Berendsen: geweld kolonisten Israël is onacceptabel
BRUSSEL (ANP) - Met het besluit over nieuwe sancties tegen gewelddadige Israëlische kolonisten laat de EU zien dat geweld door kolonisten "echt onacceptabel is", vindt buitenlandminister Tom Berendsen. Hiermee geven de 27 EU-lidstaten een stevig signaal af, zei hij maandag na afloop van de vergadering met de EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.
Kort nadat de EU maandag besloot tot nieuwe sancties, wees de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar die resoluut af. Berendsen reageerde laconiek. "Het is aan de Israëlische collega om daarop te reageren. Dit is een besluit dat met 27 lidstaten is genomen en ik denk dat dat signaal heel duidelijk is."
Nederland wil meer sancties tegen Israël, zoals een importverbod op producten uit illegale nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever. "Uitbreiding van de nederzettingen is voor ons onacceptabel en staat een tweestatenoplossing echt in de weg", zei Berendsen.
Gesprek
Het liefst wil Nederland dat in EU-verband afspreken, maar daar is onvoldoende steun voor, zei Berendsen. Het kabinet bereidt nu nationale maatregelen voor, zoals ook onder meer Ierland en Spanje al hebben gedaan.
De EU-ministers hebben ook gesproken over Europese importtarieven op producten uit illegale nederzettingen. "Daar is ook nog geen meerderheid voor, maar dat gesprek blijven we voortzetten", zei de minister.
Eerder maandag had Berendsen al gezegd dat dit ook geldt voor het gedeeltelijk opschorten van het associatieverdrag van de EU en Israël.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Landen moeten meer doen en beter samenwerken om kwetsbare ecosystemen in internationale wateren te beschermen. Dat stelt Greenpeace op de dag dat in de Armeense hoofdstad Jerevan een VN-biodiversiteitstop begint.
3 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het is zondag op geen enkel weerstation in Nederland warmer geworden dan 15 graden. Dat is volgens Weeronline voor het eerst sinds 16 mei, waardoor een reeks van 155 dagen op rij met een temperatuur van 15 graden of hoger ergens in Nederland ten einde komt.
12 uur geledenUTRECHT (ANP) - Onder begeleiding van één trom is een 'rouwstoet' met zo'n vijfhonderd mensen zondag door Utrecht getrokken. De aanwezigen herdachten de ruim 21.630 gedode Palestijnse kinderen. 'Ieder kind heeft een naam', was te lezen op een spandoek van Getuigen van Gaza.
13 uur geledenENSCHEDE (ANP) - Het onderzoek naar enkele onwelwordingen zaterdagmiddag tijdens een rondleiding in de Grolsch-fabriek in Enschede loopt nog. Mogelijk is er pas na het weekend iets te zeggen over de oorzaak, meldt de politie zondag.
18 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft zaterdag twaalf actievoerders van Kappen met Kolen aangehouden die een kolenspoor in de Rotterdamse haven onklaar wilden maken. De activisten wilden steentjes onder het spoor weghalen, maar werden tegengehouden door de politie.
1 dag geledenVLAARDINGEN (ANP) - Een 27-jarige man uit Vlaardingen is vrijdag aangehouden voor betrokkenheid bij een explosie bij een kapperszaak in de Zuid-Hollandse stad, meldt de politie zaterdag. De ontploffing vond plaats bij een zaak aan het Liesveld op 6 augustus. De laatste tijd zijn er vaker gewelddadige incidenten geweest bij verschillende kapsalons in Vlaardingen.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - Op het Museumplein hebben zaterdagmiddag enkele tientallen mensen Amerikaanse kiezers in Nederland aangespoord te gaan stemmen voor de tussentijdse verkiezingen in hun geboorteland. Die vinden volgende maand plaats. Deze bijeenkomst 'No Tyrants: Vote Early' vindt zaterdag niet alleen plaats in Amsterdam, maar over de hele wereld.
1 dag geleden