Bestand Gaza gaat van start na ontvangst namenlijst
JERUZALEM (ANP/RTR) - Om 10.15 uur Nederlandse tijd is het bestand in de Gazastrook ingegaan, heeft de Israëlische regering bekendgemaakt. Hamas heeft Israël op zondagochtend een lijst bezorgd met de namen van de eerste gijzelaars die worden vrijgelaten. Dat was een voorwaarde voor Israël om het bestand te laten ingaan.
Een woordvoerder van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu meldt dat de drie gijzelaars zondag nog worden vrijgelaten, na 15.00 uur Nederlandse tijd. Volgens de lijst van Hamas gaat het om drie jonge vrouwen: Romi Gonen (24), Emily Damari (28) en Doron Shtanbar Khair (31). In de komende zeven dagen zouden nog eens vier levende gijzelaars worden overgedragen.
Het bestand had aanvankelijk om 07.30 uur Nederlandse tijd moeten ingaan, maar dat tijdstip werd uitgesteld omdat Israël de namenlijst nog niet had ontvangen. Netanyahu was zaterdagavond met die extra eis gekomen. In de uren tussen het aanvankelijke startmoment en het werkelijke startmoment ging Israël door met aanvallen. Volgens Palestijnse bronnen zijn daardoor nog zeker acht mensen om het leven gekomen.
De eerste fase van het bestand bestaat uit een staakt-het-vuren van zes weken en de ruil van 33 Israëlische gijzelaars tegen 1904 Palestijnse gevangenen in diezelfde periode. Daarna volgen nog twee fases, waarin meer gijzelaars tegen gevangenen worden geruild.
Meer uit Buitenland
HANOI (ANP/AFP) - To Lam is dinsdag door de Nationale Vergadering tot president van Vietnam verkozen. De 68-jarige Lam is ook al de leider van de Vietnamese Communistische Partij. Nu Lam de eerste en tweede plek in de Vietnamese politiek bekleedt, heeft hij zijn macht verder geconsolideerd.
1 uur geledenSYDNEY (ANP/RTR) - Een van de meest gedecoreerde militairen van Australië, oorlogsveteraan Ben Roberts-Smith, is gearresteerd op verdenking van oorlogsmisdaden. De Australische krant The Age schrijft dat Roberts-Smith op het vliegveld van Sydney is opgepakt. De politie wil enkel bevestigen dat het om "een 47-jarige oud-militair" gaat. Hij wordt verdacht van betrokkenheid bij de moord op vijf mensen in Afghanistan tussen 2009 en 2012.
2 uur geledenHOUSTON (ANP/AFP) - De Artemis II-ruimtemissie is zojuist achter de maan gepasseerd. Na een verwacht communicatieverlies van ongeveer 40 minuten is er weer contact tussen wetenschappers van ruimtevaartorganisatie NASA en de vier astronauten.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft opnieuw gedreigd met aanvallen op Iraanse civiele infrastructuur. Tijdens een persconferentie herhaalde hij dat hij alle bruggen en energiecentrales in het land zal vernietigen als er geen deal komt voor de deadline dinsdag. Diezelfde bewoordingen gebruikte hij zondag ook.
10 uur geledenCAPE CANAVERAL (ANP/AFP) - De astronauten van de Artemis II-ruimtemissie hebben het record van verste ruimtereis verbroken. Iets voor 20.00 uur Nederlandse tijd bereikten de astronauten het verste punt dat ooit door een mens is bezocht. Ze zien hierbij delen van de maan die nog nooit eerder met het blote oog zijn waargenomen.
10 uur geledenBEIROET (ANP/DPA) - Bij de jongste aanvallen van Israël op het buurland Libanon zijn in maart en april al rond de 1500 doden en meer dan 4600 gewonden gevallen volgens het ministerie van Gezondheid. Onder de doden waren volgens het Libanese ministerie 57 mensen die medische hulp boden.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Met de twee bemanningsleden die boven Iran in een gevechtsvliegtuig vrijdag werden neergehaald gaat het volgens president Donald Trump goed. Ze zijn allebei gewond, maar herstellen goed, aldus de president.
12 uur geleden