Beoogd EU-buitenlandchef wijst op belang Oekraïense overwinning
BRUSSEL (ANP) - "Als de VS zich zorgen maken over China en andere grote spelers, moeten de VS zich ook zorgen maken over onze reactie op Ruslands invasie van Oekraïne". Dat zei de beoogde EU-buitenlandchef Kaja Kallas dinsdagochtend tijdens haar hoorzitting in het Europees Parlement.
Rusland belonen voor een invasie, zal China en landen als Iran alleen maar aanmoedigen, stelde Kallas. Zij uitte hiermee voorzichtig kritiek op de verkiezingsuitspraken van Donald Trump. Tijdens zijn campagne beloofde hij in 24 uur de oorlog in Oekraïne te stoppen. EU-landen zijn bang dat de aankomende president Trump Oekraïne zal dwingen land af te staan aan Rusland in ruil voor vrede. Trump heeft gedreigd anders de militaire steun van de VS aan Oekraïne in te trekken.
Het Nederlandse kabinet blijft Oekraïne onverminderd steunen, heeft premier Dick Schoof recent nog benadrukt. De vraag is of Nederland en Europese partners het gat dat ontstaat wanneer Amerikaanse militaire steun wegvalt, kunnen opvangen. Hoewel veel militaire steun vanuit Europa naar Oekraïne gaat, komt het grootste deel uit de VS.
Laatste hoorzittingen
Kallas was eerder premier van Estland en zat tien jaar geleden in het Europees Parlement namens de liberale fractie. De Estse regering schoof haar naar voren als kandidaat-Eurocommissaris in het nieuwe team van Commissievoorzitter Ursula von der Leyen.
Dinsdag zijn de laatste hoorzittingen van de zes kandidaat-vicevoorzitters van de Europese Commissie.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/DPA) - De Revolutionaire Garde van Iran heeft wraak aangekondigd voor de dood van het staatshoofd en religieus leider ayatollah Khamenei. "De moordenaars van de imam van de natie zullen niet ontsnappen aan een harde, beslissende en afschrikwekkende straf", aldus een verklaring van de elite-eenheid van Iran.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump startte de grootschalige aanval op Iran na een wekenlange lobby-inspanning van onder meer Israël en Saudi-Arabië, meldt The Washington Post op basis van bronnen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse president Trump heeft tegen CBS News gezegd dat hij gelooft dat de Amerikaanse en Israëlische aanvallen, waarbij de Iraanse leider ayatollah Khamenei is gedood, effectief zijn geweest en een pad naar diplomatie kunnen openen.
2 uur geledenMINAB (ANP/AFP) - Het aantal kinderen dat is omgekomen bij een raketinslag in het zuiden van Iran, die een school trof, is opgelopen tot zeker 108, meldt de Iraanse Rode Halve Maan. Het getroffen gebouw was een basisschool voor meisjes, waar op dat moment naar verluidt 170 kinderen aanwezig waren.
5 uur geledenABU DHABI (ANP/AFP/DPA) - Iraanse vergeldingsaanvallen hebben minstens één persoon het leven gekost in de Verenigde Arabische Emiraten. Bij een "incident" op Zayed International Airport in hoofdstad Abu Dhabi is minstens één persoon omgekomen en zijn zeven mensen gewond geraakt, zo meldden functionarissen.
5 uur geledenMEXICO-STAD (ANP) - Het Mexicaanse Openbaar Ministerie heeft de stoffelijke resten van de gedode drugsbaas Nemesio Oseguera, alias El Mencho, overgedragen aan zijn familie. Dat meldt de krant El País.
5 uur geledenDUBAI (ANP/RTR/AFP) - De luchthaven van Dubai is zaterdag beschadigd geraakt bij een "incident", meldt Dubai Airports in een verklaring op X na golven van Iraanse raketaanvallen. Bij het incident raakten vier medewerkers gewond.
7 uur geleden