Bergkamp: 'gênant' lange formatie schaadt vertrouwen in politiek
DEN HAAG (ANP) - Tweede Kamervoorzitter Vera Bergkamp vindt dat de in haar ogen "gênant" lange formatie het vertrouwen in de politiek heeft geschaad. In het programma WNL op Zondag zegt ze dan ook dat deze formatie niet voor herhaling vatbaar is.
Bergkamp zegt de onderhandelende partijen aangespoord te hebben om vaart te maken met het proces. Ze betreurt het dat het zo lang duurde, terwijl er grote dossiers zoals de toeslagenaffaire of de gaswinning in Groningen om aandacht vragen.
Dit jaar wordt de formatie geëvalueerd. Bergkamp denkt onder meer dat het op gezette tijden informeren van de Kamer zou bijdragen aan een beter proces. De afgelopen periode vroeg ze de informateurs regelmatig om meer informatie, maar kreeg daar naar eigen zeggen "heel algemene" antwoorden op. "We gaan kijken of het proces strakker kan, dat is zeker nodig."
Of de koning het proces had kunnen versnellen, betwijfelt ze. "Er speelde zo'n diepe vertrouwenscrisis, ik vraag me af of de koning daar verandering in had kunnen brengen." VVD-leider en premier Mark Rutte zei eerder in een interview met De Telegraaf dat de koning de formatie mogelijk had kunnen verkorten.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Verschillende lokale partijen met namen die lijken op PRO, de nieuwe roepnaam van GroenLinks-PvdA, zijn niet blij met hun nieuwe naamgenoot. Donderdag kondigde de partij aan verder te gaan als Progressief Nederland, kortweg PRO. ProHengelo schrijft op Facebook dat het gebruik van dezelfde naam voor een landelijke partij kan leiden tot "verwarring over rollen, posities en verantwoordelijkheden".
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport maakt structureel tot 177 miljoen euro vrij om klaar te zijn voor een volgende pandemie. Het geld komt van meerdere posten binnen haar eigen begroting. Begin maart adviseerde de minister nog tegen extra geld hiervoor.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De voorlopige winst van lokale partijen tijdens de gemeenteraadsverkiezingen ten opzichte van de vorige is kleiner dan eerder gemeld door de ANP Verkiezingsdienst. Ze zijn dus niet de grote winnaars van de recente verkiezingen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar zet landbouwminister Jaimi van Essen (D66) 150 miljoen euro extra klaar voor natuurherstel en verschillende maatregelen voor de landbouw. Het geld komt uit de pot van 20 miljard euro die de coalitie de komende jaren wil uitgeven aan het oplossen van het stikstofprobleem.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet maakt de komende jaren 22,9 miljoen euro vrij om de veiligheid van lhbti-jongeren in het onderwijs te verbeteren. Het geld komt in 2027, 2028 en 2029 beschikbaar, staat in de voorjaarsnota.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten ziet er weinig in om investeringen die het kabinet wil doen uit te stellen gezien de economische onzekerheid door de oorlog in het Midden-Oosten. Het lukt ministeries juist beter dan voorheen om geld uitgegeven te krijgen aan zaken als veiligheid en innovatie, aldus de premier.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De oplopende kosten van de arbeidsongeschiktheidsuitkering WIA onderstrepen volgens minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) het belang van de hervormingen die het kabinet wil doorvoeren in de sociale zekerheid. "Maak het simpeler", is zijn boodschap. De D66-bewindsman wil dat "met voorrang" gaan bespreken met vakbonden en werkgevers.
4 uur geleden