'Benzineprijzen stijgen na akkoord met 1 à 2 cent per week'
EINDHOVEN (ANP) - De benzineprijzen aan de pomp gaan in Nederland weer met een paar cent per week stijgen als de laatste olieproducerende landen hun handtekening onder een akkoord over productieverlaging hebben gezet. Dat voorziet Paul van Selms, benzine-expert bij consumentencollectief United Consumers.
"De benzineprijzen stijgen denk ik met enige vertraging ten opzichte van de olieprijzen", zegt Van Selms. "En stapsgewijs. Omdat de prijsschommelingen de afgelopen tijd al ontzettend heftig waren, raakt de markt daaraan gewend en reageert die minder sterk. De prijsstijging aan de pomp zal niet met een dubbeltje per week gaan. Denk maar eerder aan 1 à 2 cent."
Een liter Euro 95 kostte vrijdag bij een tankstation in het Noord-Brabantse Best maar 1,35 euro, de absolute bodemprijs volgens de benzine-expert. "Goedkoper kan niet duurzaam zijn. De olie wordt voor dat geld niet uit de grond gehaald, misschien wel in Saudi Arabië maar niet in de Verenigde Staten, en zeker niet uit de Noordzee. De prijs zal hoe dan ook voor alle olieproducenten omhoog moeten."
Handelsruzie
De olieprijs kelderde afgelopen maanden als gevolg van de uitbraak van het coronavirus en de daaropvolgende handelsruzie over olieprijzen tussen Saudi-Arabië en Rusland. De Saudi's wilden dat de olieproducerende landen gezamenlijk de productie zouden verlagen om de prijs op te krikken. Omdat de Russen niet in die verlaging wilden meegaan, besloot Saudi-Arabië de markt te overspoelen met olie om Rusland met lage prijzen onder druk te zetten, gevolgd door vergeldingsmaatregelen over en weer. Donderdagavond kwamen oliekartel OPEC en de andere olieproducerende landen naar buiten met een beoogd compromis.
Het conceptakkoord houdt in dat de productie de komende maanden met 10 miljoen vaten per dag wordt ingeperkt, gevolgd door minder zware beperkingen tot april 2022. Op de oliemarkten werd gehoopt op een sterkere productieverlaging, was af te leiden uit een prijsdaling als gevolg van het nieuws over het akkoord. "De olieproducerende landen hebben eieren voor hun geld gekozen", denkt Van Selms. "Alle partijen hebben ook hoog ingezet omdat zij weten dat er uiteindelijk een oplossing in de vorm van een compromis komt."
De omzetten van tankstations zijn met de helft gekelderd de afgelopen weken, becijferde Multitankcard, een aanbieder van mobiliteitspassen. De Belangenvereniging Tankstations (BETA) liet eind maart al weten 2020 te beschouwen als een verloren jaar.
Meer uit Financieel
BELÉM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie en China sluiten zich aan bij een nieuwe coalitie die gericht is op het verbeteren van de handel in CO2-rechten. Het initiatief streeft ernaar landen samen te brengen om praktijken en standaarden in zogenoemde koolstofmarkten op elkaar af te stemmen.
8 uur geledenAVARUA (ANP/AFP) - Een Chinees onderzoeksschip meerde zaterdag aan bij de Cookeilanden om de mogelijkheden voor diepzeemijnbouw bij de archipel in de Grote Oceaan te onderzoeken. Dit betreft een opkomende industrie die zowel China als de Verenigde Staten steeds meer interesseert.
9 uur geledenHAVANA (ANP/BLOOMBERG) - Het internationale toerisme naar Cuba zakt in onder druk van de economische problemen in het land. Het communistische eiland lijkt dit jaar op weg naar het laagste bezoekersaantal sinds de coronapandemie.
9 uur geledenBANGKOK (ANP/BLOOMBERG) - Wie op vakantie gaat naar Thailand en 's middags bijvoorbeeld een biertje drinkt, riskeert vanaf zaterdag een forse boete door veranderde alcoholwetgeving. De Thaise autoriteiten hebben de regels aangescherpt en besloten strenger te handhaven.
10 uur geledenNEW YORK (ANP/DPA/BELGA/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse farmaceut Pfizer wint de biedingsstrijd om branchegenoot Metsera. Het bestuur van die Amerikaanse ontwikkelaar van medicijnen tegen obesitas is akkoord gegaan met een bod ter waarde van 10 miljard dollar. Metsera koos bewust niet voor het Deense Novo Nordisk, dat de onderneming eveneens wilde inlijven en zijn bod onlangs nog flink verhoogde.
11 uur geledenAUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Tesla heeft op zijn aandeelhoudersvergadering donderdag geen steun gekregen voor mogelijke investeringen in xAI, het AI-bedrijf van topman Elon Musk. Dat volgt uit informatie die Tesla vrijdagavond laat naar buiten heeft gebracht. Dit lijkt een tegenvaller voor Musk, die op de vergadering wel uitzicht kreeg op een megabeloning van 1 biljoen, oftewel 1000 miljard dollar.
11 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - Webwinkel Shein ontloopt een directe blokkade in Frankrijk. De regering in Parijs dreigde daartoe over te gaan nadat in het assortiment van Shein op kinderen lijkende sekspoppen waren ontdekt. Maar volgens de Franse overheid heeft Shein de bewuste artikelen inmiddels verwijderd.
13 uur geleden