Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Berlijn beklemtoont voor ICJ dat Israël in hart Duits beleid ligt

Berlijn beklemtoont voor ICJ dat Israël in hart Duits beleid ligt

DEN HAAG (ANP/DPA/RTR) - Duitsland heeft voor het Internationaal Gerechtshof (ICJ) in Den Haag betoogd dat de veiligheid van Israël tot de kern van het Duitse buitenlandbeleid behoort. Dit vloeit volgens de raadsvrouw van de Bondsrepubliek, Tania von Uslar-Gleichen, voort uit de geschiedenis van Duitsland.

Ze verwerpt de aanklacht van Nicaragua dat Duitsland wapens en ander militair materieel levert aan Israël waarmee de Palestijnse bevolking in de Gazastrook voortdurend wordt aangevallen. Dit gebeurt volgens de klagers op zo'n grote en bloedige schaal dat volkerenmoord dreigt. Nicaragua zette zijn aanklacht maandag uiteen.

Duitsland zou als ondertekenaar van de conventie tegen genocide moeten stoppen met wapenleveranties aan Israël. Ondertekenaars moeten alles doen om volkerenmoord te voorkomen. Maar Von Uslar-Gleichen vindt dat het Centraal-Amerikaanse land "het doel en de kwaliteit van de wapens en het militaire materiaal" dat Duitsland aan Israël levert "volkomen verkeerd voorstelt".

Kogelvrije vesten

Volgens de juriste worden Duitse wapenexporten voor verkoop grondig overwogen en wordt bekeken of ze in strijd kunnen zijn met internationaal recht. Het zou in het geval Israël gaan om bijna uitsluitend kogelvrije vesten, helmen en verrekijkers. De zaak die Nicaragua heeft aangespannen is daarom volgens de Duitse delegatie op niets gebaseerd en kan juridisch geen stand houden.

Duitsland doet zijn best om zijn verantwoordelijkheden na te komen aan zowel Israël als aan de Palestijnen. En Berlijn geeft ook veel hulp aan de Palestijnen, volgens Uslar-Gleichen. Duitsland is een van de meest bevlogen bondgenoten van Israël. Het land verkocht volgens het Duitse ministerie van Economische Zaken in 2023 voor 326,5 miljoen euro militair materieel aan Israël.

Voorlopige maatregelen

Het in het Vredespaleis gevestigde internationale hof van de Verenigde Naties zou binnen afzienbare tijd voorlopige maatregelen kunnen eisen. Maar verwacht wordt dat het eigenlijke proces jarenlang kan duren.

Nicaragua borduurt met dit proces voort op de zaak die Zuid-Afrika bij het ICJ tegen Israël heeft aangespannen over vermeende genocide in de Gazastrook. Dit proces moet ook nog beginnen, maar in een inleidende zitting in januari stelden de rechters van het hof dat er aanwijzingen zijn dat genocide gepleegd zou kunnen worden en dat onmiddellijk alles gedaan moet worden om dit te voorkomen.

Meer uit Buitenland

Kenia: meer dan duizend Kenianen vechten voor Rusland in Oekraïne

NAIROBI (ANP/AFP) - Meer dan duizend Kenianen zijn voor Rusland gaan vechten in Oekraïne. Dat komt naar voren in een inlichtingenrapport dat is gepresenteerd aan het Keniaanse parlement.

1 uur geleden
Tien jaar cel voor Brits echtpaar in Iran

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Een Brits echtpaar heeft in Iran een gevangenisstraf van tien jaar opgelegd gekregen voor spionage, maakte de familie bekend. De Britse regering noemde de uitspraak "afschuwelijk en totaal onverdedigbaar".

1 uur geleden
VN beschuldigen milities RSF in Soedan van volkerenmoord

GENÈVE (ANP/AFP) - De Verenigde Naties hebben beklemtoond dat er in oktober vorig jaar zeer waarschijnlijk volkerenmoord is gepleegd in de Soedanese stad El-Fasher. Doelwit waren leden van niet-Arabische etnische groepen. Een onderzoeksmissie van de VN concludeert dat op de inname van de stad door de Rapid Support Forces (RSF) "drie dagen van absolute gruwelen" volgden. De daders zouden moeten worden berecht, vindt de missie.

2 uur geleden
Telegram stelt na beschuldiging Rusland dat dienst veilig is

MOSKOU (ANP/RTR) - De berichtenapp Telegram heeft verklaard geen inbreuken op de encryptie te hebben gevonden. De beschuldiging van de Russische regering dat buitenlandse inlichtingendiensten berichten van Russische soldaten zien, wordt door Telegram van de hand gewezen.

2 uur geleden
Nederland en België onderzoeken treinverbinding Eindhoven-Brussel

DEN HAAG (ANP) - Nederland en België doen onderzoek naar een treinverbinding tussen Eindhoven en Brussel. Het kan gaan om nieuw spoor, maar ook om een nieuwe treindienst over bestaand spoor.

2 uur geleden
Oud-president Yoon krijgt levenslang voor uitroepen noodtoestand

SEOUL (ANP/RTR/AFP) - Oud-president Yoon Suk-yeol heeft in Zuid-Korea een levenslange celstraf opgelegd gekregen. Hij riep in 2024 de militaire noodtoestand uit en stortte zijn land daarmee in politieke chaos.

2 uur geleden
Media: VS gaan laatste troepen terugtrekken uit Syrië

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten gaan in de komende twee maanden hun laatste troepen terugtrekken uit Syrië. Dat berichten media als CBS News en The Wall Street Journal (WSJ) op basis van anonieme bronnen. Het zou gaan om een duizendtal militairen.

3 uur geleden