Besi werkt openingsverlies snel weg in positieve AEX
AMSTERDAM (ANP) - Besi wist dinsdag een openingsverlies snel weg te werken op de Amsterdamse beurs. Beleggingsadviseur Stifel haalde de chiptoeleverancier van de kooplijst af, maar verhoogde wel het koersdoel. Het aandeel won 0,1 procent, na een aanvankelijke koersdaling van ruim 1 procent. Besi zakte een dag eerder nog 2 procent door een adviesverlaging van effectenhuis Needham.
Ook verwerkten beleggers de nieuwe Amerikaanse maatregelen om de export van chips voor toepassingen rond kunstmatige intelligentie (AI) verder te beperken. De nieuwe regels gaan pas over een jaar in en het is aan de nieuwe regering onder leiding van president Donald Trump in hoeverre deze worden uitgevoerd. De makers van chipmachines ASMI en ASML wonnen ruim 1 procent.
De AEX-index op het Damrak noteerde in de ochtendhandel 0,5 procent hoger op 889,73 punten. De MidKap klom 0,6 procent tot 817,92 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs wonnen 0,6 en 1 procent. Londen daalde 0,1 procent.
AkzoNobel
De beurzen in Hongkong en Shanghai stegen 1,8 en 2,5 procent, na berichten dat het economische team van Trump overweegt om de importheffingen langzaam te verhogen. De aankomend president dreigde eerder om meteen na zijn aantreden flinke importheffingen op te leggen aan China, Canada en Mexico.
Verffabrikant AkzoNobel, die fabrieken heeft in China, was de sterkste stijger in de AEX met een plus van 3 procent. Techinvesteerder Prosus, die grote belangen heeft in de Chinese techsector, volgde met een winst van dik 2 procent. Shell zakte 0,7 procent, na een tegenvallende update van BP. Het Britse olie- en gasconcern verwacht dat de winst in het vierde kwartaal wordt gedrukt door lagere winstmarges op het raffineren van ruwe olie. BP verloor ruim 2 procent in Londen.
Philips
Philips won 0,6 procent, ondanks dat het zorgtechnologieconcern ook dit jaar rekening houdt met een gematigde vraag uit China. Dat komt door de strenge eisen aan medische technologie om corruptie tegen te gaan, zei topman Roy Jakobs in een interview met persbureau Reuters.
Vivoryon won 5 procent. De Duitse biotechnoloog verklaarde dat de ontwikkeling van zijn behandeling van nierziektes bij diabetespatiƫnten het belangrijkste doel blijft in 2025. JD Sports kelderde 10 procent in Londen, na een winstalarm van de Britse sportketen.
Euro- en oliekoersen
De euro was 1,0268 dollar waard, tegen 1,0216 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,4 procent goedkoper op 78,53 dollar. Brentolie kostte 0,5 procent minder op 80,62 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met kleine koersbewegingen geopend. Beleggers op Wall Street zijn in afwachting van het rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank later op de dag. Naar verwachting verlaagt de Federal Reserve de rente dan voor de derde keer op rij om zo de economie en arbeidsmarkt te stimuleren. Fed-voorzitter Jerome Powell geeft dan ook een toelichting op het rentebesluit.
1 uur geledenNEW DELHI (ANP/RTR) - De Indiase toezichthouder voor burgerluchtvaart grijpt harder in bij de geplaagde luchtvaartmaatschappij IndiGo, die onder leiding staat van de Nederlandse topman Pieter Elbers. De luchtvaartautoriteit heeft eigen personeel ingezet op het hoofdkantoor van IndiGo om de dagelijkse operatie en het herstel van de maatschappij na de massale vluchtuitval te volgen.
3 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - De door de rechter aangestelde beheerders van de Nijmeegse chipfabrikant Nexperia zijn uitgenodigd in Beijing voor een gesprek met het Chinese moederbedrijf Wingtech. Dat meldt een bron aan persbureau Reuters.
4 uur geledenLEUSDEN (ANP) - Nederlanders hebben tot en met oktober van dit jaar 5 procent minder vakanties naar de Verenigde Staten geboekt, meldt reisbranchevereniging ANVR. In september en oktober is echter een omslag te zien, de boekingen liggen in deze maanden juist "substantieel hoger" dan vorig jaar.
4 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - Meer bedrijven in Europa kunnen volgend jaar een gang naar de aandelenbeurs maken na de daling van het aantal Europese beursgangen dit jaar. Dat verwacht advies- en accountancybureau EY. Mede door de verminderde handelsspanningen zouden bedrijven meer vertrouwen hebben om de sprong naar de aandelenmarkt te wagen.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil dat elektriciteitsnetwerken van lidstaten beter op elkaar aansluiten. Vergunningen voor elektriciteitsprojecten moeten makkelijker worden verleend, staat in een plan van de Europese Commissie. Daarmee hoopt de Commissie op meer ruimte op elektriciteitsnetwerken en lagere energieprijzen.
5 uur geledenHANNOVER (ANP) - Reisconcern TUI heeft het afgelopen boekjaar dankzij een groei van het aantal vakantiegangers meer winst gemaakt. Ook verwelkomde het Duitse bedrijf meer gasten in de hotels en op de cruises van de eigen merken, wat door hogere prijzen ook meer geld opleverde. TUI verwacht dat de groei de komende maanden aanhoudt, ook de eerste voortekenen voor komende zomer zijn positief.
5 uur geleden