Berlijn stuurt Iraanse diplomaten weg na doodstraf voor Duitser
BERLIJN (ANP) - Duitsland stuurt twee diplomaten van de Iraanse ambassade in Berlijn weg vanwege de veroordeling van Jamshid Sharmahd. De Duitser, die ook de Iraanse nationaliteit heeft, heeft dinsdag van een rechtbank in Teheran de doodstraf opgelegd gekregen.
De Duitse buitenlandminister Annalena Baerbock zegt dat de schending van de rechten van een Duitse staatsburger "niet wordt geaccepteerd" en dat dit is aangekaart bij de Iraanse zaakgelastigde. Als reactie op het vonnis is besloten om twee medewerkers als ongewenste personen te verklaren. Zij moeten Duitsland binnenkort verlaten.
Iran wordt net als dinsdag verzocht de veroordeling terug te draaien en een eerlijk proces tegen Sharmahd mogelijk te maken. De tegenstander van het Iraanse regime is schuldig bevonden aan het leiden van een organisatie die verantwoordelijk wordt gehouden voor onder meer een dodelijke aanslag vijftien jaar geleden op een moskee in Iran.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/AFP) - Melania Trump zit volgende week een vergadering van de VN-Veiligheidsraad voor. Het is de eerste keer dat een first lady een dergelijke functie bekleedt. Melania zal "de rol van onderwijs benadrukken bij het bevorderen van tolerantie en wereldvrede", meldt haar kantoor in een verklaring.
3 uur geledenGENÈVE (ANP) - De Amerikaanse en Oekraïense delegaties die donderdag hebben overlegd in Genève hebben na afloop van hun gesprek gebeld met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Hij schrijft op X dat er een "grote bereidheid" is voor een volgende bijeenkomst, waar ook de Russen zouden moeten aansluiten.
4 uur geledenTOPEKA (ANP/RTR) - De Amerikaanse staat Kansas heeft de rijbewijzen en geboorteakten van transgender personen ongeldig verklaard, omdat zij hun gender op deze documenten hebben laten wijzigen. Volgens een wet die donderdag is ingegaan, is het in de staat verboden om je gender te wijzigen na je geboorte. De maatregel treft meer dan duizend mensen.
5 uur geledenTAMPA (ANP/AFP) - Een van de mannen die woensdag op een speedboot werd doodgeschoten door de Cubaanse kustwacht, was van plan om een opstand te ontketenen op het eiland. Dat zegt een politieke bondgenoot van de man tegen persbureau AFP.
5 uur geledenGENÈVE (ANP) - De onderhandelingen tussen de VS en Iran in Genève zijn afgelopen. Dat meldt de bemiddelaar namens Oman, minister van Buitenlandse Zaken Badr bin Hamad al-Busaidi, op X. Volgens al-Busaidi is er "significante vooruitgang" gemaakt en worden de gesprekken komende week voortgezet in Wenen.
5 uur geledenKABUL (ANP/AFP/RTR) - Afghanistan zegt vergeldingsaanvallen te hebben uitgevoerd tegen Pakistan. Daarbij zouden meerdere uitvalsbases in het grensgebied in dat land zijn ingenomen, aldus Afghaanse overheidsfunctionarissen. Pakistan zegt op zijn beurt "zonder aanleiding" te zijn aangevallen en stelt dat zijn leger "onmiddellijk" heeft teruggeslagen.
6 uur geledenPRAAG (ANP/RTR) - De nieuwe Tsjechische regering neemt afstand van de verhoging van de defensie-uitgaven die de NAVO-landen hebben afgesproken. Tsjechië bezuinigt juist op defensie en is "zeker niet" op weg om de NAVO-norm te halen, zegt premier Andrej Babis.
6 uur geleden