Besi en Prosus op kop in hogere AEX, SBM Offshore onderuit
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak veerde donderdag verder op, na de recente verliesbeurten. Chipbedrijf Besi en techinvesteerder Prosus waren de sterkste stijgers in de hoofdindex, met winsten tot 2,6 procent. Bij de middelgrote bedrijven moest SBM Offshore het echter ontgelden. De maritiem dienstverlener zag de omzet en winst in de eerste helft van het jaar afnemen. Analisten van ING spraken van teleurstellende cijfers en het aandeel werd 8 procent lager gezet.
Bedrijven in de toeristische sector, zoals luchtvaartmaatschappijen en ook verkopers van luxe-goederen, profiteerden daarnaast van het besluit van China om weer toestemming te geven voor groepsreizen naar onder meer Japan, Zuid-Korea, Australië, het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten. In Amsterdam won Air France-KLM 2,2 procent. Het Franse luxeconcern LVMH, de eigenaar van Louis Vuitton, en modehuis Hermès wonnen dik 2 procent in Parijs door de hoop op de komst van Chinese toeristen.
De AEX-index noteerde rond het middaguur 0,7 procent hoger op 775,28 punten. De MidKap klom 0,4 procent tot 910,90 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs stegen tot 0,9 procent. Londen bleef onveranderd. Veel grote Britse bedrijven noteren ex dividend, wat doorgaans hun aandelenkoers onder druk zet.
Gestegen huurinkomsten
Speciaalchemieconcern DSM-Firmenich, die vorige week nog werd afgestraft na tegenvallende resultaten, stond ook in de kopgroep van de AEX, met een plus van 2 procent. Informatieleverancier Wolters Kluwer en supermarktconcern Ahold Delhaize waren de enige dalers met minnen tot 0,5 procent.
In de MidKap stond CTP (plus 4,4 procent) bovenaan. De logistieke vastgoedinvesteerder zag de huurinkomsten stijgen in de eerste jaarhelft. Corbion won 0,5 procent. Het speciaalchemiebedrijf boekte in de eerste jaarhelft meer omzet, maar werd wat voorzichtiger voor de tweede jaarhelft. Veevoerbedrijf ForFarmers zakte 6,6 procent, na tegenvallende resultaten.
Maaltijdboxen
In Frankfurt verloor HelloFresh ruim 1 procent. De bezorger van maaltijdboxen heeft het aantal klanten en bestellingen afgelopen kwartaal zien afnemen. Branchegenoot Deliveroo, die ook met cijfers kwam, steeg daarentegen 4 procent in Londen. Siemens zakte 6 procent. Het Duitse industriële concern boekte afgelopen kwartaal minder winst dan verwacht.
De euro was 1,1021 dollar waard, tegen 1,0978 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie kostte 0,1 procent minder op 84,29 dollar. Brentolie werd ook 0,1 procent goedkoper, op 87,50 dollar per vat.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat en Groene Groei) heeft maandag op de High Tech Campus in Eindhoven het startsein gegeven voor de bouw van een testfaciliteit voor een nieuwe compacte kernreactor. Die zogeheten gesmoltenzoutreactor kan kernafval als nucleaire brandstof gebruiken en is sneller te bouwen dan traditionele reactoren. De Thorizon One moet de eerste commerciële gesmoltenzoutreactor van Europa worden en een belangrijke rol spelen in de Europese energie-onafhankelijkheid.
20 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP) - Bedrijven hebben in totaal 93 miljard euro aan investeringen in Frankrijk toegezegd tijdens de jaarlijkse Choose France-top, zei de Franse president Emmanuel Macron maandag. Een groot deel daarvan steekt de Japanse techinvesteerder SoftBank in drie datacenters in Frankrijk.
21 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - De groei van de industrie van de eurozone is in mei vertraagd na een sterke opleving in april, meldt marktonderzoeker S&P Global. De nieuwe orders van fabrieken stagneerden vorige maand. In april namen de nieuwe fabrieksorders nog sterk toe doordat klanten aankopen naar voren haalden door de angst voor verstoringen in de toeleveringsketen door de oorlog in het Midden-Oosten.
36 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Heineken is nog altijd op zoek naar een nieuwe bestuursvoorzitter na het aftreden van topman Dolf van den Brink. De ambtstermijn van Van den Brink als topman en voorzitter van de raad van bestuur is op 31 mei beëindigd en de bierbrouwer heeft nog geen opvolger bekendgemaakt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werknemers kunnen meerdere fietsen leasen tegen een lager bijtellingstarief. Daarvoor heeft de Belastingdienst de regels aangepast, bevestigt de dienst na berichtgeving van leasefietsbedrijf Lease a Bike. Daarmee wordt het voor werknemers financieel aantrekkelijker een tweede fiets van de zaak te nemen.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - Rusland stopt met de export van vliegtuigbrandstof om tekorten te voorkomen na hevigere aanvallen van Oekraïne op Russische raffinaderijen. De olieverwerkingscapaciteit van Rusland zit daardoor op het laagste niveau in meer dan zestien jaar.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/DPA) - De Verenigde Staten hebben een mogelijke maas in de exportbeperkingen van geavanceerde chips naar China na ongeveer een jaar gedicht. Bedrijven konden ondanks die restricties mogelijk alsnog 's werelds geavanceerdste chips van bijvoorbeeld Nvidia of AMD uitvoeren naar Chinese entiteiten buiten dat land.
3 uur geleden