Bergkamp: Kamerlid durft niet meer te interrumperen om dreigmails
DEN HAAG (ANP) - Een Tweede Kamerlid heeft Kamervoorzitter Vera Bergkamp aangesproken en haar verteld dat diegene bang is om collega's tegen te spreken in debatten in de plenaire zaal. "Ik sprak laatst een Kamerlid dat zei: ik durf niet meer te interrumperen, omdat er dan een naar filmpje van mij komt, en dan krijg ik dreigmailtjes", vertelt Bergkamp. De voorzitter wil in gesprek met alle Kamerfracties over de "verharding" op het landelijk politiek toneel.
Aanleiding daarvoor zijn onder meer de uitlatingen van Pepijn van Houwelingen (Forum voor Democratie) die met "tribunalen" dreigde. "Uw tijd komt nog wel", zei de FVD'er, wijzend naar D66-Kamerlid Sjoerd Sjoerdsma.
Bergkamp wil een bredere discussie over de cultuur in de Kamer. "Het is niet alleen wat er gisteren gebeurde. De geest is uit de fles, al een lange tijd." De angst voor dreigingen na filmpjes die partijen online zetten, zit ook het vrije debat in de weg. Bergkamp zegt dat de vrijheid van meningsuiting ver reikt. Maar "daar horen geen intimiderende opmerkingen bij. Dat slaat het debat dood."
Nare mails
Of er meer Kamerleden zijn die terughoudend zijn met interrupties uit angst voor bedreigingen, is niet bekend. Wel gaf een Kamerlid van Volt recent aan ook steevast nare mails te krijgen na haar bijdragen aan corona-debatten.
"We hebben verschillende instrumenten, en ik vind het belangrijk om eerst dat gesprek te voeren met onze fracties. Dán kunnen we nog nadenken over de cultuur en de regels."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet stelt dit jaar 23 miljoen euro extra beschikbaar voor energiesteun aan Oekraïne. Dat heeft staatssecretaris Aukje de Vries (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp, VVD) bekendgemaakt tijdens een bezoek aan dat land.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nico Garstman heeft met zijn foto van de rellen op het Haagse Malieveld in september de Nieuwsfoto van het Jaar 2025 gewonnen bij de jaarlijkse verkiezing van Stichting Nieuwsfoto. In de sportcategorie ging de prijs naar ANP-fotograaf Robin van Lonkhuijsen voor zijn foto van shorttrackster Xandra Velzeboer.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De betoging tegen het geweld tegen Koerden in Syrië in het centrum van Den Haag is voorbij. De politie liet de betogers weten dat het protest op last van de burgemeester niet verder mocht gaan achter Den Haag Centraal. De honderden overgebleven betogers gaven gehoor aan de oproep te vertrekken.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag tbs met dwangverpleging geëist tegen de 30-jarige Hamzah L. voor het doodsteken van de 11-jarige Sohani op 1 februari vorig jaar in de Anemoonstraat in Nieuwegein. Volgens het OM is L. volledig ontoerekeningsvatbaar en moet de rechtbank hem ontslaan van rechtsvervolging.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het afsplitsen van zeven PVV-fractieleden was een "emotioneel" moment voor PVV-leider Geert Wilders. "Het is een zwarte dag voor de PVV."
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower wordt de partijleider van de nieuwe fractie van opgestapte PVV'ers. Hidde Heutink, de voormalig campagneleider van de PVV, wordt zijn vicevoorzitter.
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - Reizigersvereniging Rover en Translink, het bedrijf achter de ov-chipkaart, hebben gelijk gekregen van de rechter in het kort geding tegen Kings Online, dat via twee websites ov-chipkaarten verkoopt voor hoge bedragen. Dat meldt Rover. Honderden reizigers hadden zich bij de vereniging gemeld, omdat zij tientallen euro's te veel hadden betaald voor een persoonlijke ov-chipkaart. Mensen dachten vanwege de huisstijl van de website, die leek op die van de NS en Translink, via een officiële aanbieder een bestelling te plaatsen.
8 uur geleden