Bergkamp 'betreurt' voorval met Baudet, wil verder niet reageren
DEN HAAG (ANP) - Tweede Kamervoorzitter Vera Bergkamp "betreurt" dat de eerste dag van de Algemene Politieke Beschouwingen, ook wel beschouwd als het belangrijkste debat van het jaar, chaotisch verliep na de inbreng van FVD-leider Thierry Baudet. Over haar eigen rol zegt ze: "voorzitten is geen exacte wetenschap". Verdere vragen van journalisten wilde ze niet beantwoorden
Baudet zei dat financiënminister Sigrid Kaag studeerde aan een Britse universiteit waar volgens hem vooral spionnen werden gerekruteerd. Vervolgens verliet het kabinet uit protest de vergaderzaal. Nadat Baudet had geweigerd zijn inbreng terug te nemen, ontnam Bergkamp hem het woord.
Volgens de voorzitter had de Tweede Kamer tot dan toe een "mooi inhoudelijk debat", maar ze wil de vergadering "verder niet recenseren". Bergkamp zegt dat het kabinet "te gast" is tijdens debatten en ook iets verwacht van de Tweede Kamer. Dat liep volgens haar "niet synchroon".
Eerder ingrijpen
CDA-Kamerlid Anne Kuik vindt dat Bergkamp eerder had moeten ingrijpen, zei ze donderdag in Goedemorgen Nederland. Het Kamerlid snapt dat het lastig is, maar "zeker als het gaat om complotten" en/of het met woorden suggereren van zaken waardoor mensen worden geïntimeerd, is dat schadelijk voor het vrije debat, zei Kuik. "Dan moeten we gewoon grenzen trekken." De vergadering schorsen en iemand het woord ontnemen is in een dergelijke situatie het enige juiste besluit, vindt Kuik.
Minister Hugo de Jonge (Volkshuisvesting) zei eerder donderdag dat de gehele Tweede Kamer al veel eerder een streep had moeten trekken bij uitlatingen van Baudet. Het irriteert hem dat "die complotwaanzin keer op keer achter het spreekgestoelte de ruimte krijgt. Die leidt regelrecht tot bedreigingen op sociale media en aan de deur."
Al langer is er kritiek op Kamervoorzitter Bergkamp. Ze grijpt vaak veel te laat in, zo luidt de veelgehoorde kritiek van Kamerleden. Hoewel ze regelmatig oproept tot korte interrupties, trekken Kamerleden, maar ook kabinetsleden, zich daar doorgaans weinig van aan.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - "We moeten door", zei minister Vincent Karremans (Infrastructuur, VVD) nadat de Raad van State zijn besluit vernietigde om maximaal 478.000 vluchten van en naar Schiphol toe te staan. "Het is belangrijk dat er een juridische basis komt onder Schiphol, en dat we afgaan van de gedoogsituatie."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse militairen die op uitzending zijn in Erbil in het noorden van Irak zijn daar weggehaald, omdat het te onveilig was. Dat zei minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) vrijdag. Nabij de Koerdische stad sneuvelde een dag eerder een Franse militair bij een droneaanval, vijf anderen raakten gewond.
2 uur geledenLEIDEN (ANP) - Wonen is "prioriteit 1, 2 en 3" voor GroenLinks-PvdA bij de gemeenteraadsverkiezingen. Jesse Klaver zei tijdens het flyeren met vrijwilligers in Leiden dat iedereen de kans moet krijgen om een eigen leven op te bouwen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister van Infrastructuur Vincent Karremans kijkt nog of hij een nieuwe poging wil doen om de snelwegen rond Utrecht te verbreden. "Als ik dat al ga doen, gaat het jaren duren", zei de VVD-minister vrijdag voor de ministerraad.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is nog niet duidelijk wat de aangenomen motie over niet bezuinigen in de gehandicaptenzorg betekent voor de zorgplannen van het kabinet, stelt zorgminister Sophie Hermans. Voorafgaand aan de ministerraad zei ze dat ze dat samen met haar collega-minister Mirjam Sterk "rustig moet gaan bekijken".
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink snapt de frustratie van gemeenten als Hardenberg, waar asielzoekerscentra langer moeten openblijven. "We zijn in staat om het op te lossen, maar we hebben tijd nodig", zei de CDA-minister voorafgaand aan de ministerraad.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De brandstichting afgelopen nacht in een synagoge in Rotterdam "ruikt naar antisemitisme", vindt minister David van Weel (Justitie en Veiligheid). Onderzoek moet nog uitwijzen wat er precies is gebeurd en wie daarvoor verantwoordelijk is. Maar dat er sprake is van antisemitisch geweld, "die gok durf ik wel te wagen", aldus de VVD-bewindsman bij inloop van de ministerraad.
3 uur geleden