Besi daalt in voorzichtige AEX, Fugro schiet omhoog
AMSTERDAM (ANP) - Besi behoorde vrijdag tot de grootste dalers in de Amsterdamse AEX-index na publicatie van de resultaten. De chiptoeleverancier wist de omzet en winst flink op te voeren in het laatste kwartaal van 2021, maar beleggers hadden op meer gehoopt. Bodemonderzoeker Fugro, bouwer Heijmans en detacheerder Brunel, die ook de boeken openden, werden daarentegen flink hoger gezet.
De stemming op de aandelenmarkten werd opnieuw bepaald door de ontwikkelingen rond Oekraïne. De beurzen in New York sloten donderdag flink in het rood door de zorgen over een Russische invasie in Oekraïne. Het nieuws dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken en zijn Russische ambtgenoot Sergei Lavrov elkaar volgende week zullen ontmoeten zorgde echter voor enige opluchting. Voorwaarde voor de ontmoeting is dat Rusland in de tussentijd niet Oekraïne binnenvalt.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel vrijwel vlak op 750,90 punten. De MidKap steeg 0,5 procent tot 1058,94 punten. Frankfurt bleef ongewijzigd en Parijs klom 0,4 procent. Londen steeg 0,2 procent.
Daling
Besi zakte 1,5 procent. De resultaten van het bedrijf werden gestuwd door een sterke vraag vanuit de autobranche en de computersector. Wel had Besi wat last van overstromingen bij een fabriek in Maleisië waardoor bepaalde leveringen later de deur uitgingen. Voor dit kwartaal wijst het bedrijf erop dat verstoring in de leveringsketen een rol blijft spelen.
In de MidKap was Fugro veruit de grote winnaar met een plus van 13 procent. Het bedrijf behaalde in het vierde kwartaal flink meer omzet, mede dankzij meer werkzaamheden voor offshore windmolenparken. Maar ook met bodemonderzoek voor infra- en waterprojecten werd meer omzet geboekt. De onderneming verwacht voor dit jaar een verdere groei van de omzet en winstmarge.
Stijging
Alfen dikte 6 procent aan. Analisten van Berenberg verhoogden het advies na de sterke resultaten van de laadpalenfabrikant. Bij de kleinere bedrijven won Heijmans 3 procent. De bouwer boekte afgelopen jaar een vrijwel gelijke omzet als in 2020. Onder de streep hield het bedrijf wel meer over. Door de hogere prijs van verkochte nieuwbouwwoningen konden de hogere prijzen voor bouwmaterialen ruimschoots worden gecompenseerd. Detacheerder Brunel, die ook met cijfers kwam, klom 2,6 procent.
De euro bleef vrijwel ongewijzigd op 1,1369 dollar. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 0,9 procent tot 90,95 dollar. Brentolie kostte 0,8 procent minder op 92,24 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NAARDEN (ANP) - Een opleving van de verkoop van warmtepompen is de afgelopen maanden uitgebleven. Dit verwachtte de Vereniging Warmtepompen wel door de gestegen gasprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. De verkoop van warmtepompen liet in het eerste halfjaar een "bescheiden" groei van 6 procent zien, maakte de vereniging maandag bekend.
50 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Op de Europese beurzen was maandag weinig beweging, ondanks de schommelende olieprijzen. De brandstof stond 's ochtends op het hoogste niveau in een maand tijd, maar werd gedurende de dag weer goedkoper na uitspraken van Iran over voortdurende gesprekken met de Verenigde Staten over de opgelopen spanningen. De beursgraadmeters reageerden er nauwelijks op.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Tot 2030 hoeven EU-lidstaten geen boetes te geven aan bedrijven die zich niet houden aan nieuwe regels rond methaanuitstoot. Vanaf 2027 moeten bedrijven die olie en gas importeren zich aan die regels houden. De Europese Commissie adviseert maandag sancties bij overtredingen uit te stellen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn de nieuwe handelsweek hoger begonnen, vooral gedreven door koerswinsten van chipfabrikanten. Mede door een verkoopgolf onder diezelfde chipproducenten sloten de beurzen vrijdag nog met verliezen. Ook zijn beleggers in afwachting van de cijfers van onder meer Alphabet, Tesla en Intel, die later deze week komen.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Tot 2030 hoeven EU-lidstaten geen boetes te geven aan bedrijven die zich niet houden aan nieuwe regels rond methaanuitstoot. Vanaf 2027 moeten bedrijven die olie en gas importeren zich aan die regels houden. De Europese Commissie adviseert maandag sancties bij overtredingen uit te stellen.
3 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De Nederlandse appeloogst valt dit jaar naar verwachting 18 procent lager uit dan vorig jaar. De perenoogst daarentegen stijgt juist met 10 procent ten opzichte van 2025, verwachten GroentenFruit Huis en de Nederlandse Fruittelers Organisatie (NFO).
3 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Transport en Logistiek Nederland (TLN) onderzoekt juridische stappen na de plotse afsluiting van de Merwedebrug voor vrachtwagenverkeer. De brancheorganisatie stelt dat de afsluiting terecht is, vanwege veiligheidsoverwegingen, maar vraagt zich wel af of de overheid als beheerder van de infrastructuur voldoende heeft gedaan om de huidige situatie te voorkomen.
4 uur geleden