Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Berlijn beklemtoont voor ICJ dat Israël in hart Duits beleid ligt

Berlijn beklemtoont voor ICJ dat Israël in hart Duits beleid ligt

DEN HAAG (ANP/DPA/RTR) - Duitsland heeft voor het Internationaal Gerechtshof (ICJ) in Den Haag betoogd dat de veiligheid van Israël tot de kern van het Duitse buitenlandbeleid behoort. Dit vloeit volgens de raadsvrouw van de Bondsrepubliek, Tania von Uslar-Gleichen, voort uit de geschiedenis van Duitsland.

Ze verwerpt de aanklacht van Nicaragua dat Duitsland wapens en ander militair materieel levert aan Israël waarmee de Palestijnse bevolking in de Gazastrook voortdurend wordt aangevallen. Dit gebeurt volgens de klagers op zo'n grote en bloedige schaal dat volkerenmoord dreigt. Nicaragua zette zijn aanklacht maandag uiteen.

Duitsland zou als ondertekenaar van de conventie tegen genocide moeten stoppen met wapenleveranties aan Israël. Ondertekenaars moeten alles doen om volkerenmoord te voorkomen. Maar Von Uslar-Gleichen vindt dat het Centraal-Amerikaanse land "het doel en de kwaliteit van de wapens en het militaire materiaal" dat Duitsland aan Israël levert "volkomen verkeerd voorstelt".

Kogelvrije vesten

Volgens de juriste worden Duitse wapenexporten voor verkoop grondig overwogen en wordt bekeken of ze in strijd kunnen zijn met internationaal recht. Het zou in het geval Israël gaan om bijna uitsluitend kogelvrije vesten, helmen en verrekijkers. De zaak die Nicaragua heeft aangespannen is daarom volgens de Duitse delegatie op niets gebaseerd en kan juridisch geen stand houden.

Duitsland doet zijn best om zijn verantwoordelijkheden na te komen aan zowel Israël als aan de Palestijnen. En Berlijn geeft ook veel hulp aan de Palestijnen, volgens Uslar-Gleichen. Duitsland is een van de meest bevlogen bondgenoten van Israël. Het land verkocht volgens het Duitse ministerie van Economische Zaken in 2023 voor 326,5 miljoen euro militair materieel aan Israël.

Voorlopige maatregelen

Het in het Vredespaleis gevestigde internationale hof van de Verenigde Naties zou binnen afzienbare tijd voorlopige maatregelen kunnen eisen. Maar verwacht wordt dat het eigenlijke proces jarenlang kan duren.

Nicaragua borduurt met dit proces voort op de zaak die Zuid-Afrika bij het ICJ tegen Israël heeft aangespannen over vermeende genocide in de Gazastrook. Dit proces moet ook nog beginnen, maar in een inleidende zitting in januari stelden de rechters van het hof dat er aanwijzingen zijn dat genocide gepleegd zou kunnen worden en dat onmiddellijk alles gedaan moet worden om dit te voorkomen.

Meer uit Buitenland

Israël heeft meer militairen nodig voor inzet in Zuid-Libanon

JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft meer militairen nodig voor in Zuid-Libanon, meldde legerwoordvoerder Effie Defrin donderdag in een televisietoespraak. Die zijn volgens hem hard nodig voor de bufferzone die Israël aan het creëren is.

2 uur geleden
Trump: tot 6 april geen aanvallen op energievoorziening Iran

WASHINGTON (ANP) - De VS schorten de aanvallen op Iraanse energievoorzieningen tien dagen langer op, tot 6 april. Dat zegt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn kanaal Truth Social. Volgens Trump volgt het besluit op een verzoek vanuit Iran. De onderhandelingen met dat land zouden "zeer goed verlopen", aldus Trump.

3 uur geleden
Frankrijk ontkent druk VS bij uitsluiten Zuid-Afrika van G7-top

PARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk is niet onder druk gezet bij het besluit om Zuid-Afrika niet uit te nodigen voor een bijeenkomst van de G7 in juni, heeft buitenlandminister Jean-Noël Barrot benadrukt in de marge van een overleg van de G7. De Zuid-Afrikaanse president Cyril Ramaphosa zei eerder op donderdag dat zijn uitnodiging was ingetrokken, volgens hem onder druk van de VS.

3 uur geleden
Oscaruitreiking verdwijnt uit beroemd Dolby Theatre in Hollywood

LOS ANGELES (ANP) - The Academy of Motion Picture Arts and Sciences, de organisatie achter de Oscars, neemt na 27 jaar afscheid van het wereldberoemde Dolby Theatre in Los Angeles. Vanaf 2029 worden de filmprijzen een paar kilometer verderop uitgereikt in het Peacock Theater, onderdeel van evenementencomplex L.A. Live.

3 uur geleden
NAVO verzekert dat in VS bestelde wapens naar Oekraïne gaan

BRUSSEL (ANP) - De wapens die door bondgenoten van Oekraïne in de Verenigde Staten zijn gekocht, gaan gewoon naar Oekraïne, verzekert de NAVO. Het bondgenootschap reageert op berichten dat de VS bijvoorbeeld schaarse luchtverdedigingsraketten liever naar het Midden-Oosten zouden willen sturen om Iraanse raketten en drones af te slaan.

4 uur geleden
Venezolaanse president Maduro opnieuw voor de rechter in New York

NEW YORK (ANP/RTR) - De Venezolaanse president Nicolás Maduro is voor de tweede keer voor de rechter verschenen in New York. Volgens zijn advocaat hebben Maduro en zijn vrouw geen geld voor hun eigen verdediging, omdat de VS de betalingen blokkeren.

5 uur geleden
Trump: Iran liet tien olietankers door Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP/RTR) - Iran heeft als "geschenk" toegestaan dat in totaal tien olietankers door de Straat van Hormuz mochten varen, zei de Amerikaanse president Donald Trump tegen de pers.

6 uur geleden