Bergkamp bij kranslegging: blijf verhalen over Indië vertellen
DEN HAAG (ANP) - Blijf de verhalen vertellen over wat er in voormalig Nederlands-Indië is gebeurd tijdens de Tweede Wereldoorlog. Met die boodschap sloot Tweede Kamervoorzitter Vera Bergkamp haar toesprak af tijdens de herdenking bij de Indische plaquette in de Tweede Kamer, ter nagedachtenis aan de slachtoffers in de vroegere Nederlandse kolonie, het huidige Indonesië.
Bij de plaquette legde Bergkamp samen met Eerste Kamervoorzitter Jan Anthonie Bruijn een krans. Dat gebeurt jaarlijks, de dag voor de herdenking bij het Indië-monument op 15 augustus. Op die datum, in 1945, capituleerde Japan en was de Tweede Wereldoorlog voorbij.
Bergkamp deelde verschillende verhalen over de gruwelen van de Jappenkampen en de dwangarbeid. Bijvoorbeeld over Eduard Johannes Harms, die door de Japanse bezetter gedwongen werd te werken aan de spoorlijn tussen Birma en Thailand. Zijn vrouw en dochters belandden in een kamp waar de omstandigheden erbarmelijk waren. Harms' kleinzoon Edu vertelt erover in de documentaire Spoor van 100.000 doden.
Luisteren en verbinden
"Het zijn deze verhalen, hoe beladen, persoonlijk en klein ook, die verteld moeten blijven worden", aldus Bergkamp. "Omdat ze het mogelijk maken te rouwen en te verwerken en om te luisteren en te verbinden."
Zondag is de herdenking bij het Indië-monument in Den Haag. Daarbij zijn niet alleen Bergkamp en Bruijn aanwezig, maar ook demissionair premier Mark Rutte, minister Ank Bijleveld (Defensie) en staatssecretaris Paul Blokhuis (Volksgezondheid).
Meer uit Binnenland
COLOMBO (ANP/AFP) - Het Hooggerechtshof van Sri Lanka heeft vijftien mannen tot 220 jaar celstraf veroordeeld. Zij waren direct betrokken bij de zelfmoordaanslagen in Sri Lanka op eerste paasdag in 2019. Hierbij kwamen 279 mensen om het leven, onder wie drie Nederlanders.
20 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Wakker Dier heeft een kort geding aangespannen tegen NS over een geweigerde reclamecampagne. De dierenrechtenorganisatie wilde op stations posters laten ophangen met daarop een koe, een varken, een kip en de vraag: "Zullen we eens een dagje niet 650.000 dieren eten?" Daarmee vraagt Wakker Dier aandacht voor haar jaarlijkse initiatief Eet Geen Dierendag. NS Stations wil de oproep echter niet laten zien.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument en Markt (ACM) mag straks ook overnames en fusies van kleinere bedrijven gaan beoordelen. De Tweede Kamer stemde in met een wet die dat regelt, op initiatief van PRO-Kamerlid Julian Bushoff.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Siegfried Woldhek heeft voor de tweede keer de Inktspotprijs voor beste politieke spotprent van het jaar gewonnen. De illustrator krijgt de onderscheiding voor zijn tekening van de Russische president Vladimir Poetin, die zijn Amerikaanse collega Donald Trump bespeelt als een contrabas.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondanks een aantal weken van regelmatige regenbuien, blijven de droogteproblemen in Nederland aanhouden. Komende week wordt weinig neerslag verwacht in Nederland en de rest van de stroomgebieden van de Rijn en de Maas, waarschuwt Rijkswaterstaat (RWS). "De effecten voor de scheepvaart, natuur en landbouw blijven merkbaar", is de boodschap van de dinsdag bijgewerkte droogtemonitor.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Mensje van Keulen schrijft het Boekenweekgeschenk 2027. Japke-d. Bouma is komend jaar de auteur van de thema-uitgave van de Boekenweek. Het thema van de 92e Boekenweek, die plaatsvindt van 10 tot en met 21 maart 2027, is Kijk ons nou. Dat maakte boekenkoepel CPNB dinsdag bekend. De organisatie van de Boekenweek koos naar eigen zeggen voor 2027 "een thema over menselijk gedrag en de vele spiegels die schrijvers de lezer voorhouden in hun werk."
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rechts-extremisten proberen hun denkbeelden acceptabel te maken voor een grotere groep mensen door een "zachtere versie" hiervan te presenteren. Daarvoor waarschuwen de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) en de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV). "Sommigen proberen politieke partijen van binnenuit te beïnvloeden", schrijven de veiligheidsdiensten in een gezamenlijke analyse.
5 uur geleden