Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Berlijn beklemtoont voor ICJ dat Israël in hart Duits beleid ligt

Berlijn beklemtoont voor ICJ dat Israël in hart Duits beleid ligt

DEN HAAG (ANP/DPA/RTR) - Duitsland heeft voor het Internationaal Gerechtshof (ICJ) in Den Haag betoogd dat de veiligheid van Israël tot de kern van het Duitse buitenlandbeleid behoort. Dit vloeit volgens de raadsvrouw van de Bondsrepubliek, Tania von Uslar-Gleichen, voort uit de geschiedenis van Duitsland.

Ze verwerpt de aanklacht van Nicaragua dat Duitsland wapens en ander militair materieel levert aan Israël waarmee de Palestijnse bevolking in de Gazastrook voortdurend wordt aangevallen. Dit gebeurt volgens de klagers op zo'n grote en bloedige schaal dat volkerenmoord dreigt. Nicaragua zette zijn aanklacht maandag uiteen.

Duitsland zou als ondertekenaar van de conventie tegen genocide moeten stoppen met wapenleveranties aan Israël. Ondertekenaars moeten alles doen om volkerenmoord te voorkomen. Maar Von Uslar-Gleichen vindt dat het Centraal-Amerikaanse land "het doel en de kwaliteit van de wapens en het militaire materiaal" dat Duitsland aan Israël levert "volkomen verkeerd voorstelt".

Kogelvrije vesten

Volgens de juriste worden Duitse wapenexporten voor verkoop grondig overwogen en wordt bekeken of ze in strijd kunnen zijn met internationaal recht. Het zou in het geval Israël gaan om bijna uitsluitend kogelvrije vesten, helmen en verrekijkers. De zaak die Nicaragua heeft aangespannen is daarom volgens de Duitse delegatie op niets gebaseerd en kan juridisch geen stand houden.

Duitsland doet zijn best om zijn verantwoordelijkheden na te komen aan zowel Israël als aan de Palestijnen. En Berlijn geeft ook veel hulp aan de Palestijnen, volgens Uslar-Gleichen. Duitsland is een van de meest bevlogen bondgenoten van Israël. Het land verkocht volgens het Duitse ministerie van Economische Zaken in 2023 voor 326,5 miljoen euro militair materieel aan Israël.

Voorlopige maatregelen

Het in het Vredespaleis gevestigde internationale hof van de Verenigde Naties zou binnen afzienbare tijd voorlopige maatregelen kunnen eisen. Maar verwacht wordt dat het eigenlijke proces jarenlang kan duren.

Nicaragua borduurt met dit proces voort op de zaak die Zuid-Afrika bij het ICJ tegen Israël heeft aangespannen over vermeende genocide in de Gazastrook. Dit proces moet ook nog beginnen, maar in een inleidende zitting in januari stelden de rechters van het hof dat er aanwijzingen zijn dat genocide gepleegd zou kunnen worden en dat onmiddellijk alles gedaan moet worden om dit te voorkomen.

Meer uit Buitenland

Slachtoffers bij aanval Israël op onder meer ziekenhuis in Tyrus

BEIROET/TYRUS (ANP/AFP) - Bij de Israëlische aanvallen op de Libanese stad Tyrus zijn maandag vier doden en 127 gewonden gevallen. Dit meldt het ministerie van Gezondheid in Libanon. Een getroffen plek was volgens de Libanese autoriteiten het Jabal Amel-ziekenhuis in de stad. Daarbij raakten vier artsen, 27 verplegers en acht andere personeelsleden gewond.

9 uur geleden
WHO meldt forse daling vermoedelijke ebolagevallen

GENÈVE (ANP/AFP) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft dinsdag het aantal vermoedelijke ebolagevallen sterk teruggebracht naar 116. Eerder meldde de organisatie meer dan negenhonderd vermoedelijke gevallen. Er zijn 330 bevestigde besmettingen en bijna vijftig doden door het virus.

10 uur geleden
Dodental door Russische aanvallen in Oekraïne loopt op

KYIV (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door zware Russische aanvallen op Oekraïne is opgelopen tot zeker 22. Meer dan honderd mensen raakten gewond, melden de Oekraïense autoriteiten.

11 uur geleden
Israël en Hezbollah blijven aanvallen ondanks Trumps bestand

BEIROET (ANP/DPA/AFP) - Israël en de Libanese beweging Hezbollah zijn doorgegaan met aanvallen op elkaar, ondanks een mededeling van president Donald Trump dat ze de wapens tijdelijk en onder voorwaarden neerleggen.

11 uur geleden
Turkije rekent op komst Trump naar NAVO-top in Ankara

ANKARA (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump is van plan naar de NAVO-top in Ankara te komen, zegt gastland Turkije. Dat zou hij meermaals hebben aangegeven.

11 uur geleden
Russische geheime dienst ontdekt spyware op telefoons topfiguren

MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De Russische geheime dienst FSB zegt een grootschalige operatie van buitenlandse inlichtingendiensten te hebben ontdekt, waarbij spyware was geïnstalleerd op de telefoons van hoge functionarissen. Hierdoor kon volgens de FSB in het geheim informatie worden verzameld.

13 uur geleden
Doden bij protest in Kenia tegen quarantainefaciliteit VS

NANYUKI (ANP/RTR) - Bij een betoging tegen de oprichting van een Amerikaanse quarantainefaciliteit in de Keniaanse plaats Nanyuki zijn volgens waarnemers twee betogers door politiekogels gedood. Honderden mensen demonstreren bij de luchtmachtbasis bij de stad tegen het plan daar een Amerikaans opvangcentrum te zetten voor Amerikanen die in contact kunnen zijn geweest met het ebolavirus en daarom nog niet naar de VS mogen reizen.

14 uur geleden