Besi aan kop in lagere AEX, Atos keldert na winstalarm
AMSTERDAM (ANP) - Besi ging maandag aan kop in de Amsterdamse AEX-index. De chiptoeleverancier profiteerde van een koopadvies en een positief handelsbericht van de Taiwanese chipfabrikant TSMC. Het Franse IT-bedrijf Atos ging daarentegen hard onderuit in Parijs na een winstalarm. De stemming op de Europese aandelenmarkten bleef verder terughoudend.
Beleggers wachten op de aftrap van het cijferseizoen in de Verenigde Staten later deze week en het belangrijke Amerikaanse inflatiecijfer, dat woensdag op het programma staat. Vorige week heerste er al onrust onder beleggers nadat de Amerikaanse centrale bank liet doorschemeren dat de rente mogelijk sneller zal worden verhoogd om de hoge inflatie te beteugelen.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,5 procent lager op 784,83 punten. De MidKap daalde ook 0,5 procent, tot 1078,19 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs verloren tot 0,5 procent.
Besi
Besi klom 4,5 procent, mede dankzij een koopadvies van Bank of America. De Taiwanese chipmaker TSMC boekte daarnaast voor het zesde kwartaal op rij een recordomzet dankzij de aanhoudende sterke vraag naar chips. Branchegenoten ASML en ASMI verloren daarentegen ruim 1 procent. Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway en chemicaliëndistributeur IMCD waren de grootste dalers bij de hoofdbedrijven op het Damrak, met verliezen tot 3 procent.
In de MidKap sloot laadpalenfabrikant Alfen de rij met een verlies van 2,7 procent. Luchtvaartcombinatie Air France-KLM en bodemonderzoeker Fugro waren de sterkste stijgers met winsten van 1,7 en 1,4 procent.
Atos
In Parijs raakte Atos 16 procent kwijt. De IT-dienstverlener waarschuwde voor tegenvallende jaarresultaten. Het bedrijf zag de omzet afgelopen jaar dalen, terwijl er was gerekend op stabiele opbrengsten. Ook de operationele marge viel lager uit dan verwacht door hogere kosten en vertragingen van projecten door toeleveringsproblemen.
Sodexo won 0,4 procent. Het Franse catering- en schoonmaakbedrijf heeft het Amerikaanse Frontline Food Services overgenomen. Met de aankoop breidt het bedrijf zijn diensten op het gebied van maaltijdbezorging verder uit.
De euro was 1,1321 dollar waard, tegen 1,1351 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,4 procent meer op 79,22 dollar. Brentolie werd 0,5 procent duurder op 82,13 dollar per vat.
Meer uit Financieel
GRAFSCHAFT (ANP/DPA) - Haribo heeft afgelopen jaar meer snoep verkocht dan ooit. Volgens het Duitse bedrijf komt dat doordat mensen vaker voor andere zoetigheden dan chocolade kiezen door de hoge cacaoprijs. In de Benelux riep Haribo vorig jaar colasnoepjes terug nadat in Nederland in enkele snoepjes cannabis was aangetroffen, maar die gebeurtenis heeft wereldwijd ogenschijnlijk weinig impact gehad.
3 uur geledenPRAAG (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, met een beursnotering in Amsterdam, is het "sterk oneens met de gepresenteerde conclusies en beweringen" in een rapport van Hunterbrook. Dit onderzoeksplatform met investeringsactiviteiten maakte maandag bekend dat de defensieleverancier zijn cijfers over verkopen zou hebben verfraaid. Ook zouden er ruzies in de top van het bedrijf spelen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, dat in januari naar de Amsterdamse beurs ging, is maandag hard onderuitgegaan op het Damrak. Het aandeel sloot met een verlies van ruim 13 procent, nadat de handel in aandelen CSG eerder op de dag kortstondig werd stilgelegd. Toen stond het aandeel ruim 20 procent lager.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-landen willen in gesprek blijven met de Verenigde Staten over de handelsdeal, maar zijn ook bereid te kijken naar eventuele maatregelen tegen de verhoogde importtarieven van 25 procent voor auto's. Dat stelden meerdere ministers van Financiën voorafgaand aan een vergadering van de eurolanden in Brussel.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Maatregelen die worden genomen om de gevolgen van de energiecrisis te verminderen, moeten in lijn zijn met de strategische doelen van Europa op de lange termijn, zei voorzitter van de Eurogroep Kyriakos Pierrakakis maandag. "We moeten niet op zoek gaan naar een oplossing voor de korte termijn", zei hij voor het begin van de vergadering met de ministers van Financiën van de eurolanden. "Hiervoor hebben we meer Europa nodig. Daarom is dit het moment van de waarheid voor Europa."
5 uur geledenSALT LAKE CITY (ANP) - Het bedrijf achter onderwijssoftware Canvas is slachtoffer van een cyberaanval. Dat meldt het Amerikaanse moederbedrijf Instructure. Er zouden gegevens van 275 miljoen studenten, docenten en medewerkers zijn buitgemaakt.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - eBay behoorde maandag tot de sterkste stijgers op de beurzen in New York. De Amerikaanse videogameketen GameStop heeft een bod uitgebracht op de onlinemarktplaats van bijna 56 miljard dollar (bijna 48 miljard euro). Het veel kleinere GameStop wil van eBay een concurrent maken voor webwinkelconcern Amazon. eBay heeft het ongevraagde overnamebod van GameStop inmiddels bevestigd.
6 uur geleden