Besi onderuit in fors lagere AEX na omzetwaarschuwing
AMSTERDAM (ANP) - Besi ging maandag onderuit op de Amsterdamse beurs. Het chipbedrijf waarschuwde voor een sterker dan verwachte daling van de omzet in het vierde kwartaal. De stemming op het Damrak was ook negatief. De zorgen over de impact van de omikronvariant op het economische herstel laaiden weer op na de nieuwe harde lockdown in Nederland. Ook elders in Europa lieten de beurzen flinke verliezen zien aan het begin van de kerstweek.
Besi zakte 3,7 procent in de AEX. Het bedrijf moest door overstromingen als gevolg van de hevige regenval in Maleisië de productie in een fabriek in dat land stilleggen. Besi denkt door de tegenvaller nu dat de omzet in het huidige kwartaal zo'n 15 à 20 procent lager zal uitkomen dan in het derde kwartaal. Eerder ging de onderneming uit van een afname van tussen de 5 en 15 procent. Wel zijn de orders die in het vierde kwartaal binnenkwamen aanzienlijk hoger dan vorig jaar.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 1,5 procent lager op 760,29 punten. De MidKap zakte 2,1 procent tot 1010,16 punten. De graadmeters in Frankfurt en Parijs raakten tot 2,3 procent kwijt. Londen daalde 1,7 procent na het opstappen van brexitminister David Frost. Buitenlandminister Liz Truss neemt zijn taken over.
Winkelvastgoedfonds Unibail-Rodamco-Westfield, dat het Solna Centrum in Stockholm voor 272 miljoen euro verkoopt aan Alecta Fastigheter, was de grootste daler in de AEX, met een verlies van 4,5 procent. Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway was de enige stijger met een plusje van 0,1 procent.
Universal Music Group (UMG) verloor 0,9 procent. Het platenlabel achter sterren als Taylor Swift, Billie Eilish en Lady Gaga promoveerde naar de AEX. Signify daalde 1 procent. Het verlichtingsbedrijf koopt het Amerikaanse Fluence voor 242 miljoen euro van concurrent Osram. Door de overname krijgt Signify ook de toegang tot lichttoepassingen van dat bedrijf die worden gebruikt bij de legale teelt van cannabis.
Bij de kleinere bedrijven steeg drankenproducent Lucas Bols 1,9 procent dankzij een adviesverhoging door Oddo BHF. MotorK dikte ruim 5 procent aan op de lokale Amsterdamse markt dankzij een koopadvies van Berenberg.
De euro was 1,1258 dollar waard, tegen 1,1276 dollar op vrijdag. De olieprijzen gingen omlaag door de vrees dat de vraag naar olie zal dalen door de snelle verspreiding van de omikronvariant. Een vat Amerikaanse olie kostte 3,4 procent minder op 68,47 dollar. Brentolie werd 3,1 procent goedkoper op 71,24 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De hypotheekrentes in Nederland zijn gestegen door de Iranoorlog. Vooral starters en kopers in de grote steden en op de nieuwbouwmarkt kunnen dat merken, meldt ING Research.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met bescheiden winsten gesloten. Optimisme over de mogelijkheden voor een einde aan de oorlog in Iran zorgde ervoor dat beleggers weer geld staken in aandelen. De olieprijzen daalden licht.
7 uur geledenPARIJS (ANP) - De centrale bank van Frankrijk is pessimistischer geworden over de economische groei van het land door de oorlog in Iran. De sterke stijging van de gas- en olieprijzen door het conflict beperkt de uitgaven van consumenten en investeringen van bedrijven waarschijnlijk.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump bezoekt 14 en 15 mei China voor een topontmoeting met zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping. Dat meldde een woordvoerder van het Witte Huis, nadat Trump zijn bezoek aan China onlangs had uitgesteld vanwege de Iranoorlog. Xi en Trump spreken in Beijing waarschijnlijk over de sterk verslechterde handelsrelatie tussen de twee landen.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een nieuwe adviesraad voor technologie opgericht met prominente leden als Facebook-oprichter Mark Zuckerberg en Nvidia-topman Jensen Huang. Trumps voormalige nauwe bondgenoot Elon Musk is een opvallende afwezige.
9 uur geledenLOS ANGELES (ANP/RTR/AFP) - Meta en Google zijn aansprakelijk voor een verslaving die een Amerikaanse vrouw zegt te hebben ontwikkeld voor socialemedia-apps zoals Instagram en YouTube, zo heeft een jury in Los Angeles geoordeeld.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is met winst gesloten. Ook op andere Europese beurzen had het optimisme de overhand, terwijl de olieprijzen licht zakten. Beleggers verwerken signalen vanuit de Verenigde Staten en Iran over gesprekken die moeten leiden tot een einde aan de gevechten in de Golfregio. Daarbij lijken ze rekening te houden met vooruitgang in onderhandelingen over vrede of een staakt-het-vuren.
11 uur geleden