Besi, ASMI en ASML flink hoger op Damrak na sterke cijfers TSMC
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gingen de chipbedrijven Besi, ASMI en ASML donderdag flink omhoog. Beleggers reageerden op de resultaten van de grote Taiwanese chipfabrikant TSMC. De belangrijke afnemer van machines van ASML boekte in het afgelopen kwartaal meer winst dan verwacht. Eerder maakte TSMC, dat onder meer chips maakt voor Apple en Nvidia, al sterke verkoopcijfers bekend dankzij de aanhoudende grote vraag naar chips voor toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie. Ook gaf TSMC een sterke verwachting af voor het huidige kwartaal. Besi, ASMI en ASML stegen tot 5 procent.
De AEX-index op het Damrak noteerde in de ochtendhandel 0,8 procent hoger op 900,85 punten. De hoofdindex keerde daarmee voor het eerst sinds 29 oktober vorig jaar terug boven de 900 punten. De laatste keer dat de AEX boven die puntengrens wist te sluiten was op 18 oktober. De MidKap klom 0,4 procent tot 832,21 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs wonnen tot 1,4 procent.
Uitzender Randstad klom 1,6 procent, dankzij een koopadvies van Bank of America. Techinvesteerder Prosus werd door Kepler Cheuvreux van de kooplijst gehaald, maar won desondanks 0,4 procent. In de MidKap steeg Just Eat Takeaway 1,6 procent. Zakenbank Bryan Garnier verhoogde het advies voor de eigenaar van Thuisbezorgd.nl van verkopen naar kopen.
Minder optimisme
Fastned kelderde 9 procent. De uitbater van snellaadstations zag de omzet in het vierde kwartaal stijgen en behaalde in 2024 voor het eerst een omzet van ruim 100 miljoen euro. Fastned werd wel minder optimistisch over de groei dit jaar, doordat het aantal elektrische auto's op de weg minder snel toeneemt dan gehoopt. Ook kost het meer tijd om nieuwe laadstations te openen.
In Frankfurt werd Zalando ruim 15 procent meer waard. De Duitse kledingwebshop presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht en overtrof zijn eigen winstverwachting voor het hele jaar.
Meer omzet
Richemont steeg 15 procent in Zürich. Het Zwitserse luxeconcern, bekend van merken als Chloé en Cartier, boekte afgelopen kwartaal meer omzet dan verwacht. In Parijs gingen de Franse luxeconcerns LVMH, Kering en Hermès mee omhoog en wonnen tot 8 procent.
De euro was 1,0293 dollar waard, tegen 1,0280 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie daalde 0,1 procent in prijs tot 79,94 dollar. Brentolie kostte 0,2 procent minder op 81,88 dollar per vat.
Meer uit Financieel
LOS GATOS (ANP) - Netflix verwacht ondanks de gehoopte overname van grote delen van Warner Bros. Discovery en extra uitgaven aan shows winstgevender te worden in 2026. In het laatste kwartaal van vorig jaar profiteerde de streamingdienst van nieuwe abonnees en hogere prijzen, meldt Netflix bij zijn resultaten.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn op de eerste handelsdag na een extra lang weekend met forse verliezen gesloten. Beleggers schrokken van de dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump richting Europese bondgenoten in zijn poging Groenland in te lijven.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - Gezondheidsautoriteiten in Frankrijk onderzoeken het overlijden van een baby die babyvoeding van Nestlé had gedronken die deel uitmaakte van een grote terugroepactie. Het is nog niet duidelijk of de dood van het jonge kind te maken had met de voeding, benadrukt de organisatie tegenover persbureau AFP.
4 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol is niet langer actief op socialemediaplatform X. Volgens de luchthaven is het bereik van X te beperkt, terwijl er zorgen zijn over een toename van desinformatie en haat op het platform.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurzen in Amsterdam en andere Europese steden zijn dinsdag lager gesloten. Op de markten overheersten zorgen over dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump richting Europese landen omdat hij Groenland wil inlijven. Maandag leidde dat ook al tot verliezen.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - De tijdelijke toezichthouders bij vakbond FNV zijn "tevreden" over de hoeveelheid en de kwaliteit van de kandidaten die zich hebben gemeld voor een nieuw bestuur. Dit meldt de woordvoerster van toezichthouders Lodewijk Asscher en Ton Heerts.
9 uur geledenDAVOS (ANP/RTR) - De Amerikaanse handelsgezant Jamieson Greer vindt dat Trumps dreiging met importheffingen voor Europese landen "een passend gebruik van heffingen" is. Dat zei hij tijdens een paneldiscussie op het World Economic Forum (WEF) in Davos. De Amerikaanse president maakte eerder bekend dat hij een importheffing wil opleggen aan landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd. Dat eiland, dat bij Denemarken hoort, wil hij annexeren.
9 uur geleden