Berlijn krijgt waarschijnlijk weer vrouwelijke burgemeester
BERLIJN (ANP/DPA) - De sociaaldemocraten (SDP) hebben de regionale verkiezingen in Berlijn gewonnen. Dat betekent dat ze hun topkandidaat Franziska Giffey naar voren kunnen schuiven als burgemeester. De Duitse hoofdstad krijgt dan waarschijnlijk zijn eerste vrouwelijke burgemeester in jaren.
Berlijn werd een keer eerder door een vrouw geleid. Louise Schroeder was van 1947 tot 1948 waarnemend burgemeester namens de sociaaldemocraten. De 43-jarige Giffey was van 2018 tot dit voorjaar de landelijke minister van Familiezaken. Ze trad in mei af na een schandaal rond plagiaat in haar proefschrift, dat een maand later werd ingetrokken door de Vrije Universiteit Berlijn. Ze leidde eerder het Berlijnse district Neukölln.
De Berlijnse politiek moet nog wel instemmen met de nieuwe burgemeester. Giffey wordt vermoedelijk wel de opvolger van partijgenoot Michael Müller, die zich niet opnieuw verkiesbaar stelde. Hun partij wist bij de verkiezingen van zondag 21,4 procent van de kiezers achter zich te krijgen. De Groenen staat met 18,9 procent op twee, gevolgd door de CDU met 18,1 procent van de stemmen.
Berlijn wordt momenteel geregeerd door een coalitie onder leiding van de SPD, samen met Die Linke en De Groenen. Deze samenwerking kan worden voortgezet, omdat ze samen een meerderheid van de stemmen hebben. Die Linke heeft 14 procent van de stemmen gekregen.
Meer uit Buitenland
BAGHDAD (ANP/AFP) - De Iraakse premier Mohammed Shia al-Sudani heeft de verkiezingswinst geclaimd. Al-Sudani deed dat in een tv-toespraak, waarin hij de verkiezingswinst neerzette als een opsteker voor alle Irakezen. "Wij feliciteren jullie met de eerste plek die jullie coalitie heeft behaald in de parlementsverkiezingen", aldus de premier.
5 minuten geledenRAFAH (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) zegt het vuur te hebben geopend op vier Palestijnen die zich achter de zogenoemde gele lijn bevonden, waarachter Israël zich volgens de afspraken van het bestand heeft teruggetrokken in de Gazastrook. Daarbij zouden drie doden zijn gevallen.
7 minuten geledenNAIROBI (ANP/RTR) - Volgens de Keniaanse regering zijn er in het land wervingsbureaus actief om namens Rusland inwoners te rekruteren voor de oorlog in Oekraïne. Zeker tweehonderd Kenianen zouden op dit moment voor Rusland vechten.
12 minuten geledenPARIJS (ANP) - Het Franse lagerhuis heeft ingestemd met het uitstellen van een omstreden pensioenhervorming. De Assemblée Nationale nam een voorstel daarover met 255 stemmen aan, 146 parlementariërs stemden tegen. Als het uitstel van kracht wordt, betekent dit dat de pensioenhervorming wordt vooruitgeschoven tot in ieder geval januari 2028. Amendementen om het uitstel te schrappen, werden voorafgaand met overweldigende meerderheid weggestemd.
3 uur geledenBELÉM (ANP) - De partijen op de klimaattop moeten in de eerste dagen al grote meningsverschillen overbruggen, maar ze beginnen "bruggen te slaan". Dat zei klimaatadviseur Jacob Werksman van de Europese Commissie woensdag op de eerste persconferentie van de Europese Unie tijdens de klimaattop in de Braziliaanse stad Belém.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Democraten in het Huis van Afgevaardigden hebben e-mails vrijgegeven waarin Jeffrey Epstein suggereert dat de Amerikaanse president Trump meer wist van het misbruik door de overleden zedendelinquent dan hij tot nu toe heeft toegegeven, schrijft de New York Times.
5 uur geledenBANGKOK/PHNOM PENH (ANP/RTR) - Thailand en Cambodja beschuldigen elkaar van een heropleving van geweld aan de grens. Cambodja zegt dat Thaise militairen woensdag het vuur hebben geopend, waarbij een dode en drie gewonden zijn gevallen.
7 uur geleden