Besi aan kop in lagere AEX, Atos keldert na winstalarm
AMSTERDAM (ANP) - Besi ging maandag aan kop in de Amsterdamse AEX-index. De chiptoeleverancier profiteerde van een koopadvies en een positief handelsbericht van de Taiwanese chipfabrikant TSMC. Het Franse IT-bedrijf Atos ging daarentegen hard onderuit in Parijs na een winstalarm. De stemming op de Europese aandelenmarkten bleef verder terughoudend.
Beleggers wachten op de aftrap van het cijferseizoen in de Verenigde Staten later deze week en het belangrijke Amerikaanse inflatiecijfer, dat woensdag op het programma staat. Vorige week heerste er al onrust onder beleggers nadat de Amerikaanse centrale bank liet doorschemeren dat de rente mogelijk sneller zal worden verhoogd om de hoge inflatie te beteugelen.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,5 procent lager op 784,83 punten. De MidKap daalde ook 0,5 procent, tot 1078,19 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs verloren tot 0,5 procent.
Besi
Besi klom 4,5 procent, mede dankzij een koopadvies van Bank of America. De Taiwanese chipmaker TSMC boekte daarnaast voor het zesde kwartaal op rij een recordomzet dankzij de aanhoudende sterke vraag naar chips. Branchegenoten ASML en ASMI verloren daarentegen ruim 1 procent. Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway en chemicaliëndistributeur IMCD waren de grootste dalers bij de hoofdbedrijven op het Damrak, met verliezen tot 3 procent.
In de MidKap sloot laadpalenfabrikant Alfen de rij met een verlies van 2,7 procent. Luchtvaartcombinatie Air France-KLM en bodemonderzoeker Fugro waren de sterkste stijgers met winsten van 1,7 en 1,4 procent.
Atos
In Parijs raakte Atos 16 procent kwijt. De IT-dienstverlener waarschuwde voor tegenvallende jaarresultaten. Het bedrijf zag de omzet afgelopen jaar dalen, terwijl er was gerekend op stabiele opbrengsten. Ook de operationele marge viel lager uit dan verwacht door hogere kosten en vertragingen van projecten door toeleveringsproblemen.
Sodexo won 0,4 procent. Het Franse catering- en schoonmaakbedrijf heeft het Amerikaanse Frontline Food Services overgenomen. Met de aankoop breidt het bedrijf zijn diensten op het gebied van maaltijdbezorging verder uit.
De euro was 1,1321 dollar waard, tegen 1,1351 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,4 procent meer op 79,22 dollar. Brentolie werd 0,5 procent duurder op 82,13 dollar per vat.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - Schiphol verwacht dat ook de komende nacht geen door het winterse weer gestrande passagiers op de luchthaven zullen overnachten. De veldbedden die voor hen waren neergezet, zijn opgeruimd. Voor maandag zijn geen vluchten uit voorzorg geannuleerd. Dit meldt een woordvoerder van Schiphol.
4 uur geledenKUALA LUMPUR (ANP/BLOOMBERG) - Ook Maleisië heeft maatregelen genomen tegen Grok vanwege het genereren van seksuele beelden. De Maleisische internettoezichthouder meldde zondag dat de toegang tot de chatbot van Elon Musks bedrijf xAI in het land wordt beperkt totdat effectieve veiligheidsmaatregelen zijn ingevoerd.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse minister van Financiën Lars Klingbeil wil meer internationale samenwerking op het gebied van zeldzame grondstoffen. Hiervoor pleitte hij in aanloop naar het overleg over dit onderwerp maandag met de ministers van Financiën van de G7-landen in Washington.
6 uur geledenCAIRO (ANP/RTR) - Egypte heeft deals voor duurzame energie ondertekend ter waarde van 1,8 miljard dollar, omgerekend ongeveer 1,5 miljard euro. Dit meldt de staatstelevisie.
6 uur geledenNAMEN (ANP/BELGA) - Boeren blokkeren ook zondag snelwegen in België uit protest tegen de handelsdeal van de EU met Zuid-Amerikaanse landen. De federale politie meldt dat dit op snelwegen in de provincies Henegouwen en Namen gebeurt.
7 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China wil zich op het gebied van handel dit jaar onder meer richten op het verbeteren van exportcontroles. Dit meldt het Chinese ministerie van Handel zondag in een verklaring over de belangrijkste prioriteiten voor 2026. Het ministerie wil daarnaast de risicopreventie vergroten om de veerkracht van de toeleveringsketen en de nationale veiligheid te garanderen.
8 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Alle geplande vluchten op Schiphol gaan ook zondag door, meldt een woordvoerder. Deze week werden honderden vluchten op Schiphol geannuleerd vanwege het winterse weer en het ijsvrij maken van de vliegtuigen, waardoor gestrande reizigers op de luchthaven moesten overnachten. Afgelopen nacht is dit niet gebeurd, stelt hij. "De veldbedden zijn niet gebruikt en er zijn ook geen ontbijtjes uitgedeeld. Er is een gewoon beeld op de luchthaven."
10 uur geleden