Beoogd premier Irak om de tafel met betogers
BAGDAD (ANP) - De aankomende Iraakse premier Mohammad Allawi heeft tientallen vertegenwoordigers ontmoet van de protestbeweging in zijn land. Daar zijn de afgelopen maanden honderden doden gevallen en tienduizenden mensen gewond geraakt bij protesten tegen de machtshebbers.
Betogers willen af van de politieke elite en staan wantrouwig tegenover de 65-jarige Allawi, die eerder minister van Communicatie was. Hij is naar voren geschoven als vervanger van premier Adel Abdel Mahdi, die twee maanden geleden zijn vertrek aankondigde na grootschalige protesten.
Een veiligheidsexpert die bijeenkomsten met demonstranten bijwoonde zegt dat Allawi sinds het begin van de week betogers uit acht provincies heeft gesproken. De politicus, wiens benoeming tot premier nog moet worden goedgekeurd door het parlement, zou de demonstranten een handreiking hebben gedaan.
Allawi zou hebben toegezegd dat Irakezen worden vrijgelaten die vastzitten omdat ze hebben meegedaan aan protestacties. Ook beloofde hij compensatie voor gezinnen van gedode demonstranten en wil hij samen met de VN aan de slag met de eisen van betogers. Die willen onder meer dat de overheid meer doet tegen corruptie.
Meer uit Buitenland
LIMA (ANP) - In het stadion Alejandro Villanueva in de Peruaanse hoofdstad Lima zijn vrijdagmiddag (lokale tijd) zeker 47 mensen gewond geraakt, meldt het ministerie van Volksgezondheid op X. Volgens het ministerie stortte er een "constructie" in, maar verdere details over het incident zijn door de autoriteiten niet bekendgemaakt.
2 uur geledenTEHERAN/TEL AVIV/MANAMA (ANP) - Meerdere landen in het Midden-Oosten melden in de nacht van vrijdag op zaterdag opnieuw aanvallen over en weer. Israël laat weten dat er vanuit Iran raketten zijn afgevuurd op het land. Dat gebeurde de afgelopen weken vrijwel dagelijks. Het Israëlische leger liet zaterdagochtend vroeg weten doelen in de Libanese hoofdstad Beiroet aan te vallen. Journalisten van persbureau AFP meldden daar explosies.
3 uur geledenTEHERAN (ANP) - Zowel Iran als de Verenigde Staten zoeken in het zuidwesten van Iran nog altijd naar een bemanningslid van de F-15 die vrijdag uit de lucht zou zijn geschoten. De plaatsvervangend gouverneur van de Iraanse provincie Kohgiluyeh en Boyer-Ahmad laat volgens de BBC aan Iraanse media weten dat "de politie, veiligheidsdiensten en inwoners in de regio proberen de piloot te identificeren".
3 uur geledenLONDEN (ANP) - In Groot-Brittannië zijn drie mannen aangeklaagd voor brandstichting na een incident in Londen bijna twee weken geleden. Vier ambulances van de Joodse vrijwilligersorganisatie Hatzola gingen toen in de buitenwijk Golders Green in vlammen op. De 17-, 19- en 20-jarigen werden eerder deze week gearresteerd in het oosten van de stad.
5 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse atoomenergieorganisatie (AEOI) vindt dat het VN-orgaan IAEA, het Internationaal Atoomenergieagentschap, zich partijdig opstelt door geen kritiek te hebben op luchtaanvallen op nucleaire installaties in Iran. "Het zwijgen van het IAEA over luchtaanvallen op complexen die vreedzame doeleinden dienen, is niet slechts nalatigheid, maar wijst duidelijk op medeplichtigheid met de daders."
5 uur geledenSOHMOR (ANP/AFP) - Israël heeft met aanvallen met gevechtsvliegtuigen twee vlak bij elkaar gelegen bruggen over de rivier de Litani in het oosten van Libanon verwoest. Israël zegt dat de bruggen gebruikt worden voor het verplaatsen van wapens van de beweging Hezbollah.
8 uur geledenPENONOMÉ (ANP) - Bij een kruiswegprocessie in een Panamese plaats circa 100 kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad Panama zijn zeker 150 mensen ernstig door bijensteken getroffen. De grote zwermen bijen vielen de processie aan terwijl de religieuze plechtigheid in Penonomé gaande was. De gelovigen beklommen een berg met een kapel aan de zuidrand van de plaats.
9 uur geleden