Beoogd premier Irak om de tafel met betogers
BAGDAD (ANP) - De aankomende Iraakse premier Mohammad Allawi heeft tientallen vertegenwoordigers ontmoet van de protestbeweging in zijn land. Daar zijn de afgelopen maanden honderden doden gevallen en tienduizenden mensen gewond geraakt bij protesten tegen de machtshebbers.
Betogers willen af van de politieke elite en staan wantrouwig tegenover de 65-jarige Allawi, die eerder minister van Communicatie was. Hij is naar voren geschoven als vervanger van premier Adel Abdel Mahdi, die twee maanden geleden zijn vertrek aankondigde na grootschalige protesten.
Een veiligheidsexpert die bijeenkomsten met demonstranten bijwoonde zegt dat Allawi sinds het begin van de week betogers uit acht provincies heeft gesproken. De politicus, wiens benoeming tot premier nog moet worden goedgekeurd door het parlement, zou de demonstranten een handreiking hebben gedaan.
Allawi zou hebben toegezegd dat Irakezen worden vrijgelaten die vastzitten omdat ze hebben meegedaan aan protestacties. Ook beloofde hij compensatie voor gezinnen van gedode demonstranten en wil hij samen met de VN aan de slag met de eisen van betogers. Die willen onder meer dat de overheid meer doet tegen corruptie.
Meer uit Buitenland
MIAMI (ANP) - Justitie in de Amerikaanse staat Florida doet onderzoek naar de schietpartij tussen de Cubaanse kustwacht en een Amerikaanse speedboot, meldt hoofdaanklager van de staat James Uthmeier op X. Volgens Cuba hadden de opvarenden van de speedboot eerst het vuur geopend, waarna vier van hen werden gedood door de kustwacht, maar Uthmeier wil die uitleg niet zomaar geloven.
46 minuten geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft gebeld met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump over de onderhandelingen met Rusland. Zelensky spreekt op X de verwachting uit dat binnenkort de voorbereidingen kunnen worden getroffen voor een gesprek tussen de leiders zelf, inclusief de Russische president Vladimir Poetin.
1 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse president Jennifer Simons heeft drie directieleden van staatsbedrijven gevraagd om op te stappen. Er was ophef ontstaan over zeer lucratieve, langlopende contracten die de nieuwe directeur van het Staatsziekenfonds (SZF), waar circa 80 procent van de Surinamers verzekerd is, zou hebben gesloten met partijgenoten die niets te maken hebben met de ziektekostenverzekeringsbranche.
2 uur geledenRIO DE JANEIRO (ANP/AFP) - Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft twee voormalige parlementsleden veroordeeld voor het opdracht geven tot de moord op Marielle Franco, gemeenteraadslid in Rio de Janeiro in 2018. Ze werden beiden veroordeeld tot 76 jaar en drie maanden gevangenisstraf.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten laten weer toe dat Venezuela olie aan Cuba verkoopt, meldt het Amerikaanse ministerie van Financiën. Voorwaarde is dat olieleveringen niet de regering in Havana, maar het Cubaanse volk ten goede komen. Het ministerie noemt de beleidswijziging een maatregel "in solidariteit met het Cubaanse volk".
3 uur geledenHAVANA (ANP/AFP) - De Cubaanse kustwacht heeft vier opvarenden van een Amerikaanse speedboot doodgeschoten, meldt het Cubaanse ministerie van Binnenlandse Zaken. Er zou eerst vanaf de boot zijn geschoten, toen de kustwacht het vaartuig benaderde.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De voormalige Amerikaanse minister van Financiën Larry Summers neemt aan het einde van het academische jaar ontslag als docent aan de prestigieuze universiteit Harvard. Dat meldt The New York Times. Harvard heeft Summers vertrek bevestigd.
4 uur geleden