Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Beschietingen Soedan ondanks wapenstilstand

Beschietingen Soedan ondanks wapenstilstand

KHARTOUM (ANP/AFP) - In Soedan is het in de loop van woensdag opnieuw tot gewapende confrontaties gekomen tussen het regeringsleger en paramilitairen, ondanks een afgesproken wapenstilstand en de bereidheid van het leger die te verlengen.

De militaire leider van het land, generaal Abdel Fattah al-Burhan, zei woensdagavond laat in te stemmen met een plan om de wapenstilstand met nog eens 72 uur te verlengen en een gezant naar de Zuid-Soedanese hoofdstad Juba te sturen voor besprekingen. Met de paramilitaire Rapid Support Forces (RSF), onder leiding van generaal Mohamed Hamdan Dagalo, had het leger eerder een driedaags staakt-het-vuren afgesproken dat donderdag laat zou aflopen.

De gevechten woensdag vonden vooral in en om de hoofdstad plaats. Ooggetuigen meldden aan persbureau AFP hevige bombardementen ten oosten van Khartoum. Gevechtsvliegtuigen van de regering die het noorden van de stad overvlogen werden beschoten door de RSF. Ook dicht bij een woning van rebellenleider Dagalo zou hevig zijn geschoten.

De bloedige machtsstrijd in Soedan heeft tot nu toe zeker 512 mensen het leven gekost. Volgens de jongste cijfers van de Soedanese autoriteiten zijn er ook bijna 4200 gewonden sinds het geweld bijna twee weken geleden uitbrak.

De RSF zijn tijdens de dictatuur van Omar Hassan al-Bashir gevormd uit beruchte milities in de regio Darfur waar Dagalo ook vandaan komt. De RSF hebben zich sindsdien tot een staat in een staat ontwikkeld.

Inmiddels zijn uit het Oost-Afrikaanse land tenminste 150 Nederlanders geëvacueerd. In totaal voerde ons land zeven evacuatievluchten uit tussen Soedan en Jordanië.

Meer uit Buitenland

Code rood in steeds meer Italiaanse steden om hitte

ROME (ANP/RTR) - Door de hoge temperaturen in Europa geldt nu voor 17 van de 27 grootste steden in Italië code rood wegens de hitte, meldt het Italiaanse persbureau ANSA. De hoogste waarschuwing geldt voor onder meer Rome, Milaan, Turijn, Venetië en Verona.

1 uur geleden
VN sturen specialisten voor hulp na aardbeving Venezuela

NEW YORK/CARACAS (ANP/AFP) - Gespecialiseerde reddingswerkers zijn onderweg naar Venezuela, aldus president Delcy Rodríguez. De hulpoperatie wordt volgens haar gecoördineerd door de Verenigde Naties. Ze zei dat ze verscheidene staatshoofden of regeringsleiders heeft gesproken over de twee aardbevingen die het land hebben getroffen.

3 uur geleden
Ook Europese landen bieden Venezuela hulp na aardbevingen

BERLIJN/PARIJS/MADRID (ANP/RTR) - Ook landen in Europa hebben Venezuela hulp aangeboden na de dodelijke aardbevingen die daar hebben plaatsgevonden. Zo heeft Frankrijk besloten direct 85 gespecialiseerde reddingswerkers te sturen.

4 uur geleden
Dodental in Venezuela loopt op na aardbevingen

CARACAS (ANP/RTR/AFP) - De autoriteiten in Venezuela hebben het dodental na de zware aardbevingen naar boven bijgesteld. Er kwamen volgens interim-president Delcy Rodríguez zeker 164 mensen om het leven.

4 uur geleden
Poolse premier pleit voor respect na WOII-rel met Oekraïne

GDAŃSK (ANP/AFP) - De Poolse premier Donald Tusk heeft op een conferentie over het herstel van Oekraïne in zijn land gepleit voor "wederzijds respect" tussen Polen en Oekraïne. De buurlanden zijn verwikkeld in een diplomatieke ruzie en de Oekraïense president Volodymyr Zelensky is zelf niet naar Gdańsk gekomen.

4 uur geleden
EU keert eerste 3,2 miljard euro van lening uit aan Oekraïne

GDAŃSK (ANP) - De EU maakt donderdag het eerste deel van de lening van 90 miljard aan Oekraïne over. Dat zei voorzitter Ursula von der Leyen tijdens een conferentie over het herstel van Oekraïne in het Poolse Gdańsk. Het gaat om het al eerder aangekondigde bedrag van 3,2 miljard.

5 uur geleden
Automobilist rijdt feestvierende voetbalfans aan in Mexico

CABO SAN LUCAS (ANP) - Een automobilist heeft in een toeristisch gebied in de Mexicaanse badplaats Cabo San Lucas een groep mensen aangereden die de Mexicaanse overwinning op Tsjechië op het wereldkampioenschap voetbal vierde. Volgens de politie zijn meerdere mensen gewond geraakt. De bestuurder is aangehouden.

5 uur geleden