Besi, ASMI en ASML flink hoger op Damrak na sterke cijfers TSMC
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gingen de chipbedrijven Besi, ASMI en ASML donderdag flink omhoog. Beleggers reageerden op de resultaten van de grote Taiwanese chipfabrikant TSMC. De belangrijke afnemer van machines van ASML boekte in het afgelopen kwartaal meer winst dan verwacht. Eerder maakte TSMC, dat onder meer chips maakt voor Apple en Nvidia, al sterke verkoopcijfers bekend dankzij de aanhoudende grote vraag naar chips voor toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie. Ook gaf TSMC een sterke verwachting af voor het huidige kwartaal. Besi, ASMI en ASML stegen tot 5 procent.
De AEX-index op het Damrak noteerde in de ochtendhandel 0,8 procent hoger op 900,85 punten. De hoofdindex keerde daarmee voor het eerst sinds 29 oktober vorig jaar terug boven de 900 punten. De laatste keer dat de AEX boven die puntengrens wist te sluiten was op 18 oktober. De MidKap klom 0,4 procent tot 832,21 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs wonnen tot 1,4 procent.
Uitzender Randstad klom 1,6 procent, dankzij een koopadvies van Bank of America. Techinvesteerder Prosus werd door Kepler Cheuvreux van de kooplijst gehaald, maar won desondanks 0,4 procent. In de MidKap steeg Just Eat Takeaway 1,6 procent. Zakenbank Bryan Garnier verhoogde het advies voor de eigenaar van Thuisbezorgd.nl van verkopen naar kopen.
Minder optimisme
Fastned kelderde 9 procent. De uitbater van snellaadstations zag de omzet in het vierde kwartaal stijgen en behaalde in 2024 voor het eerst een omzet van ruim 100 miljoen euro. Fastned werd wel minder optimistisch over de groei dit jaar, doordat het aantal elektrische auto's op de weg minder snel toeneemt dan gehoopt. Ook kost het meer tijd om nieuwe laadstations te openen.
In Frankfurt werd Zalando ruim 15 procent meer waard. De Duitse kledingwebshop presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht en overtrof zijn eigen winstverwachting voor het hele jaar.
Meer omzet
Richemont steeg 15 procent in Zürich. Het Zwitserse luxeconcern, bekend van merken als Chloé en Cartier, boekte afgelopen kwartaal meer omzet dan verwacht. In Parijs gingen de Franse luxeconcerns LVMH, Kering en Hermès mee omhoog en wonnen tot 8 procent.
De euro was 1,0293 dollar waard, tegen 1,0280 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie daalde 0,1 procent in prijs tot 79,94 dollar. Brentolie kostte 0,2 procent minder op 81,88 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Beleggers op Wall Street wisten dinsdag niet hoe gauw ze weer aandelen moesten kopen, door nieuwe signalen die wijzen op een mogelijk snel einde van het conflict tussen de Verenigde Staten en Iran. Iran zegt een "noodzakelijke wil" te hebben om de oorlog met Israël en de VS te beëindigen, maar is daarbij op zoek naar garanties dat het conflict zich niet zal herhalen, zei de Iraanse president Masoud Pezeshkian.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De Europese Commissie heeft de lidstaten aanbevolen om maatregelen te nemen om de olieconsumptie te verminderen. "Hoe meer we kunnen doen om olie te besparen, met name diesel en vliegtuigbrandstof, hoe beter we af zijn", zei Eurocommissaris voor Energie Dan Jørgensen dinsdag na overleg met de Europese energieministers.
4 uur geledenHOOFDDORP (ANP/DPA) - Stellantis, het moederbedrijf van merken als Opel, Peugeot, Jeep en Fiat, roept wereldwijd ongeveer 700.000 auto's terug vanwege een mogelijk brandgevaar, maakte de Duitse transportautoriteit KBA bekend. In Nederland gaat het om ruim 19.000 auto's van acht merken, laat een woordvoerder van Stellantis weten.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Unilever ging dinsdag scherp omlaag op het Damrak nadat bekend was geworden dat de Amerikaanse branchegenoot McCormick een groot deel van zijn voedingsmiddelendivisie overneemt. Het gaat om een deal in aandelen en contanten met een waarde van 44,8 miljard dollar (39 miljard euro).
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Unilever kan nog niet aangeven of in Nederland banen zullen verdwijnen na de overname van de voedingsdivisie door de Amerikaanse branchegenoot McCormick. "Het is op dit moment nog te vroeg om concreet te zijn over eventuele veranderingen", zegt een woordvoerster van Unilever.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Medewerkers van Nederlandse havens gaan minstens vijf dagen het werk neerleggen omdat ze ontevreden zijn over de kabinetsplannen rond sociale zekerheid. Dat hebben zo'n zevenhonderd werknemers dinsdag besloten na een vergadering in de haven van Rotterdam, meldt FNV Havens-bestuurder Asmae Hajjari.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn dinsdag positief begonnen door de hoop op een mogelijke de-escalatie van de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens zakenkrant The Wall Street Journal heeft president Donald Trump tegen zijn naaste medewerkers gezegd dat hij bereid is de oorlog tegen Iran te beëindigen, zelfs als de Straat van Hormuz grotendeels dicht blijft. Iran heeft die zeestraat vrijwel afgesloten, waardoor een groot deel van het olietransport uit de regio stilligt.
9 uur geleden