Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bescherming van kinderen tegen uitbuiting nog altijd onvoldoende

Bescherming van kinderen tegen uitbuiting nog altijd onvoldoende

CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Nederland moet meer doen om minderjarigen te beschermen tegen uitbuiting. Dat concludeert het Centrum tegen Kinderhandel en Mensenhandel (CKM) in een nieuw rapport dat dinsdag verschijnt. Voor het onderzoek is gekeken naar alle gesprekken met slachtoffers van mensenhandel die van 2019 tot en met 2023 werden gevoerd op het anonieme chatplatform van Fier, expertise- en behandelcentrum op het gebied van geweld in afhankelijkheidsrelaties.

In die periode kwamen bijna zeshonderd minderjarige slachtoffers van seksuele of criminele uitbuiting op de chat, meldt het CKM. Dat is volgens het centrum ruim twee keer zoveel als het aantal formeel geregistreerde slachtoffers in die periode. "Dat hierin geen verandering komt, is onverteerbaar", zegt Shamir Ceuleers, hoofd van het CKM. "Het mag niet zo zijn dat we dit accepteren als normaal." Veel van de slachtoffers die zich melden op de chat worden al een jaar of langer uitgebuit.

Het CKM herhaalt in het rapport een aantal aanbevelingen die het al eerder heeft gedaan, maar waar volgens het centrum nog onvoldoende naar is geluisterd. Zo zou de overheid onlineplatforms moeten aanspreken op hun taak seksuele uitbuiting te voorkomen of te stoppen. "Het is hoog tijd dat de minister van Justitie en Veiligheid ingrijpt en met wetgeving komt", vindt Ceuleers.

Ouders als daders

Ook blijft het belangrijk om meer kennis en inzicht op te doen over ouders als daders van uitbuiting. In de jaren 2019 tot en met 2023 bleek uit bijna 130 gesprekken dat het slachtoffer werd uitgebuit door (een van) de ouders. Binnen de aanpak van mensenhandel vormt deze dadergroep nog altijd een "blinde vlek", aldus het rapport.

Verder moet er een "doelgerichte strategie" komen om klanten in de mensenhandel te vervolgen. Sinds 2022 zijn klanten strafbaar als zij hadden kunnen weten dat zij seks kopen van een slachtoffer van mensenhandel. Maar uit CKM-onderzoek naar veroordeelde klanten blijkt dat hun vervolging door de politie en het OM vaak nog wordt gezien als bijvangst. Het centrum raadt daarom een vervolgonderzoek aan naar de manier waarop uitvoering wordt gegeven aan de strafbaarstelling.

Uit het rapport komt tot slot naar voren dat de eerste reactie van de omgeving op het vertellen over de uitbuitingssituatie "zeer bepalend" kan zijn voor het vervolgtraject van slachtoffers. Daarom vindt het CKM dat er een onderzoek moet komen naar het betrekken van de sociale leefomgeving van slachtoffers bij het organiseren van bescherming en zorg.

Meer uit Binnenland

Amerikaanse straf Singh door rechter omgezet naar levenslang

AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft dinsdag de Amerikaanse straf van de 81-jarige Jaitsen Singh omgezet naar een levenslange celstraf in Nederland. Singh kreeg in 1986 in de Verenigde Staten, waar hij destijds woonde, 56 jaar tot levenslang voor de moord op zijn vrouw en stiefdochter en de uitlokking daarvan.

4 minuten geleden
OM: Malek F. ontoerekeningsvatbaar voor moordpoging tbs-kliniek

GRONINGEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie stelt dat tbs'er Malek F. (39) volledig ontoerekeningsvatbaar was toen hij op 6 april vorig jaar een medepatiënt in de Groningse Mesdagkliniek neerstak. De officier van justitie heeft de rechtbank daarom gevraagd de verdachte te ontslaan van rechtsvervolging en om voortzetting van de eerder opgelegde tbs-maatregel.

45 minuten geleden
Advocaten Saïd R. boos omdat gesprekken in EBI hoorbaar waren

VUGHT (ANP) - De advocaten van Saïd R. (53) zijn boos, omdat volgens hen meegeluisterd kon worden met vertrouwelijke gesprekken die zij voerden met hun cliënt in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI). "Wij vinden dit bijzonder vervelend", zei Mark Dunsbergen dinsdag op een zitting van het Marengo-proces in Vught.

1 uur geleden
Tbs'er Malek F. bekent moordpoging in Mesdagkliniek

GRONINGEN (ANP) - De tbs'er Malek F. (39) heeft dinsdag in de rechtbank in Groningen bekend dat hij op 6 april vorig jaar een medepatiënt, een joodse man, in de Groningse Mesdagkliniek heeft geprobeerd te doden. F. verklaarde dat hij dit deed in opdracht van stemmen die hij hoorde in zijn hoofd na het wisselen van medicijnen.

1 uur geleden
Bolle Jos krijgt celstraf, boete en havenverbod voor drugssmokkel

DENDERMONDE (ANP/BELGA) - De voortvluchtige drugscrimineel Bolle Jos heeft van de Dendermondse strafrechter dinsdag acht jaar gevangenisstraf gekregen voor drugssmokkel vanuit Sierra Leone naar Antwerpen. De rechter legde hem ook een boete van 80.000 euro op en een havenverbod van tien jaar.

1 uur geleden
OM: meerdere aangiftes tegen Kamerlid Markuszower binnengekomen

AMSTERDAM (ANP) - Bij het Openbaar Ministerie in Amsterdam zijn meerdere aangiftes binnengekomen tegen Tweede Kamerlid Gidi Markuszower om zijn uitlatingen over Palestijnse asielzoekers. Die zouden volgens de aangevers aanzetten tot haat en geweld. Een exact aantal kon het OM niet noemen.

2 uur geleden
Nederlander met tientallen kilo's ketamine opgepakt op Ibiza

ROTTERDAM (ANP) - Op Ibiza is vorige week woensdag een 23-jarige Nederlander uit Den Bosch aangehouden die 49,5 kilo ketamine en 56.000 xtc-pillen bij zich had. Hij zit nog vast op het Spaanse eiland, meldt de politie dinsdag.

2 uur geleden