Beoogd ambassadeur VS wil inzetten op handel en veiligheid
WASHINGTON (ANP) - Trumps beoogde Amerikaanse ambassadeur voor Nederland, Joe Popolo, wil zich vooral inzetten voor handel, veiligheid en samenwerking op technologisch vlak. Dat zei hij tijdens een hoorzitting voor de Amerikaanse Senaat over zijn voordracht als ambassadeur.
De Texaanse zakenman noemde de handelsrelatie als eerste op zijn prioriteitenlijstje. Hij zei onder meer dat hij zal kijken of Amerikaanse lng-producenten meer kunnen verkopen in Nederland. Popolo benadrukte ook dat de VS een handelsoverschot hebben met Nederland, in tegenstelling tot veel andere Europese landen.
Over veiligheid zei Popolo dat hij zich zal inzetten om de Nederlandse defensie-uitgaven te verhogen naar 5 procent van het bbp. Nederland voldoet aan de huidige NAVO-norm van 2 procent, maar president Trump ziet dit graag worden verhoogd naar 5 procent. Ook zei hij te willen praten over de inzet van troepen op Oekraïens grondgebied na een vredesdeal met Rusland.
NAVO-top
Verder wil Popolo zich richten op samenwerking op het gebied van technologie. Hij vindt dat Nederlandse bedrijven een sleutelrol spelen bij de productie van halfgeleiders en noemde Nederland een belangrijke partner in cyberveiligheid.
Popolo keek ook vooruit naar twee aanstaande evenementen, de herdenking van de bevrijding op het Amerikaanse kerkhof in Margraten later deze maand en de NAVO-top in Den Haag in juni. "Ik hoop daar met jullie steun de VS te vertegenwoordigen" zei hij tegen de senatoren.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet maakt zich zorgen over grondrechten en de privacy van ouders en kinderen bij de nieuwe Europese regels voor internetgebruik door kinderen. Staatssecretaris Willemijn Aerdts (Digitale Handel en Soevereiniteit) wil er in gesprek met Europese collega's voor zorgen dat de grondrechten en privacy worden gewaarborgd in de nieuwe regels.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet komt vrijdagmiddag toch niet met verdere uitwerking van de stikstofplannen. Landbouwminister Jaimi van Essen zou die bekendmaken nadat hij veelvuldig overlegd heeft met onder andere boerenorganisaties. Vrijdagochtend zat hij nog met LTO en NAJK om de tafel, maar na de ministerraad wilde Van Essen "nog de puntjes op de i zetten" en neemt hij nog een paar dagen de tijd.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Volgens PRO-leider Jesse Klaver is het kabinet niet van plan in te gaan op de wensen van drie partijen op de rechterflank om steun voor het belastingplan te krijgen. Maar of het kabinet er met zijn partij en Volt uitkomt, durfde Klaver ook nog niet te zeggen na afloop van een gesprek met het kabinet.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtse oppositiepartijen JA21, BBB en SGP zijn na een nieuw gesprek over het belastingplan met onder anderen premier Rob Jetten niet tevreden over de uitkomst. "Het ligt nog niet zoals wij zouden willen", zei JA21-voorman Joost Eerdmans bij het verlaten van het ministerie van Algemene Zaken.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet lijkt nog altijd geen keuze te hebben gemaakt tussen steun van de linker- of rechterflank voor het belastingplan. Dat terwijl de tijd om dat plan aan te passen opraakt. De behandeling in de Tweede Kamer gaat volgende week verder, een week later staan de stemmingen gepland. De voorstellen moeten ook nog door de Eerste Kamer en de Belastingdienst heeft tijd nodig om alle veranderingen voor te bereiden.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Gesprekken tussen boerenorganisaties LTO en NAJK en landbouwminister Jaimi van Essen over mogelijke aanpassingen aan zijn stikstofplannen zijn nog steeds niet afgerond. Na een nachtelijke ronde onderhandelingen praten de boerenvertegenwoordigers en de D66-minister vrijdagochtend verder, zeggen bronnen rond het overleg tegen het ANP.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Judith Tielen van onderwijs gaat nog niet mee in het verzoek van de Kamer om generatieve AI voor basisschoolleerlingen te verbieden. "Ik snap de zorg heel erg", zei de VVD-staatssecretaris in een debat over haar begroting. "Maar om het nu zo stevig neer te zetten, daar heb ik gewoon echt nog wat meer tijd voor nodig."
2 dagen geleden