Bestand Gazastrook wordt vooralsnog nageleefd
TEL AVIV/GAZA (ANP/DPA/AFP) - Een door Egypte tot stand gebracht staakt-het-vuren in het Gaza-conflict wordt vooralsnog nageleefd. Het Israëlische leger bevestigde maandagochtend dat er sinds het bestand zondagavond geen raketten meer vanuit de Palestijnse Gazastrook richting Israël zijn afgevuurd. Het Israëlische leger heeft ook geen nieuwe doelen in de kuststrook aangevallen. Inmiddels is ook een grensovergang weer open.
Na drie dagen vechten ging de wapenstilstand om 23.30 uur lokale tijd in. Het Israëlische leger had een militaire operatie gelanceerd met luchtaanvallen op de Islamitische Jihad in de Gazastrook, waarbij enkele kopstukken van de beweging werden gedood. Volgens Israëlische informatie plande de extremistische groepering vóór de militaire operatie een aanval met antitankraketten in het grensgebied met de Gazastrook. De confrontatie brak uit na de arrestatie van een extremisten-leider een week geleden op de Westelijke Jordaanoever.
Volgens het leger vuurden militante Palestijnen als reactie sinds vrijdag meer dan duizend raketten af richting Israëlische steden, tweehonderd raakten de Gazastrook zelf. In de Gazastrook vielen sinds vrijdag 44 doden en 360 gewonden, zo maakte het Palestijnse ministerie van Volksgezondheid bekend. Onder de doden waren vijftien kinderen en vier vrouwen. De Palestijnen gaven Israël de schuld. Het Israëlische leger benadrukte daarentegen dat jihad-raketten burgerlevens hadden geëist in de Gazastrook.
Enkele uren nadat het bestand was ingegaan, heropende Israël een grenspost in het zuiden van de enclave. Vrachtwagens met brandstof konden daardoor weer de smalle landstrook inrijden. Afgelopen zaterdag moest de enige elektriciteitscentrale in Gaza worden stilgelegd door brandstoftekort. De 2 miljoen inwoners hadden daardoor maar een paar uur elektriciteit per dag. De grensovergangen met Israël waren bijna een week geleden gesloten.
Meer uit Buitenland
MIAMI (ANP/RTR) - De Amerikaanse speciaal gezant Steve Witkoff praat vrijdag verder over het vredesplan voor Gaza met vertegenwoordigers van Egypte, Turkije en Qatar, meldt het Witte Huis. Volgens nieuwssite Axios zijn de landen ontevreden over de manier waarop zowel Israël als Hamas zich aan het bestaande akkoord houdt.
5 uur geledenBEMOWO PISKIE (ANP) - "Het pad van Oekraïne naar de NAVO is onomkeerbaar", benadrukt NAVO-secretaris-generaal Mark Rutte op de NAVO-basis in het Poolse Bemowo Piskie. De NAVO-topman is daar om de eenheid binnen het militaire bondgenootschap en aan de oostflank van het NAVO-gebied kracht bij te zetten.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil het streven om lid te worden van de NAVO niet uit de Oekraïense grondwet halen. Dat heeft hij gezegd op een persconferentie in Brussel. Als de grondwet moet worden aangepast, is dat aan het Oekraïense volk om daarover te beslissen "en niemand anders".
6 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De protestmars met duizenden boeren naar de Europese wijk in Brussel is eerder beëindigd dan gepland. De manifestatie werd rond 13.45 uur ontbonden. Het is nog onduidelijk waarom de mars niet verderging.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky begrijpt de risico's van België als de Russische bevroren tegoeden worden gebruikt voor een lening aan zijn land. "Maar we zijn in oorlog en ik denk dat we grotere risico's lopen", zei Zelensky tijdens een persconferentie in Brussel. Voor het begin van de EU-top heeft hij met de Belgische premier Bart De Wever gesproken.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Duizenden boeren zijn begonnen met een mars naar de Europese wijk van Brussel, waar op dit moment een EU-top bezig is. Het is daar al de hele ochtend onrustig, maar de officiële protestmars is nu pas van start gegaan.
8 uur geledenMANNHEIM (ANP/DPA) - De man die in maart op een menigte inreed in Mannheim, heeft een levenslange gevangenisstraf gekregen. Hij doodde tijdens Rosenmontag, een Duitse carnavalstraditie, twee mensen. Veertien personen raakten gewond.
8 uur geleden