Bergsma zoekt goede gevoel voor verrassing op 5000 meter
BEIJING (ANP) - Schaatser Jorrit Bergsma deed al twee keer mee aan de olympische 10 kilometer, wat goud opleverde bij de Spelen van Sotsji 2014 en vier jaar later zilver in Pyeongchang. Op de 5000 meter doet Bergsma zondag in Beijing voor de tweede keer mee na het brons in Sotsji en is hij opnieuw een van de kanshebbers op eremetaal. "Nils van der Poel is de topfavoriet", zegt Bergsma over de Zweedse wereldkampioen. "Ik heb hem nog niet verslagen dit seizoen. Maar dit zijn de Olympische Spelen, je weet het niet."
Bergsma verraste acht jaar geleden bij de Spelen in Rusland door topfavoriet Sven Kramer te verslaan op de 10 kilometer. Dat is ook de afstand die natuurlijk gezien het dichtst bij Bergsma ligt, geeft hij zelf toe. "Ik ben een schaatser die in het ritme moet komen. Daar heb je op de 5000 meter minder tijd voor", zegt hij. Zijn uitslagen op de 5000 meter dit seizoen zijn ook wisselvalliger, al wil dat volgend Bergsma niet zo veel zeggen. "We hebben op veel verschillende banen gereden", zegt de schaatser die aan het begin van het seizoen een snelle 6.07,30 neerzette in Thialf.
De 36-jarige Fries zegt dat hij nu nog zoekende is. "Je bent altijd op zoek naar het perfecte, bij het schaatsen is het nooit af. Het gaat best goed, maar ik weet gewoon niet wat het waard is. Ik probeer het goede gevoel te vinden. Dat gaat vaak gepaard met ontspanning om van daaruit hard te schaatsen."
Bergsma geeft toe die onzekerheid te voelen, maar hij zegt die ook nodig te hebben. "Er komt spanning bij kijken, maar die heb ik ook nodig om straks tot het uiterste te gaan. Als je naar alle sporters kijkt, is iedereen toch onzeker. Het moet toch eerst nog even gebeuren. Maar dat is ook nodig om tot een topprestatie te komen."
Hij vertelt dat therapie hem heeft geholpen om van slaapproblemen door de spanning af te geraken. "Ik heb daar afgelopen jaar veel last van gehad en heb toen ondermaats gereden door gebrek aan slaap. Daardoor stond ik uitgeput aan de start. Voor de wedstrijd is het goed om spanning te voelen, maar je moet het niet midden in de nacht hebben. Als je dan vol adrenaline zit, is je adrenalinevoorraad er doorheen als je moet beginnen aan de wedstrijd. Maar daar ben ik bovenop."
Meer uit Sport
NIEUWEGEIN (ANP) - De Nederlandse Basketball Bond (NBB) heeft het lidmaatschap van een voormalig medewerker stopgezet. De NOS meldde eerder al dat het gaat om de voormalig bondscoach van de rolstoelbasketbalsters, Gertjan van der Linden. De NBB bevestigt dit niet. Het besluit is genomen na het afronden van verschillende onderzoeken naar aanleiding van meldingen over seksueel grensoverschrijdend gedrag, manipulatie en intimidatie.
2 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - Tallon Griekspoor blijft op zoek naar zijn beste vorm na een blessure. De beste tennisser van Nederland verloor ook zijn eerste optreden van het toernooi in München. De Canadees Denis Shapovalov was in drie sets te sterk: 6-4 4-6 6-2.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Peres Jepchirchir doet op 26 april niet mee aan de marathon van Londen. De regerend wereldkampioene uit Kenia was twee jaar geleden de snelste in de hoofdstad van Engeland en won de olympische race over 42 kilometer en 195 meter in Tokio (2021).
3 uur geledenBREDA (ANP) - Met een onorthodoxe strijdwijze gaat Rico Verhoeven op 23 mei tussen de piramides van het Egyptische Gizeh voor de grootste stunt van deze eeuw in de bokswereld. De voormalige 'King of Kickboxing' neemt het op tegen de ongeslagen wereldkampioen boksen Oleksandr Usyk uit Oekraïne. "Twee onbetwiste wereldkampioenen in verschillende disciplines", vertelt de 37-jarige Nederlander. "Het is prachtig dat ik deze kans krijg. Het is de grootste uitdaging in mijn loopbaan."
6 uur geledenARNHEM (ANP) - De Nederlandse judoka's hebben na een jaar van onzekerheid eindelijk weer duidelijkheid. De komst van hoofdcoach Mark van der Ham heeft medaillekandidaten Joanne van Lieshout, Sanne van Dijke en Jur Spijkers nieuwe energie en vertrouwen gegeven voor de EK van donderdag tot en met zondag in het Georgische Tbilisi. "Ik heb voor het eerst sinds de Spelen van Tokio weer iedere dag het gevoel dat ik alles uit mijn lichaam kan halen", aldus de 30-jarige Van Dijke, in 2021 winnares van de tot dusver laatste Nederlandse olympische judomedaille (brons).
8 uur geledenAUGUSTA (ANP/AFP/RTR) - Golfer Rory McIlroy heeft voor het tweede jaar op rij de Masters gewonnen. Hij is daarmee de vierde speler ooit die deze prestatie levert. Jack Nicklaus, Nick Faldo en Tiger Woods gingen hem voor.
1 dag geledenLONDEN (ANP) - Tennisser Jannik Sinner voert weer de wereldranglijst aan. De Italiaan nam de leidende positie over van de Spanjaard Carlos Alcaraz, nadat hij zijn rivaal had verslagen in de finale van het masterstoernooi van Monte Carlo (7-6 (5) 6-3). Botic van de Zandschulp is gestegen naar de 49e plaats.
1 dag geleden