Bergkamp na aanval op Baudet: blijf van onze Kamerleden af
DEN HAAG (ANP) - Tweede Kamervoorzitter Vera Bergkamp heeft Thierry Baudet en zijn fractie van Forum voor Democratie sterkte gewenst, nadat hij donderdagavond werd aangevallen in Gent voorafgaand aan zijn lezing. Een belager sloeg hem met een paraplu op zijn hoofd. "Wat je ook denkt of vindt, je blijft met je handen af van al onze Kamerleden", aldus Bergkamp.
In haar laatste toespraak voordat de Kamer met verkiezingsreces gaat, zei Bergkamp dat alle Kamerleden hun "stinkende best" doen om hun ambt uit te oefenen, ook in tijden van intimidatie. "Het is niet altijd even makkelijk." Toch blikt ze positief terug op de afgelopen periode dat zij Kamervoorzitter was. "We hebben gelachen, soms een traantje weggepinkt, er is goed samengewerkt, soms knetterde het én er zijn vriendschappen gesloten."
Bergkamp raadde de Kamerleden aan nog maar eens goed naar elkaar te kijken: een groot aantal van hen zal namelijk niet meer terugkeren in de Kamer na de verkiezingen van 22 november. Velen van hen hebben zelf hun vertrek al aangekondigd, maar er zullen ook Kamerleden een zetel aan zich voorbij zien gaan omdat hun partij niet genoeg stemmen haalt. Onder meer de fractieleiders Kees van der Staaij (SGP), Farid Azarkan (DENK) en Sylvana Simons (BIJ1) komen niet terug na de verkiezingen. Ook andere prominente Kamerleden, zoals Pieter Heerma (CDA), Daniel Koerhuis (VVD), Sjoerd Sjoerdsma (D66) en Attje Kuiken (PvdA) verlaten de landelijke politiek.
Bergkamp kondigde eerder haar eigen vertrek al aan. Ze leidt het eerste debat nadat de nieuwe Kamer is geïnstalleerd en zal in de verkennende fase van de formatie gesprekken voeren met fractieleiders. Maar kort daarna zal de nieuwe Kamer een volgende voorzitter uit haar midden moeten kiezen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat) wil dat Lelystad Airport in oktober 2027 opengaat voor burgerluchtvaart. Het vliegveld heeft nog geen natuurvergunning, maar de VVD-minister werkt "parallel" aan de andere zaken die nog moeten worden geregeld voordat vakantievluchten vanuit Flevoland kunnen beginnen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het tempo van de voorbereidingen voor de missie in de Straat van Hormuz moet omhoog. Dan kunnen de landen direct aan de slag zodra er een permanent staakt-het-vuren is, zei premier Rob Jetten vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie. Eerder op de middag was hij bij een videoconferentie van de bijna vijftig landen die zich hebben aangesloten bij de internationale coalitie.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het zou een "gemiste kans" zijn als de twee strenge asielwetten komende dinsdag worden weggestemd in de Eerste Kamer, vindt Rob Jetten. Tijdens zijn wekelijkse persconferentie zei de minister-president dat de wetten "de snelste weg zijn" om het aantal asielzoekers omlaag te krijgen, zoals zijn kabinet beoogt. Dat terwijl zijn eigen partij D66 neigt naar een tegenstem.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport vindt dat de oppositie naar de zorgplannen als een geheel moet kijken. Het kabinet is vrijdag akkoord gegaan met de verhoging van het eigen risico, maar een meerderheid vinden in de Tweede en Eerste Kamer wordt nog lastig voor de VVD-minister.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-prominent Sybrand Buma wordt de nieuwe vicepresident van de Raad van State. Hij volgt per 1 juli dit jaar Thom de Graaf (D66) op. Buma, nu nog burgemeester van Leeuwarden, was eerder partijleider van het CDA en informateur tijdens de afgelopen kabinetsformatie.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66) is "in beginsel positief" over haar eigen voorstel voor een landelijk huurregister. Donderdag publiceerde ze het voorstel, maar van de reacties laat ze nog afhangen of ze het register daadwerkelijk invoert.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het blijft volgens asielminister Bart van den Brink (CDA) nog tot en met de stemmingen van volgende week dinsdag "spannend" of de Eerste Kamer twee asielwetten steunt. Steun voor de zogenoemde asielnoodmaatregelenwet is onzeker, omdat er nog geen gegarandeerde meerderheid is voor een aanpassing daarvan. Zonder die aanpassing, die regelt dat helpers van illegale asielzoekers niet gestraft worden, gaan het CDA en de SGP niet voor de wet stemmen.
7 uur geleden