Berlusconi lijkt presidentscampagne af te blazen
ROME (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Silvio Berlusconi lijkt af te zien van zijn gooi naar het presidentschap van Italië. Die stap zou de kansen van huidig premier Mario Draghi (74) om staatshoofd te worden vergroten.
Meerdere bronnen bevestigen de terugtocht. Berlusconi’s adviseur en rechterhand Vittorio Sgarbi zei dinsdag op de radio dat het plan van de 85-jarige politicus om steun te vergaren onder parlementariërs om staatshoofd te worden "objectief" voorbij is. Berlusconi mist nog ongeveer 100 van de benodigde 505 stemmen, zei hij.
Zelfs Berlusconi moet inmiddels doorhebben dat zijn missie hopeloos is, aldus Sgarbi, die aangaf dat de mediatycoon op zoek is naar een eervolle uitweg door mogelijk een andere kandidaat naar voren te schuiven.
Stemmingen begin volgende week
Rechtse partijen hadden Berlusconi, die kampt met een broze gezondheid, recent nog steun toegezegd. Zijn eigen partij Forza en de uiterst rechtse partijen Lega en de Broeders van Italië gingen recent achter hem staan. Lega-leider Matteo Salvini zou echter hebben laten doorschemeren ook een andere kandidaat te willen steunen. Linkse en centrumpartijen hebben de voorkeur voor een neutralere president.
Ook de centrumrechtse Europese Volkspartij (EPP), Berlusconi zit onder die vlag in het Europees Parlement, heeft zijn kandidatuur ondersteund. De oud-regeringsleider heeft geregeld voor de rechter gestaan, onder meer voor de beruchte bunga-bungafeesten met jonge vrouwen.
De president wordt gekozen door de twee kamers van het parlement en vertegenwoordigers van regio’s. De 80-jarige Sergio Mattarella zwaait na zeven jaar af, de stemmingen over zijn opvolger gaan begin volgende week van start. Die procedure kan dagen in beslag nemen.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil 4,2 miljard euro aan Hongarije vrijgeven uit het EU-cohesiefonds, dat is bedoeld om regionaal achterstandsbeleid weg te werken. Dat geld had de Commissie in 2022 als straf aan Hongarije bevroren. Volgens voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie heeft Hongarije forse voortgang geboekt om de "rechtsstaat te beschermen en de financiële belangen van de Unie te beschermen".
42 minuten geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump en de Venezolaanse leider Delcy Rodríguez hebben elkaar voor het eerst persoonlijk ontmoet. Dat zegt de interim-president na de ontmoeting in de marge van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York, waar tal van wereldleiders deze week bijeen zijn.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Republikeinse senator John Curtis heeft opgeroepen tot een onderzoek naar de vraag of de familie van de Amerikaanse president Donald Trump profiteert van zijn ambtstermijn. Volgens Curtis bestaat onder het publiek de indruk dat familieleden hun positie uitbuiten, wat het vertrouwen in de overheid ondermijnt.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De hackersgroep ShinyHunters zegt ingebroken te hebben in de systemen van de FBI en daarbij gegevens van personeel buitgemaakt te hebben. De claim staat op een website van de organisatie op het dark web.
13 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron vindt dat landen meer moeten doen om de wereld vooruit te helpen. Hij liet zich in een toespraak voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties onder meer kritisch uit over de manier waarop wordt omgegaan met de Palestijnen. Landen zijn volgens Macron te laks.
14 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Amerikaanse functionarissen hebben gesproken met een afvaardiging van Iran, heeft president Donald Trump gezegd. "De ontmoeting duurde drie uur", aldus Trump. Het overleg zou "heel goed" zijn verlopen.
15 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin is bereid tot een nieuwe ontmoeting met de Verenigde Staten om een einde te maken aan de oorlog in Oekraïne, zei Donald Trump dinsdag. De Amerikaanse president sprak de pers toe na een ontmoeting met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in de marge van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York.
15 uur geleden