Beruchte Californische gevangenis moet halveren om corona
SAN FRANCISCO (ANP) - San Quentin Prison, de oudste gevangenis van Californië, mag nog maar de helft van het huidige aantal gevangenen hebben om hen voldoende te beschermen tegen het coronavirus, oordeelt een hof van beroep. De rechters verwijten de leidinggevenden van de gevangenis "bewuste onverschilligheid" over de gezondheid van de gevangenen. De 168 jaar oude gevangenis mag voortaan niet meer dan 1775 gedetineerden tellen.
San Quentin, bekend door het gelijknamige lied van de iconische Amerikaanse zanger Johnny Cash en diens optreden daar, leek in de lente nog gevrijwaard van het coronavirus maar werd in juli alsnog hard getroffen. Volgens een recente telling heeft San Quentin in totaal al 2239 besmettingsgevallen. Van de gedetineerden met Covid-19 overleden er 28. In de nazomer nam het aantal gevallen weer af. In de laatste twee weken raakte slechts één gevangene nog besmet.
Gedetineerde Ivan Von Staich, die vastzit voor de moord op de echtgenoot van zijn ex-vriendin in 1986, klaagde de gevangenis aan in mei. Von Staich stelde dat de directie zijn grondrecht om niet wreed of ongebruikelijk te worden bestraft, had geschonden door hem op te sluiten in een omgeving waarin hij geen afstand kon houden en waar ook geen andere voorzorgsmaatregelen waren.
De rechter oordeelde dat de moordenaar direct moest worden overgeplaatst. Daarnaast werd de gevangenisdirectie opgedragen om "voldoende afstand houden" mogelijk te maken door de helft van de gevangenen vrij te laten of over te plaatsen.
De Californische dienst voor het Gevangeniswezen is het oneens met de uitspraak en bezint zich op volgende stappen. De overheidsdienst wijst op het lage aantal nieuwe besmettingen de laatste tijd en zegt maatregelen te hebben genomen om de verspreiding van het coronavirus tegen te gaan.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/BELGA) - De leiders van de Afrikaanse buurlanden Democratische Republiek Congo en Rwanda hebben een vredesovereenkomst ondertekend in het Witte Huis in Washington. Dat deden de buitenlandministers van de twee landen in juni ook al. Ondertussen gaat het geweld gewoon door.
19 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Europese bondgenoten van Oekraïne vrezen dat de Amerikaanse vredesgezant Steve Witkoff Oekraïne uitverkoopt aan Rusland. Ze spraken tijdens een videovergadering met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky maandag hun diepe wantrouwen in Witkoff uit, zeggen diplomaten.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Onder meer wegens terrorisme heeft Rusland de toegang tot Snapchat geblokkeerd, meldde het Russische staatspersbureau RIA. Met de Snapchat-app kunnen berichten, foto's en video's worden gedeeld.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse regering heeft extra maatregelen aangekondigd tegen Rusland voor de vergiftigingen in Salisbury in 2018. De Russische militaire inlichtingendienst GROe, die handelde in opdracht van president Vladimir Poetin, was daarvoor verantwoordelijk, zegt de regering naar aanleiding van een onafhankelijk onderzoek. Er zijn extra sancties ingesteld en de Russische ambassadeur is ontboden.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Ex-buitenlandchef van de EU Federica Mogherini treedt af als rector van het Europacollege in Brugge vanwege een onderzoek naar fraude bij een opleiding van jonge diplomaten. Zij en twee anderen werden eerder deze week aangehouden voor een fraudeonderzoek over de aanbesteding van de opleiding aan het Europacollege.
7 uur geledenBAGDAD (ANP/RTR/AFP) - Irak zegt een lijst met organisaties die het land ziet als terroristisch te herzien. Eerder op donderdag werd bekend dat in de staatscourant stond dat Bagdad onder meer het Libanese Hezbollah en de Jemenitische Houthi's als zodanig had aangemerkt. Banktegoeden van die door Iran gesteunde organisaties zouden zijn bevroren. De publicatie zou een conceptversie zijn, die al afgelopen maand per abuis werd gepubliceerd.
7 uur geledenBERLIJN/MOSKOU (ANP/RTR) - Bondskanselier Friedrich Merz heeft een bezoek aan Noorwegen afgezegd en gaat vrijdag dineren met voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen en premier van België Bart De Wever.
8 uur geleden