Besi op kop in rode AEX, Unilever onderaan na cijfers
AMSTERDAM (ANP) - Besi was donderdag de veruit de sterkste stijger in de AEX-index, die een stevig verlies liet zien. De chiptoeleverancier ontving meer nieuwe orders in het derde kwartaal, na dalingen in de afgelopen twee kwartalen. Topman Richard Blickman sprak van solide kwartaalcijfers. Voor het huidige kwartaal rekent het bedrijf op een flinke omzetgroei ten opzichte van het derde kwartaal. Het aandeel werd 6,6 procent hoger gezet.
De resultaten van Unilever konden beleggers niet bekoren. Het verzorgings- en voedingsmiddelenconcern achter merken als Magnum en Dove boekte afgelopen kwartaal opnieuw meer omzet dankzij prijsverhogingen. Het bedrijf verkocht echter minder producten. Topman Hein Schumacher kondigde ook fikse ingrepen binnen het bedrijf aan om de winstgevendheid te vergroten. Daarbij moet de aandacht meer komen te liggen op de dertig best presterende merken. Het aandeel zakte 3 procent.
Naast de aanhoudende stroom van bedrijfsresultaten letten beleggers ook op het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB). De centrale bank verhoogde vorige maand de rente nog voor de tiende keer op rij naar het hoogste niveau ooit. Nu wordt gehoopt dat de ECB de rente voorlopig onveranderd zal laten.
ASMI
De AEX noteerde in de ochtendhandel 0,9 procent lager op 715,85 punten. De MidKap zakte 0,3 procent tot 762,35 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs daalden tot 1,2 procent.
Naast Unilever stond ASMI in de staartgroep met een min van 2 procent. Het chipbedrijf won een dag eerder nog bijna 6 procent dankzij meevallende resultaten. In de MidKap vielen de resultaten van bodemonderzoeker Fugro (plus 7 procent) en flitshandelaar Flow Traders (plus 7 procent) in de smaak bij beleggers.
Pharming in de plus
Corbion zakte ruim 3 procent. Het speciaalchemiebedrijf kondigde bij de publicatie van de kwartaalcijfers een herstructureringsprogramma aan, waarbij het de toekomst van een groot deel van zijn activiteiten bestudeert. Arcadis won 0,7 procent. Volgens topman Alan Brookes heeft het ingenieursbureau een sterk kwartaal achter de rug.
Pharming (plus 7 procent) wist een forse omzetgroei te boeken dankzij stijgende verkopen van Ruconest en de lancering van Joenja in de VS. In Frankfurt zakte Mercedes-Benz dik 5 procent na tegenvallende resultaten van de Duitse autofabrikant.
Euro- en oliekoers
De euro was 1,0540 dollar waard, tegen 1,0593 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,5 procent minder op 84,95 dollar. Brentolie werd 0,4 procent goedkoper op 89,79 dollar per vat.
Meer uit Financieel
WENEN (ANP/RTR) - Oliekartel OPEC+ is bezorgd over de kostbare aanvallen op energiefaciliteiten in het Midden-Oosten en de vrijwel volledige blokkade van de Straat van Hormuz voor de scheepvaart door Iran. Dat staat in een verklaring van de OPEC+ die is ingezien door persbureau Reuters. De OPEC+ vergadert zondag over de productie.
11 uur geledenKOEWEIT (ANP/RTR/AFP) - Het staatsolieconcern van Koeweit zegt dat een Iraanse drone-aanval zware schade heeft aangericht aan oliefaciliteiten in de Golfstaat. Volgens Kuwait Petroleum Corporation is er brand ontstaan bij olie-infrastructuur door de aanval.
13 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG) - Landen van oliekartel OPEC+, geleid door Saudi-Arabië en Rusland, gaan hun productie verder verhogen te midden van de oorlog in het Midden-Oosten en de sterk gestegen olieprijzen. Volgens afgevaardigden van de OPEC+ tegen persbureau Bloomberg gaat het productievolume in mei met 206.000 vaten per dag omhoog. Zondagmiddag is er overleg van de OPEC+.
15 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - De veertig grootste beursgenoteerde bedrijven van Duitsland in de DAX-index op de aandelenbeurs in Frankfurt gaan dit jaar een recordbedrag aan dividend uitkeren aan de aandeelhouders. Dat meldt advies- en accountantskantoor EY in een onderzoek. In totaal gaat het om een bedrag van 55,3 miljard euro, een stijging van bijna 6 procent vergeleken met vorig jaar.
16 uur geledenMILAAN (ANP/BLOOMBERG) - Meerdere luchthavens in Italië waarschuwen luchtvaartmaatschappijen voor beperkingen bij de bevoorrading van vliegtuigbrandstof door de oorlog in het Midden-Oosten. Het gaat om de luchthavens van Bologna, Milaan Linate, Treviso en Venetië. De voorraad aan kerosine op die vliegvelden is beperkt.
17 uur geledenHANOI (ANP/BLOOMBERG) - De economische groei van Vietnam is in het afgelopen kwartaal vertraagd vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt het Nationaal Bureau voor de Statistiek van Vietnam zaterdag. Door het conflict zijn de energieprijzen gestegen en de voorraden krapper geworden.
1 dag geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Frankrijk gaat leningen aan kleine en middelgrote bedrijven verstrekken die worden getroffen door de sterk stijgende brandstofprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Het ministerie van Economische Zaken meldt dat bedrijven in de sectoren transport, landbouw en visserij in aanmerking komen voor de leningen van maximaal 50.000 euro.
1 dag geleden