Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Berlijn beklemtoont voor ICJ dat Israël in hart Duits beleid ligt

Berlijn beklemtoont voor ICJ dat Israël in hart Duits beleid ligt

DEN HAAG (ANP/DPA/RTR) - Duitsland heeft voor het Internationaal Gerechtshof (ICJ) in Den Haag betoogd dat de veiligheid van Israël tot de kern van het Duitse buitenlandbeleid behoort. Dit vloeit volgens de raadsvrouw van de Bondsrepubliek, Tania von Uslar-Gleichen, voort uit de geschiedenis van Duitsland.

Ze verwerpt de aanklacht van Nicaragua dat Duitsland wapens en ander militair materieel levert aan Israël waarmee de Palestijnse bevolking in de Gazastrook voortdurend wordt aangevallen. Dit gebeurt volgens de klagers op zo'n grote en bloedige schaal dat volkerenmoord dreigt. Nicaragua zette zijn aanklacht maandag uiteen.

Duitsland zou als ondertekenaar van de conventie tegen genocide moeten stoppen met wapenleveranties aan Israël. Ondertekenaars moeten alles doen om volkerenmoord te voorkomen. Maar Von Uslar-Gleichen vindt dat het Centraal-Amerikaanse land "het doel en de kwaliteit van de wapens en het militaire materiaal" dat Duitsland aan Israël levert "volkomen verkeerd voorstelt".

Kogelvrije vesten

Volgens de juriste worden Duitse wapenexporten voor verkoop grondig overwogen en wordt bekeken of ze in strijd kunnen zijn met internationaal recht. Het zou in het geval Israël gaan om bijna uitsluitend kogelvrije vesten, helmen en verrekijkers. De zaak die Nicaragua heeft aangespannen is daarom volgens de Duitse delegatie op niets gebaseerd en kan juridisch geen stand houden.

Duitsland doet zijn best om zijn verantwoordelijkheden na te komen aan zowel Israël als aan de Palestijnen. En Berlijn geeft ook veel hulp aan de Palestijnen, volgens Uslar-Gleichen. Duitsland is een van de meest bevlogen bondgenoten van Israël. Het land verkocht volgens het Duitse ministerie van Economische Zaken in 2023 voor 326,5 miljoen euro militair materieel aan Israël.

Voorlopige maatregelen

Het in het Vredespaleis gevestigde internationale hof van de Verenigde Naties zou binnen afzienbare tijd voorlopige maatregelen kunnen eisen. Maar verwacht wordt dat het eigenlijke proces jarenlang kan duren.

Nicaragua borduurt met dit proces voort op de zaak die Zuid-Afrika bij het ICJ tegen Israël heeft aangespannen over vermeende genocide in de Gazastrook. Dit proces moet ook nog beginnen, maar in een inleidende zitting in januari stelden de rechters van het hof dat er aanwijzingen zijn dat genocide gepleegd zou kunnen worden en dat onmiddellijk alles gedaan moet worden om dit te voorkomen.

Meer uit Buitenland

Meerdere doden door lawine bij Oostenrijks skioord St. Anton

ST. ANTON AM ARLBERG (ANP) - Een lawine bij St. Anton am Arlberg in het westen van Oostenrijk heeft vrijdag aan zeker twee mensen het leven gekost. Dat meldt Blick.

4 uur geleden
Andrew mogelijk uit lijn troonopvolging na Epstein-zaak

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering overweegt een wet om Andrew Mountbatten-Windsor uit de lijn van koninklijke troonopvolging te verwijderen. Dit zou volgens een Britse functionaris gebeuren zodra het politieonderzoek naar de banden van Andrew met de Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein is afgerond. Hij staat momenteel achtste in lijn.

5 uur geleden
Merz opnieuw CDU-partijvoorzitter met 91 procent van de stemmen

STUTTGART (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is op het partijcongres van de CDU met 91 procent van de stemmen herkozen als partijvoorzitter. Dat meldt de Frankfurter Allgemeine Zeitung. Zijn herverkiezing kon rekenen op luid applaus uit de zaal. In 2024 en 2022 haalde hij respectievelijk 90 en 94,6 procent van de stemmen.

5 uur geleden
Zelensky: VS en Rusland willen dat Oekraïne Donbas opgeeft

KYIV (ANP) - Zowel de Amerikanen als de Russen zetten Oekraïne nog steeds onder druk om de Donbas op te geven, zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een interview met persbureau AFP. Volgens Zelensky houden de twee Kyiv voor dat dit nodig is als Oekraïne wil "dat de oorlog morgen eindigt". Oekraïne heeft nog altijd een deel van de Donbas in handen en heeft meermaals benadrukt niet eenzijdig land te kunnen opgeven.

6 uur geleden
NASA wil maanmissie volgende maand alsnog lanceren

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen volgende maand alsnog astronauten rond de maan laten vliegen. Een generale repetitie van de lancering in de afgelopen dagen is goed verlopen, daarom mikt ruimtevaartorganisatie NASA vooralsnog op een vertrek op 6 maart. Dat was al de eerste mogelijkheid om te lanceren. De Artemis II-missie moet de laatste voorbereiding zijn op een nieuwe maanlanding.

7 uur geleden
Politie zoekt contact met (oud-)beveiligers van Andrew

LONDEN (ANP/RTR) - In het onderzoek naar Andrew Mountbatten-Windsor wordt nu ook contact gezocht met (oud-)agenten die werkten met de Britse oud-prins. Dat meldt de Metropolitan Police volgens de BBC. Het gaat volgens het korps om medewerkers die "nauw hebben samengewerkt, in een beveiligende rol" met Andrew. Hen wordt gevraagd of ze tijdens hun werkzaamheden iets hebben meegekregen dat mogelijk relevant kan zijn voor het onderzoek naar Mountbatten-Windsor.

7 uur geleden
VS versoepelen nu ook milieuregels rond kwikuitstoot

WASHINGTON (ANP/RTR) - De regering-Trump versoepelt de milieuregels rond het gebruik van kwik en andere vervuilende stoffen die zich verspreiden via de lucht, zogenoemde HAPs. Volgens de Amerikaanse milieuorganisatie EPA moet de versoepeling met name oudere kolencentrales helpen open te blijven, nu de vraag naar energie zo hoog is.

7 uur geleden