Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Beoogd minister Klever: Zwarte Piet hoort bij Nederlandse cultuur

Beoogd minister Klever: Zwarte Piet hoort bij Nederlandse cultuur

DEN HAAG (ANP) - Aanstaand minister Reinette Klever (PVV), die verscheen in het Zwarte Pietenjournaal van omroep ON!, blijft voorstander van het gebruik van de figuur. "Zwarte Piet en sinterklaasviering is een eeuwenoude traditie. Het behoort tot de cultuur van Nederland", zei ze tegenover een kritische Tweede Kamer in een hoorzitting.

In die hoorzitting vroeg GroenLinks-PvdA-Kamerlid Daniëlle Hirsch naar de toekomstige relatie tussen Klever en gesprekspartners op het Afrikaanse continent. Banden met Afrikaanse landen worden volgens de linkse politica onder meer vanwege grondstoffen in de energietransitie immers steeds belangrijker. "Hoe gaat u de partners in die landen ervan overtuigen dat de ideeën waar het Zwarte Pietenjournaal voor staat niet langer de uwe zijn", vroeg Hirsch zich af.

Klever, die als minister voor Handel en Ontwikkelingshulp waarschijnlijk veel zal reizen, maakte duidelijk dat zij dat juist niet van plan is. Ze blijft voorstander van de "eeuwenoude traditie" en stelt dat veel Nederlanders voorstander zijn van een "traditionele sinterklaasviering met de traditionele Zwarte Piet". In Nederland worden op steeds meer plekken roetveegpieten ingezet. Al jaren is er naast binnenlandse ook internationale kritiek op de figuur, onder meer vanuit de Verenigde Naties. De VN sprak zich in 2013 al uit tegen het "racistische stereotype". De verworvenheid van de figuur in Nederlandse traditie is wat de VN betreft geen rechtvaardiging van discriminatie en het gebruik van stereotypes.

De aanstaande PVV-minister maakt zich geen zorgen over de effecten van steun voor Zwarte Piet op het internationale toneel. "In de internationale wereld is het natuurlijk nog veel multicultureler. Daar zullen ongetwijfeld mensen die daar acteren ervaring hebben met verschillende culturen en verschillende tradities. Ik zal met tact en diplomatie en volle overtuiging de betrekkingen met de diverse landen waar Nederland handel mee kan drijven gaan aanhalen."

Meer uit Politiek

Jetten neemt enkele dagen verlof op rond geboorte kind

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten zal rond de geboorte van zijn kind enkele dagen met verlof gaan. Dat blijkt uit een Q&A op de site van D66. Maandag kondigden Jetten en zijn partner Nicolás Keenan aan komend voorjaar een kind te verwachten.

1 dag geleden
Premier Jetten en partner krijgen volgend jaar een kind

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten en zijn partner Nicolás Keenan verwachten in 2027 een kind. De twee kondigden dat maandag aan op Instagram. Bij een foto waarop ze een echofoto vasthouden, schrijven ze dat ze hun eiceldonor, hun draagmoeder Lisa en hun gezinnen "super dankbaar" zijn.

1 dag geleden
Noorden vraagt JA21 af te zien van wet over openhouden gasputten

GRONINGEN (ANP) - Groningen en Noord-Drenthe roepen JA21 op het initiatiefwetsvoorstel om delen van het Groningenveld te behouden als gasreserve niet in te dienen. De regio wijst erop dat het voorstel haaks staat op de eerdere belofte van Den Haag om het Groningenveld definitief te sluiten.

1 dag geleden
Klaver wil deze week onderhandelen met Jetten over belastingplan

AMSTERDAM (ANP) - PRO-partijleider Jesse Klaver heeft premier Rob Jetten uitgenodigd om komende week te onderhandelen over het belastingplan. Op een partijbijeenkomst in Amsterdam hekelt hij dat er nog altijd geen zicht is op een meerderheid voor dat pakket aan belastingen. "Als het kabinet stilvalt, moet het initiatief van ons komen."

2 dagen geleden
Nederland loopt weg bij IMF-vergadering om Russische speech

BANGKOK (ANP) - Nederland is net als een aantal andere landen weggelopen bij een bijeenkomst van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) toen de Russische minister van Financiën de groep zou toespreken. Dat meldt het ministerie van Financiën aan het ANP.

3 dagen geleden
Karremans bezweert gepauzeerde projecten later weer te hervatten

ROTTERDAM (ANP) - Infraprojecten die deze vrijdag zijn uitgesteld, zullen later alsnog worden hervat, zei minister Vincent Karremans (Infrastructuur) op een persmoment bij de Calandbrug in Rotterdam. Hij weersprak dat van uitstel afstel komt. "De opgave die er lag voor die projecten is niet weg. Die zal op een gegeven moment weer worden opgepakt."

4 dagen geleden
Yeşilgöz ziet rechtse steun voor belastingplan nog steeds zitten

DEN HAAG (ANP) - VVD-vicepremier Dilan Yeşilgöz blijft hopen op een akkoord over het belastingplan waar ook rechtse partijen achter staan. Zij gelooft niet dat zo'n deal verder uit zicht is geraakt nu JA21 nieuwe asieleisen op tafel heeft gelegd, en de SGP ruziet met zorgminister Sophie Hermans die eisen van de streng christelijke partij op het gebied van abortus niet wil inwilligen.

4 dagen geleden