Berlijn ziet nieuw incident met onderzeese kabel als wake-upcall
BERLIJN (ANP/DPA/AFP) - De Duitse minister van Buitenlandse Zaken Annalena Baerbock spreekt van een "dringende wake-upcall" na de beschadiging van een onderzeese stroomkabel tussen Finland en Estland. Ze eist nieuwe EU-sancties tegen de Russische schaduwvloot, die mogelijk betrokken is bij de vermoedelijke sabotage.
"Bijna elke maand beschadigen schepen grote onderzeese kabels in de Oostzee", zei ze tegen de Duitse mediagroep Funke. "Bemanningen laten ankers in het water liggen, slepen ze zonder duidelijke reden kilometers over de zeebodem en verliezen ze vervolgens bij het ophalen." Het is volgens Baerbock lastig om te geloven dat het om toeval gaat.
De Finse politie denkt dat de woensdag ontstane schade aan de kabel tussen Finland en Estland is veroorzaakt door een anker van een olietanker. Dit schip maakt volgens de Europese Unie mogelijk deel uit van de Russische schaduwvloot. Dit zijn schepen die Rusland gebruikt om internationale sancties te omzeilen. Baerbock omschrijft de vloot als "een grote bedreiging voor ons milieu en onze veiligheid" en zegt dat Rusland de vloot gebruikt om de oorlog in Oekraïne te financieren.
Meer uit Buitenland
DOHA (ANP/AFP) - Qatar, dat bemiddelt bij de verdere onderhandelingen tussen Hamas en Israël, voert de druk op om beide partijen "snel aan tafel te krijgen" voor de tweede fase van het vredesoverleg. Dat kondigde de woordvoerder van de Qatarese minister van Buitenlandse Zaken, Majed al-Ansari, aan.
11 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Amerikaanse pogingen een einde te maken aan de Russische oorlog tegen Oekraïne gaan "op den duur" lukken, verwacht NAVO-topman Mark Rutte. Maar dan moet Rusland wel meedoen, "en dat wordt vandaag getest".
13 minuten geledenKYIV (ANP) - Oekraïense en Amerikaanse vertegenwoordigers hebben het plan dat een einde moet maken aan de oorlog met Rusland "verfijnd", zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. Functionarissen van beide landen spraken afgelopen week in Florida met elkaar. Het ging onder meer over bescherming tegen Russische aanvallen en "het voorkomen van schendingen van afspraken in het geval van een staakt-het-vuren", meldt Zelensky.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - NAVO-landen trekken de komende dagen extra geld uit voor de inkoop van Amerikaanse wapens voor Oekraïne, verwacht NAVO-topman Mark Rutte. NAVO-lidstaten hebben al veel gedaan, maar "we moeten nog altijd meer doen", zei hij. Rutte is "voorzichtig optimistisch" dat het gaat lukken om de 1 miljard dollar bijeen te sprokkelen die Oekraïne maandelijks zegt nodig te hebben.
1 uur geledenSHEFFIELD (ANP) - De Britse politie heeft zich bij de Hillsborough-stadionramp in 1989 schuldig gemaakt aan "fundamenteel falen" en laksheid. Dat staat in een nieuw rapport van de politiewaakhond, schrijft Sky News. Het was het grootste onafhankelijke onderzoek naar de ramp, waarbij 97 Liverpool-fans om het leven kwamen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De veroordeelde Hondurese oud-president Juan Orlando Hernández is vrijgelaten uit een gevangenis in de Verenigde Staten, aldus gegevens van de Amerikaanse gevangenisautoriteiten. De Amerikaanse president Donald Trump heeft hem gratie verleend.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Jared Kushner, de schoonzoon van de Amerikaanse president Donald Trump, is dinsdag bij de ontmoeting tussen de Amerikaanse gezant Steve Witkoff en de Russische president Vladimir Poetin. Zij gaan het onder meer hebben over het stoppen van de oorlog in Oekraïne.
3 uur geleden