Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Beschuldigingen van nalatigheid na dodelijke brand Turkije

Beschuldigingen van nalatigheid na dodelijke brand Turkije

ANKARA (ANP/AFP/DPA) - In Turkije neemt de woede toe na de dodelijke hotelbrand in het skiresort Kartalkaya. De beschuldigingen van nalatigheid stapelen zich op. Bij de brand van dinsdag vielen 79 doden en meer dan 50 gewonden.

Elf personen zijn opgepakt in het onderzoek naar de brand, onder wie de hoteleigenaar en het hoofd van de lokale brandweer. De voorpagina's van de kranten, ook regeringsgezinde media, bevatten beschuldigingen van nalatigheid. "Het was niet de brand, maar de nalatigheid die verantwoordelijk was voor de vele doden", schreef de krant Hürriyet.

Overlevenden zeiden tegen Turkse media dat er geen brandalarm afging en dat branddeuren of veilige uitgangen ontbraken. De minister van Toerisme zei dat het hotel twee brandtrappen had en de inspecties in 2021 en 2024 had doorstaan.

Versoepeling brandveiligheidsregels

De belangrijkste oppositiepartij CHP beschuldigt de regering ervan de brandveiligheidsregels te hebben versoepeld in 2012. "Er is geen excuus voor zo'n groot aantal doden in 2025", zei partijleider Özgür Özel bij een bezoek aan het hotel in het Bolu-gebergte tussen Ankara en Istanbul.

De brand in het Grand Kartal Hotel brak midden in de nacht uit. In het hotel verbleven bijna 240 gasten. Sommige overlevenden zeiden dat het een uur duurde voordat de brandweer arriveerde. Volgens Turkse media sprongen sommige mensen uit het meer dan tien verdiepingen tellende gebouw, waarbij ze om het leven kwamen. Tientallen gewonden liggen nog in het ziekenhuis.

Begrafenissen

De lichamen van de meeste doden zijn geïdentificeerd en overgedragen aan de nabestaanden. De eerste begrafenissen hebben inmiddels plaatsgevonden. "Onze harten en zielen doen pijn", zei president Recep Tayyip Erdogan bij de uitvaart van acht slachtoffers van één familie. "Ik bid voor geduld voor het hele gezin en onze natie." In Turkije geldt woensdag een dag van nationale rouw.

Meer uit Buitenland

NYT: Trump beraadt zich op aanval tegen Iran om aanpak betogers

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zich de afgelopen dagen laten briefen over opties voor een nieuwe militaire aanval tegen Iran. Hij overweegt zijn dreigement waar te maken om het land aan te vallen om het harde optreden tegen demonstranten. Dat meldt The New York Times op basis van meerdere Amerikaanse functionarissen.

33 minuten geleden
Zoon: Maduro zegt het 'goed te maken' in Amerikaanse cel

CARACAS (ANP) - De afgezette Venezolaanse president Nicolás Maduro zegt het "goed te maken" in gevangenschap in de Verenigde Staten, waar hij en zijn vrouw Cilia Flores wachten op hun proces. Dat heeft zijn zoon, parlementslid Nicolás Maduro Guerra, zaterdag gezegd in een video. "We maken het goed. We zijn strijders," citeerde Maduro Guerra zijn vader in de boodschap die werd verspreid door regeringspartij PSUV.

2 uur geleden
VS voeren opnieuw aanvallen uit tegen IS in Syrië

TAMPA (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Staten en bondgenoten hebben zaterdag opnieuw aanvallen uitgevoerd op doelen van terreurgroep Islamitische Staat (IS) in Syrië. Dat heeft het Amerikaanse leger bekendgemaakt. De luchtaanvallen maken deel uit van operatie Hawkeye Strike en zijn vergelding voor een aanval in december waarbij drie Amerikanen om het leven kwamen.

3 uur geleden
VS: meer sancties tegen Venezuela opheffen

WASHINGTON (RTR/ANP) - De Verenigde Staten zijn bereid om meer sancties tegen Venezuela op te heffen. Bovendien zou vijf miljard dollar aan bevroren tegoeden kunnen worden vrijgegeven om de Venezolaanse economie te helpen. Dat heeft minister Scott Bessent van Financiën van de regering-Trump in een interview met persbureau Reuters gezegd.

4 uur geleden
Beveiliger olympische bouwplaats dood, mogelijk door bevriezing

CORTINA D'AMPEZZO (ANP) - De Italiaanse autoriteiten zijn een onderzoek begonnen naar de dood van een beveiliger bij het olympisch ijsstadion van Cortina d'Ampezzo. De man overleed onder verdachte omstandigheden, mogelijk door de vrieskou.

4 uur geleden
Duizenden boeren protesteren tegen handelsakkoord Zuid-Amerika

PARIJS/DUBLIN (ANP/AFP) - Duizenden boeren in Frankrijk en Ierland hebben gedemonstreerd tegen het handelsakkoord van de Europese Unie met Zuid-Amerikaanse landen. In Centraal-Ierland gingen duizenden tractoren de weg op. In Frankrijk blokkeerden boeren enkele snelwegen.

6 uur geleden
Ook Nicaragua laat nu politieke gevangenen vrij

MANAGUA (ANP/AFP) - In navolging van Venezuela heeft inmiddels ook Nicaragua politieke gevangenen vrijgelaten. De linkse regering van het Midden-Amerikaanse land spreekt van "tientallen mensen die terug naar huis naar hun families zijn gekeerd", en van een daad van goede wil.

6 uur geleden