Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Besi onderuit in fors lagere AEX na omzetwaarschuwing

Besi onderuit in fors lagere AEX na omzetwaarschuwing

AMSTERDAM (ANP) - Besi ging maandag onderuit op de Amsterdamse beurs. Het chipbedrijf waarschuwde voor een sterker dan verwachte daling van de omzet in het vierde kwartaal. De stemming op het Damrak was ook negatief. De zorgen over de impact van de omikronvariant op het economische herstel laaiden weer op na de nieuwe harde lockdown in Nederland. Ook elders in Europa lieten de beurzen flinke verliezen zien aan het begin van de kerstweek.

Besi zakte 3,7 procent in de AEX. Het bedrijf moest door overstromingen als gevolg van de hevige regenval in Maleisië de productie in een fabriek in dat land stilleggen. Besi denkt door de tegenvaller nu dat de omzet in het huidige kwartaal zo'n 15 à 20 procent lager zal uitkomen dan in het derde kwartaal. Eerder ging de onderneming uit van een afname van tussen de 5 en 15 procent. Wel zijn de orders die in het vierde kwartaal binnenkwamen aanzienlijk hoger dan vorig jaar.

De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 1,5 procent lager op 760,29 punten. De MidKap zakte 2,1 procent tot 1010,16 punten. De graadmeters in Frankfurt en Parijs raakten tot 2,3 procent kwijt. Londen daalde 1,7 procent na het opstappen van brexitminister David Frost. Buitenlandminister Liz Truss neemt zijn taken over.

Winkelvastgoedfonds Unibail-Rodamco-Westfield, dat het Solna Centrum in Stockholm voor 272 miljoen euro verkoopt aan Alecta Fastigheter, was de grootste daler in de AEX, met een verlies van 4,5 procent. Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway was de enige stijger met een plusje van 0,1 procent.

Universal Music Group (UMG) verloor 0,9 procent. Het platenlabel achter sterren als Taylor Swift, Billie Eilish en Lady Gaga promoveerde naar de AEX. Signify daalde 1 procent. Het verlichtingsbedrijf koopt het Amerikaanse Fluence voor 242 miljoen euro van concurrent Osram. Door de overname krijgt Signify ook de toegang tot lichttoepassingen van dat bedrijf die worden gebruikt bij de legale teelt van cannabis.

Bij de kleinere bedrijven steeg drankenproducent Lucas Bols 1,9 procent dankzij een adviesverhoging door Oddo BHF. MotorK dikte ruim 5 procent aan op de lokale Amsterdamse markt dankzij een koopadvies van Berenberg.

De euro was 1,1258 dollar waard, tegen 1,1276 dollar op vrijdag. De olieprijzen gingen omlaag door de vrees dat de vraag naar olie zal dalen door de snelle verspreiding van de omikronvariant. Een vat Amerikaanse olie kostte 3,4 procent minder op 68,47 dollar. Brentolie werd 3,1 procent goedkoper op 71,24 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Senator VS wil instemmen met benoeming beoogde Fed-voorzitter

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Republikeinse senator Thom Tillis zal stemmen voor de benoeming van Kevin Warsh als de nieuwe voorzitter van de Federal Reserve. Dat heeft hij zondag gezegd tijdens een interview met NBC News. Daarmee lijkt de beëdiging van de door Donald Trump voorgedragen kandidaat als opvolger van de huidige Fed-voorzitter Jerome Powell zekerder te worden. Powells termijn loopt in mei af.

4 uur geleden
Oman ondertekent investeringsdeals van 200 miljoen voor industrie

MUSCAT (ANP/RTR) - Oman heeft investeringsovereenkomsten ondertekend met meerdere organisaties voor nieuwe industrieprojecten ter waarde van meer dan 200 miljoen Omaanse rial. Dat is omgerekend zo'n 444 miljoen euro.

6 uur geleden
Minister Hongkong: beursgangen leveren dit jaar al miljarden op

HONGKONG (ANP/BLOOMBERG) - Beursintroducties in Hongkong hebben dit jaar al meer dan 140 miljard Hongkongse dollar (ongeveer 15,2 miljard euro) opgebracht. Dat meldt minister van Financiën Paul Chan van de speciale administratieve regio van de Volksrepubliek China in zijn blog. Daarmee behoudt Hongkong volgens hem zijn positie als belangrijkste bestemming ter wereld voor een beursgang.

11 uur geleden
Magyar: 'oligarchen' van Orbán sluizen bezittingen weg

BOEDAPEST (ANP/BLOOMBERG) - De vermoedelijke aankomende premier van Hongarije zegt over informatie te beschikken dat rijke figuren die zijn gelinkt aan de regering van Viktor Orbán activa naar het buitenland wegsluizen. Verkiezingswinnaar Péter Magyar waarschuwt investeerders uit te kijken wat ze kopen en eist dat de Hongaarse autoriteiten "de criminelen oppakken die de Hongaren miljarden hebben gekost" en voorkomen dat ze "hun buit naar het buitenland smokkelen".

21 uur geleden
VS slaan alarm over vermeende diefstal AI-kennis door China

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering slaat wereldwijd alarm over vermeende diefstal van AI-kennis door Chinese bedrijven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft diplomaten opgedragen hun zorgen daarover te delen in het buitenland, meldt persbureau Reuters op basis van een intern bericht.

1 dag geleden
VS leggen Chinese raffinaderij sancties op om inkoop Iraanse olie

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft sancties opgelegd aan een Chinese raffinaderij, omdat die voor miljarden dollars aan Iraanse olie zou hebben gekocht. Het gaat om een zogenoemde 'theepot-raffinaderij'.

1 dag geleden
Analisten: beleggers zien oorlog Midden-Oosten als koopkans

AMSTERDAM (ANP) - Beleggers laten zich niet afschrikken door de oorlog in het Midden-Oosten en beschouwen de onrust juist als kans om goede zaken te doen, constateren analisten. Dit verklaart volgens hen waarom de beursgraadmeters op Wall Street afgelopen week weer recordstanden lieten zien. Ook de Amsterdamse AEX-index zit inmiddels in de buurt van een nieuw record, ondanks het conflict en de vele zorgen over de hoge energieprijzen.

1 dag geleden