Berlijn en Washington samen in actie tegen Holocaust-ontkenners
BERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland en de Verenigde Staten hebben besloten nog intensiever samen op te trekken tegen Holocaust-ontkenners. Dat zijn mensen die stellen dat de nazi's tijdens de Tweede Wereldoorlog geen genocide op Joden hebben gepleegd. De ontkenning van nazimisdaden, zoals de systematische Jodenvervolging, moet worden bestreden, vinden de twee landen.
Berlijn en Washington willen de herinnering aan de Holocaust levend houden. De Duitse en Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Heiko Maas en Antony Blinken, ondertekenden hierover een gezamenlijke verklaring bij het Monument voor de vermoorde Joden van Europa in Berlijn. Zij willen eind dit jaar een eerste Holocaust-conferentie op topniveau houden.
De twee bewindslieden zeggen zich grote zorgen te maken dat het ontkennen, herzien en vervalsen van de Holocaust toeneemt en het antisemitisme groeit. Zij willen zich internationaal inzetten voor beter onderwijs over dit onderwerp. Het wordt gezien als een gedeelde plicht "om alles te doen wat in onze macht ligt om ervoor te zorgen dat toekomstige generaties de waarheid over de Holocaust leren en om te voorkomen dat dergelijke gruwelijke misdaden tegen de menselijkheid ooit weer gebeuren."
Blinken komt uit een joods gezin. Zijn stiefvader overleefde de concentratiekampen Treblinka, Majdanek, Dachau en Auschwitz. Hij noemt het initiatief een historische dialoog.
Maas, die Auschwitz herhaaldelijk heeft genoemd als de reden om politiek actief te worden, sprak van een keerpunt in de herinneringscultuur omdat er binnenkort geen ooggetuigen meer zullen zijn.
Meer uit Buitenland
KOPENHAGEN (ANP) - Een delegatie van Amerikaanse parlementariërs is afgereisd naar Kopenhagen om te praten over de spanningen rond Groenland. Bij aankomst bij het overleg spraken enkelen van hen al hun solidariteit met Denemarken uit.
3 minuten geledenCARACAS (ANP) - CIA-directeur John Ratcliffe is afgereisd naar de Venezolaanse hoofdstad Caracas voor een ontmoeting met interim-leider Delcy Rodríguez, meldt The New York Times. Volgens de krant is dat een teken dat de Amerikaanse regering verder wil met haar als machthebber na het gevangennemen van president Nicolás Maduro, en dus niet met de oppositie.
25 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft vrijdag gebeld met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en de Iraanse president Masoud Pezeshkian, meldt Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov. Hij bood hierbij aan te bemiddelen in de regio. "Poetin zal zijn inspanningen voortzetten om de situatie in de regio te de-escaleren", aldus Peskov.
29 minuten geledenCARACAS (ANP/RTR) - Naast de drie Nederlanders die zijn vrijgelaten uit Venezolaanse gevangenissen, heeft dat land ook andere buitenlanders laten gaan. Het gaat volgens de Tsjechische minister Petr Macinka om mensen uit Tsjechië, Ierland, Roemenië, Duitsland, Albanië en Oekraïne.
30 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft vrijdag bevestigd dat Groenland valt onder de beschermingsgarantie van het Europees Verdrag. Dagenlang weigerde de Commissie antwoord te geven op de vraag of artikel 42.7, dat die garantie aan EU-lidstaten biedt, ook op Groenland van toepassing is, omdat het een overzees gebiedsdeel is.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Volgens de Oekraïense energieminister Denys Sjmyhal is er in zijn land geen enkele energiecentrale meer te vinden die niet is aangevallen door de Russen. Hij vertelde het parlement dat de situatie van de energievoorzieningen "heel moeilijk" is en dat Oekraïne nog maar genoeg brandstof heeft voor ruim twintig dagen.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse veiligheidsdiensten pleegden massamoorden op demonstranten nadat de grote protesten in het land op 8 januari escaleerden, meldt mensenrechtenorganisatie Human Rights Watch. Naar schatting zijn hierbij duizenden demonstranten omgekomen, hoewel het door een internetblokkade moeilijk is een dodental vast te stellen.
4 uur geleden