Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Berlusconi zorgt voor reuring in Italië met begrip voor Poetin

Berlusconi zorgt voor reuring in Italië met begrip voor Poetin

ROME (ANP/AFP/RTR) - De voormalige Italiaanse premier Silvio Berlusconi heeft vlak voor de parlementsverkiezingen in zijn land voor ophef gezorgd met uitspraken over Vladimir Poetin. De 85-jarige mediamagnaat zei donderdag in een tv-interview onder meer dat Poetin "gedwongen werd" Oekraïne binnen te vallen.

"Poetin werd door het Russische volk, door zijn partij en door zijn ministers aangespoord deze speciale operatie uit te voeren", zei Berlusconi tegen de publieke zender Rai. Berlusconi is bevriend met de Russische president en aarzelde lang om de invasie te veroordelen nadat de oorlog uitgebroken was. Nog altijd karakteriseert hij die oorlog, net als de Russen, als een "speciale militaire operatie".

Berlusconi heeft begrip voor Poetin, die volgens hem in een "echt moeilijke en dramatische situatie is beland". Zo zouden de twee zelfverklaarde republieken in de Donbas, Donetsk en Loehansk, hem gevraagd hebben in te grijpen omdat Oekraïne de twee gebieden met steeds feller geweld aanviel. Een andere motivatie van Poetin Oekraïne binnen te vallen was volgens de Italiaan om de regering van Volodimir Zelenski te vervangen door een "regering van fatsoenlijke mensen".

Berlusconi is de partijleider van Forza Italia, dat als onderdeel van een blok van rechtse partijen aan de verkiezingen van zondag deelneemt. Dat blok, dat als andere kopstukken Lega Nord-leider Matteo Salvini en de nationaliste Giorgia Meloni heeft, maakt volgens de peilingen goede kans een meerderheid te krijgen. Ook Salvini was jarenlang positief over Poetin en bekritiseert de westerse sancties tegen Moskou.

Meer uit Buitenland

Noord-Korea zond afgelopen maanden 5000 militairen naar Rusland

SEOUL (ANP/RTR/DPA) - Noord-Korea heeft sinds september zo'n 5000 militairen naar Rusland gestuurd. Dat zegt een Zuid-Koreaanse parlementariër na een briefing van de inlichtingendiensten in dat land. Het gaat om zogenoemde constructiegenies, bouwspecialisten, die Rusland moeten helpen met de "wederopbouw van infrastructuur". Ook zouden er tekenen zijn dat Noord-Korea meer militairen opleidt en zich voorbereidt om meer militairen te sturen.

1 uur geleden
EU-buitenlandchef: uitbreiding EU is geopolitieke investering

BRUSSEL (ANP) - Uitbreiding van de Europese Unie is een prioriteit voor de Europese Commissie en een "geopolitieke investering", zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas dinsdag. "De grootschalige invasie van Rusland in Oekraïne en de geopolitieke verschuivingen maken de argumenten voor uitbreiding overduidelijk." De Commissie wil echter geen concessies doen en biedt geen sluiproutes aan landen om toe te treden voordat aan alle eisen is voldaan, benadrukte Kallas op een persconferentie.

2 uur geleden
VN-milieubureau noemt opwarming boven 1,5 graad onvermijdelijk

NAIROBI (ANP) - Het is onvermijdelijk dat de gemiddelde opwarming van de aarde de 1,5 graad passeert. Daarmee is het meest ambitieuze streven uit het Klimaatakkoord van Parijs niet meer haalbaar. Veel klimaatwetenschappers kwamen al tot die conclusie, maar nu zegt ook het milieubureau van de VN (UNEP) het duidelijk in een rapport. Klimaatplannen van landen zijn een fractie beter geworden, maar ze kunnen niet voorkomen dat "op zijn minst tijdelijk" de 1,5 graad wordt overschreden.

2 uur geleden
Tyfoon eist tientallen levens op de Filipijnen

MANILLA (ANP/RTR/DPA) - Op de Filipijnen zijn zeker veertig doden gevallen door tyfoon Kalmaegi. De krachtige storm zorgt voor hevige regenval en overstromingen, waardoor ongeveer 400.000 mensen ontheemd zijn geraakt.

3 uur geleden
Duitsland werkt aan 3 miljard meer hulp voor Oekraïne

BERLIJN (ANP) - Duitsland wil de financiële hulp voor Oekraïne volgend jaar met 3 miljard euro verhogen, zeggen bronnen rond de regering. Tot dusver is voor 2026 8,5 miljard euro uitgetrokken, maar Oekraïne zit in grote geldnood.

3 uur geleden
Oekraïne moet hervormingen versnellen voor EU-lidmaatschap

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil Oekraïne helpen om de toetredingsonderhandelingen tot de EU voor eind 2028 af te ronden, maar dan moet Oekraïne het tempo van hervormingen opvoeren. Vooral wat betreft de rechtsstaat moet er nog veel worden aangepast om aan de EU-vereisten te voldoen. Dat staat in de jaarlijkse rapportage van de Europese Commissie over de voortgang van alle kandidaat-lidstaten die dinsdag is gepresenteerd.

3 uur geleden
Zelensky bezoekt militairen in de buurt van Pokrovsk

POKROVSK (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft militairen bezocht in de buurt van Pokrovsk. Rusland probeert die stad, gelegen in de oostelijke regio Donetsk, al ruim een jaar in te nemen en de situatie komt volgens Oekraïne steeds meer onder druk te staan.

3 uur geleden