Beoogd EU-buitenlandchef wijst op belang Oekraïense overwinning
BRUSSEL (ANP) - "Als de VS zich zorgen maken over China en andere grote spelers, moeten de VS zich ook zorgen maken over onze reactie op Ruslands invasie van Oekraïne". Dat zei de beoogde EU-buitenlandchef Kaja Kallas dinsdagochtend tijdens haar hoorzitting in het Europees Parlement.
Rusland belonen voor een invasie, zal China en landen als Iran alleen maar aanmoedigen, stelde Kallas. Zij uitte hiermee voorzichtig kritiek op de verkiezingsuitspraken van Donald Trump. Tijdens zijn campagne beloofde hij in 24 uur de oorlog in Oekraïne te stoppen. EU-landen zijn bang dat de aankomende president Trump Oekraïne zal dwingen land af te staan aan Rusland in ruil voor vrede. Trump heeft gedreigd anders de militaire steun van de VS aan Oekraïne in te trekken.
Het Nederlandse kabinet blijft Oekraïne onverminderd steunen, heeft premier Dick Schoof recent nog benadrukt. De vraag is of Nederland en Europese partners het gat dat ontstaat wanneer Amerikaanse militaire steun wegvalt, kunnen opvangen. Hoewel veel militaire steun vanuit Europa naar Oekraïne gaat, komt het grootste deel uit de VS.
Laatste hoorzittingen
Kallas was eerder premier van Estland en zat tien jaar geleden in het Europees Parlement namens de liberale fractie. De Estse regering schoof haar naar voren als kandidaat-Eurocommissaris in het nieuwe team van Commissievoorzitter Ursula von der Leyen.
Dinsdag zijn de laatste hoorzittingen van de zes kandidaat-vicevoorzitters van de Europese Commissie.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/DPA) - De nieuwe persvoorlichter van het Witte Huis Katie Zacharia heeft toegegeven dat ze nooit is geslaagd voor het zogenoemde bar-examen dat nodig is om advocaat te worden in de Verenigde Staten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump noemt het een schande dat zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky aanvallen op Russische raffinaderijen heeft hervat. Trump voegde daar in een interview met Newsmax aan toe dat Zelensky met de actie de wereldwijde energieprijzen opdrijft.
4 uur geledenBEND (ANP/AFP/RTR) - Bij de schietpartij op een basisschool in de Amerikaanse staat Oregon zijn drie kinderen en een lerares omgekomen. Dat bevestigde de politie in de plaats Bend donderdagavond plaatselijke tijd. De jonge slachtoffers waren 5, 8 en 11 jaar oud. Een 7-jarig kind en een lerares verkeren in kritieke toestand.
5 uur geledenKYIV (ANP/DPA/RTR) - In delen van de Oekraïense hoofdstad Kyiv en de omliggende regio is de elektriciteit uitgevallen na een Russische aanval op cruciale energie-infrastructuur. Dat meldt het Oekraïense ministerie van Energie. Volgens burgemeester Vitali Klitsjko heeft schade bij een nutsbedrijf ook gezorgd voor problemen met de waterdruk in de stad.
5 uur geledenBEND (ANP/AFP) - Bij een schietpartij op een basisschool in de Amerikaanse staat Oregon zijn meerdere slachtoffers gevallen. Volgens Amerikaanse media zijn vier mensen omgekomen. Onder meer CNN meldt dat drie van de dodelijke slachtoffers kinderen zijn.
7 uur geledenBRASÍLIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse presidentskandidaat Flávio Bolsonaro levert in de peilingen iets van zijn voorsprong op de zittende president Luiz Inácio Lula da Silva in. Bolsonaro zou volgens een nieuwe peiling van bureau Datafolha nu 47 procent van de stemmen krijgen tegenover 45 procent voor Lula.
7 uur geledenCALAIS (ANP) - Het aantal zwaargewonden als gevolg van het ongeluk tussen een minibusje en een vrachttrein aan de Franse kant van de Kanaaltunnel is bijgesteld naar twee. Dat melden de lokale autoriteiten tijdens een persmoment ter plaatse. Eerder spraken Franse media nog van vijf zwaargewonden.
10 uur geleden