Berlijn ziet nieuw incident met onderzeese kabel als wake-upcall
BERLIJN (ANP/DPA/AFP) - De Duitse minister van Buitenlandse Zaken Annalena Baerbock spreekt van een "dringende wake-upcall" na de beschadiging van een onderzeese stroomkabel tussen Finland en Estland. Ze eist nieuwe EU-sancties tegen de Russische schaduwvloot, die mogelijk betrokken is bij de vermoedelijke sabotage.
"Bijna elke maand beschadigen schepen grote onderzeese kabels in de Oostzee", zei ze tegen de Duitse mediagroep Funke. "Bemanningen laten ankers in het water liggen, slepen ze zonder duidelijke reden kilometers over de zeebodem en verliezen ze vervolgens bij het ophalen." Het is volgens Baerbock lastig om te geloven dat het om toeval gaat.
De Finse politie denkt dat de woensdag ontstane schade aan de kabel tussen Finland en Estland is veroorzaakt door een anker van een olietanker. Dit schip maakt volgens de Europese Unie mogelijk deel uit van de Russische schaduwvloot. Dit zijn schepen die Rusland gebruikt om internationale sancties te omzeilen. Baerbock omschrijft de vloot als "een grote bedreiging voor ons milieu en onze veiligheid" en zegt dat Rusland de vloot gebruikt om de oorlog in Oekraïne te financieren.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP) - De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar wijst EU-sancties tegen gewelddadige kolonisten op de Westoever resoluut af. De sancties werden maandag goedgekeurd door de ministers van Buitenlandse Zaken van de lidstaten.
44 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De man die vorige maand langs de beveiliging van het Amerikaanse Correspondents' Dinner rende en schoten loste, heeft voor de rechter ontkend schuldig te zijn aan alle aanklachten. De 31-jarige Cole Allen is onder meer aangeklaagd voor een moordpoging op president Donald Trump.
45 minuten geledenOSLO (ANP) - Marius Borg Høiby hoort zijn vonnis op 15 juni. De rechtbank van Oslo heeft dit tegenover het Noorse TV 2 bevestigd. Tegen de zoon van de Noorse kroonprinses Mette-Marit heeft het Noorse OM zeven jaar en zeven maanden gevangenisstraf geëist.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Alle 27 EU-landen zijn het maandag eens geworden over sancties tegen gewelddadige Israëlische kolonisten. Dat meldt EU-buitenlandchef Kaja Kallas op X. De sancties lagen al langer op tafel, maar werden geblokkeerd door Hongarije. Onder de nieuwe premier Péter Magyar is dat veto opgeheven.
1 uur geledenGENÈVE (ANP) - De mensenrechtenchef van de Verenigde Naties heeft alarm geslagen over het hoge aantal burgerdoden dat in Soedan valt door droneaanvallen. Het gaat dit jaar al om zeker 880 personen, zegt Hoge Commissaris voor de Mensenrechten Volker Türk.
2 uur geledenQUEZON CITY (ANP/AFP/RTR) - Een meerderheid van het Filipijnse parlement heeft ingestemd met een afzettingsprocedure tegen vicepresident Sara Duterte. Ze wordt beschuldigd van fraude, corruptie en doodsbedreigingen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Buitenlandse Zaken hebben maandag sancties ingesteld tegen nog eens zestien mensen en zeven instellingen die verantwoordelijk zijn voor de ontvoering van Oekraïense kinderen. Sinds het begin van de oorlog heeft Rusland naar schatting bijna 20.500 Oekraïense kinderen gedeporteerd en gedwongen naar Rusland overgeplaatst, melden de ministers in een verklaring.
2 uur geleden