Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bescherming in de maak tegen rechtszaken om de mond te snoeren

Bescherming in de maak tegen rechtszaken om de mond te snoeren

BRUSSEL (ANP) - Journalisten en activisten worden beschermd tegen rechtszaken die bedoeld zijn om hun het zwijgen op te leggen, als het aan de Europese Commissie ligt. Deze beproefde tactiek tegen onwelgevallige luizen in de pels neemt hand over hand toe, stelt de commissie.

Door hun critici voor de rechter te slepen proberen zakenlieden, politici of andere mensen met macht hen af te schrikken en op kosten te jagen. Maar in een democratie mogen rijkdom en macht nooit zwaarder wegen dan de waarheid, zegt Eurocommissaris Věra Jourová.

Om zulke zogeheten SLAPP-zaken terug te dringen wil de commissie onder meer dat rechters overduidelijk ongegronde processen tegen journalisten en activisten snel kunnen afwimpelen. Wie zo'n proces aanspant, moet de kosten dragen en bovendien kunnen worden bestraft. En slachtoffers moeten een schadevergoeding kunnen krijgen.

De voorstellen van de commissie gelden voor rechtszaken met een grensoverschrijdend karakter. Over puur nationale zaken gaan de EU-landen zelf, maar de commissie beveelt de lidstaten aan daarvoor soortgelijke maatregelen te nemen.

Meer uit Buitenland

Naftogaz-baas Serhi Koretsky benoemd tot nieuwe premier Oekraïne

KYIV (ANP) - Het Oekraïense parlement heeft Naftogaz-baas Serhi Koretsky aangesteld als nieuwe premier. Eerder deze week stapte Joelia Svyrydenko op als premier, op aangeven van president Volodymyr Zelensky die uit is op een cultuurverandering in zijn kabinet.

3 uur geleden
Franse president bedankt brandbestrijders in Fontainebleau

FONTAINEBLEAU (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron is naar Fontainebleau gegaan om brandbestrijders te bedanken die de bosbrand daar blussen. Die brak zondag uit en heeft ruim 2000 hectare bos verwoest. De brand is inmiddels onder controle.

3 uur geleden
Netanyahu niet naar VS om uitstel uitvaart senator Graham

JERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zal dit weekend niet afreizen naar de VS, zo maakte zijn kantoor bekend. Netanyahu zou daar de uitvaart van de onlangs overleden conservatieve senator Lindsey Graham bijwonen, maar die is uitgesteld tot het eind van de maand.

3 uur geleden
Protesten in Oekraïne tegen ontslag minister Fedorov

KYIV (ANP/AFP/RTR) - Op verschillende plekken in Oekraïne is protest uitgebroken over het ontslag van minister van Defensie Mychajlo Fedorov. Die bevestigde woensdag op te stappen, nadat eerder in verschillende media werd gesuggereerd dat president Volodymyr Zelensky uit was op zijn ontslag. Eerder stapte ook premier Joelia Svyrydenko op, op aangeven van Zelensky.

6 uur geleden
Iran zegt VS-doelen in Koeweit en Bahrein te hebben aangevallen

TEHERAN (ANP/AFP) - Het Iraanse leger heeft bekendgemaakt dat het donderdag Amerikaanse militaire bases en faciliteiten in Koeweit en Bahrein heeft aangevallen met drones. De aanvallen waren een reactie op nieuwe Amerikaanse aanvallen op Iran.

6 uur geleden
Zoektocht naar slachtoffers gezonken boot San Francisco gestopt

SAN FRANCISCO (ANP/RTR) - Het zoeken naar vermisten na het kapseizen en zinken van een toeristenboot in de Baai van San Francisco is stopgezet. Er zijn volgens de autoriteiten waarschijnlijk vier doden gevallen. Het bootongeluk was dinsdag niet ver van het eiland Alcatraz. Er werd een slachtoffer gevonden dat snel overleed, drie vermisten worden verondersteld dood te zijn.

7 uur geleden
Leger VS meldt voltooiing van laatste reeks aanvallen op Iran

WASHINGTON (ANP) - Het centrale commando van het Amerikaanse leger, CENTCOM, meldt dat het leger de laatste reeks aanvallen op Iran heeft voltooid. De aanvallen werden uitgevoerd in opdracht van president Donald Trump.

11 uur geleden