Bergsma zoekt goede gevoel voor verrassing op 5000 meter
BEIJING (ANP) - Schaatser Jorrit Bergsma deed al twee keer mee aan de olympische 10 kilometer, wat goud opleverde bij de Spelen van Sotsji 2014 en vier jaar later zilver in Pyeongchang. Op de 5000 meter doet Bergsma zondag in Beijing voor de tweede keer mee na het brons in Sotsji en is hij opnieuw een van de kanshebbers op eremetaal. "Nils van der Poel is de topfavoriet", zegt Bergsma over de Zweedse wereldkampioen. "Ik heb hem nog niet verslagen dit seizoen. Maar dit zijn de Olympische Spelen, je weet het niet."
Bergsma verraste acht jaar geleden bij de Spelen in Rusland door topfavoriet Sven Kramer te verslaan op de 10 kilometer. Dat is ook de afstand die natuurlijk gezien het dichtst bij Bergsma ligt, geeft hij zelf toe. "Ik ben een schaatser die in het ritme moet komen. Daar heb je op de 5000 meter minder tijd voor", zegt hij. Zijn uitslagen op de 5000 meter dit seizoen zijn ook wisselvalliger, al wil dat volgend Bergsma niet zo veel zeggen. "We hebben op veel verschillende banen gereden", zegt de schaatser die aan het begin van het seizoen een snelle 6.07,30 neerzette in Thialf.
De 36-jarige Fries zegt dat hij nu nog zoekende is. "Je bent altijd op zoek naar het perfecte, bij het schaatsen is het nooit af. Het gaat best goed, maar ik weet gewoon niet wat het waard is. Ik probeer het goede gevoel te vinden. Dat gaat vaak gepaard met ontspanning om van daaruit hard te schaatsen."
Bergsma geeft toe die onzekerheid te voelen, maar hij zegt die ook nodig te hebben. "Er komt spanning bij kijken, maar die heb ik ook nodig om straks tot het uiterste te gaan. Als je naar alle sporters kijkt, is iedereen toch onzeker. Het moet toch eerst nog even gebeuren. Maar dat is ook nodig om tot een topprestatie te komen."
Hij vertelt dat therapie hem heeft geholpen om van slaapproblemen door de spanning af te geraken. "Ik heb daar afgelopen jaar veel last van gehad en heb toen ondermaats gereden door gebrek aan slaap. Daardoor stond ik uitgeput aan de start. Voor de wedstrijd is het goed om spanning te voelen, maar je moet het niet midden in de nacht hebben. Als je dan vol adrenaline zit, is je adrenalinevoorraad er doorheen als je moet beginnen aan de wedstrijd. Maar daar ben ik bovenop."
Meer uit Sport
MILAAN (ANP) - Jutta Leerdam voelde de tranen opkomen nadat ze op de Olympische Spelen in Milaan de 1000 meter had gewonnen. "Je werkt ergens naartoe en dan is dat klaar en dan heb je ook nog die medaille om je nek. Dat is een superbijzonder moment", zei ze terwijl ze met haar gouden medaille om veel media te woord stond.
7 uur geledenMILAAN (ANP) - Femke Kok heeft na haar sterke optreden op de olympische 1000 meter niet alleen nog meer vertrouwen in de 500 meter, maar ook in de 1500 meter. Dat vertelde de schaatsster in het Milano Speed Skating Stadium, waar ze ondanks een olympisch record toch genoegen moest nemen met zilver achter haar landgenote Jutta Leerdam.
8 uur geledenMILAAN (ANP) - Femke Kok kon maandag in het Milano Speed Skating Stadium kort na afloop van de 1000 meter nog niet helemaal blij zijn met haar zilveren medaille. De 25-jarige Nederlandse schaatsster dacht dat haar olympische record van 1.12,59 genoeg was voor goud. Haar landgenote Jutta Leerdam was in de slotrit met 1.12,31 toch nog sneller.
9 uur geledenMILAAN (ANP) - Jutta Leerdam was na haar gouden olympische medaille op de 1000 meter op de Spelen van Milaan trots op zichzelf en bedankte haar team. "Ik heb zo'n goed team. Zo zie je maar, als je je hart volgt, sta je hier met olympisch goud", zei een emotionele Leerdam bij de NOS over haar keuze een eigen team te beginnen.
9 uur geledenMILAAN (ANP) - Jutta Leerdam heeft Nederland het eerste goud bezorgd op de Olympische Spelen van Milaan. De 27-jarige schaatsster won in het Milano Speed Skating Stadium de 1000 meter in een olympisch record van 1.12,31. Het zilver ging naar landgenote Femke Kok in 1.12,59. Titelverdedigster Miho Takagi uit Japan greep het brons.
10 uur geledenMILAAN (ANP) - Schaatsster Suzanne Schulting stapte maandag na haar 1000 meter op de Olympische Spelen met een slecht gevoel van het ijs af. "Het was niet goed genoeg, daarom ben ik ontevreden", sprak de Friezin in de catacomben van het Milano Speed Skating Stadium.
10 uur geledenTREVISO (ANP) - De Amerikaanse skiester Lindsey Vonn heeft een tweede operatie ondergaan om een breuk in haar linkerbeen te stabiliseren. Dat heeft het Italiaanse nieuwsagentschap ANSA bekendgemaakt.
12 uur geleden