Besparingen huishoudens stijgen tot recordhoogte door crisis
AMSTERDAM (ANP) - De coronacrisis maakt Nederlanders uiterst voorzichtig met het doen van uitgaven. Volgens De Nederlandsche Bank (DNB) is nog nooit zoveel bespaard door huishoudens als dit jaar. Enerzijds zorgden de lockdownmaatregelen en andere beperkingen om de verspreiding van het virus in te dammen ervoor dat er minder mogelijkheden waren om geld te laten rollen. Daarnaast werd uit voorzorg de hand op de knip gehouden.
Volgens DNB zal de particuliere consumptie dit jaar met 7,1 procent krimpen, vooral door de zuinigheid en onzekerheid in de eerste zes maanden van dit jaar. Toen daalde de consumptie met 13,6 procent ten opzichte van het slot van 2019. In het derde kwartaal was volgens DNB weliswaar sprake van een flink herstel, maar dat weegt niet op tegen de daling in de eerste helft van het jaar.
De zogeheten vrije besparingen stegen volgens DNB in het tweede kwartaal met ruim 12 miljard euro ten opzichte van het jaar daarvoor. Hiervan werd pakweg 11 miljard euro geparkeerd op spaarrekeningen bij Nederlandse banken. De rest ging onder meer naar beleggersrekeningen of werd gebruikt voor het aflossen van schulden.
Diensten
Met name aan diensten, zoals de horeca en het toerisme, werd in het derde kwartaal minder uitgegeven. De consumptie van goederen heeft zich daarentegen sterk hersteld. Dit komt overeen met het positieve beeld van de detailhandel. Zo steeg het omzetvolume van winkelbedrijven in het derde kwartaal met 7,2 procent ten opzichte van vorig jaar. Dat is de hoogste groei sinds het begin van de reeks in 2005.
Met name de woninggerelateerde branches en webwinkels zagen hun omzet sterk toenemen. In het vierde kwartaal wordt de consumptie echter opnieuw geraakt door de tweede besmettingsgolf en de aanscherping van de lockdownmaatregelen.
Aflossingen
De uitgaven door huishoudens zullen volgend jaar volgens DNB met 4,8 procent groeien, en een jaar later met nog eens 4,5 procent. Daarbij houdt DNB er rekening mee dat de coronamaatregelen volgend jaar geleidelijk worden afgebouwd en in 2022 niet meer nodig zijn.
Ondanks dat Nederlanders in doorsnee meer geld overhouden, wordt dit niet gebruikt voor vrijwillige aflossingen op hypotheken. Die zijn volgens DNB juist afgenomen, wat volgens de centrale bank betekent dat Nederlanders in onzekere tijden liever wat geld achter de hand houden.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Warenhuisketen de Bijenkorf heeft veel last van zuinige consumenten. De klantbestedingen zijn afgelopen jaar op vergelijkbare basis met meer dan 8 procent gedaald. De Bijenkorf merkte ook dat zijn webshop minder bezoekers kreeg dan een jaar eerder.
20 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Snowflake ging donderdag hard omhoog op de beurzen in New York. De clouddienstverlener en softwareontwikkelaar verhoogde de omzetverwachting voor het hele jaar na beter dan verwachte kwartaalresultaten. Ook tekende het bedrijf een meerjarige overeenkomst van 6 miljard dollar met Amazon voor het gebruik van de clouddiensten en chips van Amazon Web Services, de clouddivisie van het tech- en webwinkelconcern. Het aandeel Snowflake werd bijna 34 procent meer waard.
43 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond is kritisch op prijsverhogingen die telecomaanbieders KPN en Ziggo hebben aangekondigd. De belangenbehartiger betwijfelt of die rechtmatig zijn en wil beide bedrijven erover spreken.
52 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Grootverbruikers van gas, zoals regionale netbeheerders, elektriciteitscentrales en grote industriƫle afnemers, betalen volgend jaar iets hogere tarieven voor het landelijke gastransport. Dat meldt de Autoriteit Consument & Markt (ACM), die de maximale tarieven van Gasunie Transport Services (GTS) heeft vastgesteld.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL gaat extra geld vragen voor rouwpost die nabestaanden met spoed willen versturen. Vanaf 12 juli kost dat per brief 3,25 euro, bevestigt de post- en pakketbezorger. Wie dat extra geld niet wil of kan betalen, moet rouwkaarten via de normale post versturen waar PostNL door een versoepeling van de regels langer over mag doen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie doet diepgaand onderzoek naar de overname van de Duitse elektronicaverkoper Ceconomy door het Chinese webshopbedrijf JD.com. De toezichthouder is bang dat het internetbedrijf dankzij Chinese staatssteun een oneerlijk voordeel had bij de biedingen op het moederbedrijf van winkelketens MediaMarkt en Saturn. Ook wil Brussel nagaan of mogelijke subsidies vanuit China het fusiebedrijf een oneerlijk concurrentievoordeel kunnen geven.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie doet diepgaand onderzoek naar de overname van de Duitse elektronicaverkoper Ceconomy door het Chinese webshopbedrijf JD.com. De toezichthouder is bang dat het internetbedrijf dankzij Chinese staatssteun een oneerlijk voordeel had bij de biedingen op het moederbedrijf van winkelketens MediaMarkt en Saturn. Ook wil Brussel nagaan of mogelijke subsidies vanuit China het fusiebedrijf een oneerlijk concurrentievoordeel kunnen geven.
3 uur geleden