren. De Israëliërs verlangen verder dat er een einde komt aan gewelddadige protesten aan de grens van de Gazastrook en Israël.

Wederzijdse overeenkomst

Op een later moment zouden ook doden en gevangenen kunnen worden uitgewisseld. Israël zou ook bereid zijn om weer goederen toe te laten tot de Gazastrook, een verarmde Palestijnse enclave aan de kust. De Israëlische regering heeft publiekelijk overigens nog niet toegegeven dat ze om de tafel zit met Hamas.

Een Hamas-functionaris toonde zich optimistisch over de uitkomst van de onderhandelingen. "Ik denk dat de huidige inspanningen rond een wapenstilstand een succes zullen worden", zei Moussa Abu Marzouk bij de Libanese televisiezender al-Mayadeen. "Ik verwacht binnen twee dagen een bestand op basis van een wederzijdse overeenkomst."

Israël zou bij onderhandelingen onder meer worden vertegenwoordigd door Meir Ben-Shabbat, de nationale veiligheidsadviseur. Die heeft naar verluidt een hechte relatie met premier Benjamin Netanyahu. Twee prominente Hamas-onderhandelaars, onder wie commandant Marwan Issa, hebben volgens de Amerikaanse krant nauwe banden met de Egyptische inlichtingendienst. Egypte speelt een coördinerende rol tijdens de onderhandelingen.

240 doden

Israël en Hamas hebben in het verleden ook al wapenstilstanden gesloten. Toen liepen onderhandelingen soms vertraging op doordat sommige belangrijke Hamas-functionarissen slecht bereikbaar zijn. Die zouden vrezen dat ze worden geliquideerd door Israël en zitten vaak ondergedoken. Ze gebruiken dan ook geen elektronische apparaten.

De strijd gaat tijdens het overleg wel door en heeft inmiddels het leven gekost aan bijna 240 mensen. De Palestijnse autoriteiten hebben melding gemaakt van 227 doden door de Israëlische bombardementen in het dichtbevolkte gebied. De Israëlische politie zegt dat in Israël twaalf mensen zijn omgekomen door raketbeschietingen vanuit de Gazastrook.

Internationaal groeit de druk om tot een wapenstilstand te komen, ook vanuit de Verenigde Staten. Die worden gezien als de belangrijkste buitenlandse bondgenoot van Israël. De Amerikaanse president Joe Biden maakte Netanyahu woensdag duidelijk "aanzienlijke de-escalatie" te verwachten zodat kan worden toegewerkt naar een bestand.

Meer uit Buitenland

EU-leiding verwelkomt lening van 90 miljard euro aan Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - De leiders van de Europese Unie hebben het definitief toekennen van een krediet van 90 miljard euro aan Oekraïne toegejuicht, nadat het lang door Hongarije was geblokkeerd. Het geld wordt officieel omschreven als een lening en moet Oekraïne in 2026 en 2027 financieel ondersteunen.

56 minuten geleden
Ook 20e sanctiepakket voor Rusland rond na staken Hongaars verzet

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft donderdag ingestemd met een twintigste pakket strafmaatregelen voor Rusland. Hongarije en Slowakije hebben hun verzet tegen de nieuwe sancties opgegeven, net als ze bij de miljardenlening voor Oekraïne deden.

1 uur geleden
VN: 30 miljoen mensen vallen terug in bittere armoede door oorlog

BANGKOK (ANP/RTR) - Meer dan 30 miljoen mensen vallen terug in bittere armoede door de gevolgen van de oorlog die Israël en de VS tegen Iran zijn begonnen. Dit stelt de chef van het VN-ontwikkelingsprogramma, de voormalige Belgische premier Alexander De Croo.

1 uur geleden
Hongarije en Slowakije ontvangen weer Russische olie

BOEDAPEST/BRATISLAVA (ANP/RTR) - Hongarije en Slowakije hebben de eerste leveringen Russische olie ontvangen sinds de heropening van de Droezjba-pijpleiding. Sinds woensdag stroomt er weer olie door de pijpleidingen in Oekraïne, na maandenlange reparaties.

1 uur geleden
Man gooit vloeistof naar ex-kroonprins Iran in Berlijn

BERLIJN (ANP/DPA) - De voormalige kroonprins van Iran, Reza Pahlavi, is tijdens zijn bezoek aan Berlijn met een soort vloeistof bekogeld na een bijeenkomst met politici. Op zijn pak kreeg hij een rode vlek. Hij bleef ongedeerd. Zijn belager is aangehouden.

1 uur geleden
Hongarije trekt blokkade in: Oekraïne krijgt EU-lening 90 miljard

BRUSSEL (ANP) - Oekraïne krijgt definitief de EU-lening van 90 miljard euro, zo zijn alle lidstaten overeengekomen. Hongarije heeft zijn blokkade opgeheven. Dit betekent dat Oekraïne nu zo snel mogelijk de eerste 45 miljard euro voor 2026 ontvangt, voor onder meer de aanschaf van militair materieel. Dat heeft een woordvoerder van het Cypriotische voorzitterschap van de EU donderdag bekendgemaakt.

1 uur geleden
Rode Kruis-vrijwilligers aangevallen in Zuid-Libanon

BEIROET (ANP/RTR) - Bij een reddingsactie van het Rode Kruis woensdag in het zuiden van Libanon zijn vrijwilligers aangevallen, meldt de hulporganisatie in een statement. Vier teams moesten na de reddingsactie gecheckt worden in het ziekenhuis. Het incident gebeurde in de zuidelijke plaats Tayri, dezelfde locatie waar woensdag een Libanese journalist om het leven kwam.

2 uur geleden