Benzineprijs zakt waarschijnlijk harder dan accijnsverlaging
EINDHOVEN (ANP) - De Nederlandse benzineprijzen gaan vrijdag waarschijnlijk nog wat harder naar beneden dan de accijnsverlaging van ruim 17 cent per liter die de overheid heeft aangekondigd. Consumentencollectief UnitedConsumers heeft al van twee van de vijf grote oliemaatschappijen de adviesprijzen binnen voor vrijdag. Daar wordt benzine circa 21 cent goedkoper.
Sowieso hoeft er straks geen btw meer te worden betaald over de accijns die wegvalt, wat de benzineprijs volgens marktdeskundige Paul van Selms met enkele centen drukt. Daarnaast verlagen de oliebedrijven hun tarieven nog wat extra omdat de prijzen op de oliemarkten donderdag hard zijn gedaald, denkt de kenner. Dat laatste komt onder meer omdat de Verenigde Staten meer strategische oliereserves gaan vrijgeven.
Voor diesel gaat de accijns met ingang van vrijdag met ruim 11 cent omlaag. De oliemaatschappijen waarvan al gegevens binnen zijn, kiezen evenwel voor prijsverlagingen van 13 en 14 cent.
Onderdeel van breder pakket aan maatregelen
Automobilisten krijgen zo dus eindelijk wat verlichting nadat de oorlog in Oekraïne de prijzen aan de pomp flink heeft doen toenemen. Donderdag staat de adviesprijs voor een liter E10 (Euro95) nog op ruim 2,46 euro per liter. En eerder deze maand moest er op een gegeven moment zelfs meer dan 2,50 euro per liter worden neergeteld.
De verlaging van de accijnzen op brandstof is onderdeel van een breder pakket aan maatregelen die het kabinet heeft genomen om mensen tegemoet te komen voor de stijgende energieprijzen en de aanhoudende inflatie. De wijziging gaat exact om middernacht in.
Grote drukte verwacht
Bij tankstations wordt vrijdag grote drukte verwacht, geeft Van Selms aan. De afgelopen dagen was het er relatief rustig, omdat veel automobilisten probeerden om hun tankbeurt uit te stellen en zo te profiteren van een lager tarief.
Pomphouders kunnen overigens wel afwijken van de adviesprijzen van Shell, BP, Total, Texaco en Esso, die UnitedConsumers al sinds het begin van deze eeuw bijhoudt. In de praktijk betalen automobilisten de adviesprijzen alleen langs de snelweg, elders ben je doorgaans minder geld kwijt.
Meer uit Financieel
BELÉM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie en China sluiten zich aan bij een nieuwe coalitie die gericht is op het verbeteren van de handel in CO2-rechten. Het initiatief streeft ernaar landen samen te brengen om praktijken en standaarden in zogenoemde koolstofmarkten op elkaar af te stemmen.
17 uur geledenAVARUA (ANP/AFP) - Een Chinees onderzoeksschip meerde zaterdag aan bij de Cookeilanden om de mogelijkheden voor diepzeemijnbouw bij de archipel in de Grote Oceaan te onderzoeken. Dit betreft een opkomende industrie die zowel China als de Verenigde Staten steeds meer interesseert.
18 uur geledenHAVANA (ANP/BLOOMBERG) - Het internationale toerisme naar Cuba zakt in onder druk van de economische problemen in het land. Het communistische eiland lijkt dit jaar op weg naar het laagste bezoekersaantal sinds de coronapandemie.
18 uur geledenBANGKOK (ANP/BLOOMBERG) - Wie op vakantie gaat naar Thailand en 's middags bijvoorbeeld een biertje drinkt, riskeert vanaf zaterdag een forse boete door veranderde alcoholwetgeving. De Thaise autoriteiten hebben de regels aangescherpt en besloten strenger te handhaven.
19 uur geledenNEW YORK (ANP/DPA/BELGA/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse farmaceut Pfizer wint de biedingsstrijd om branchegenoot Metsera. Het bestuur van die Amerikaanse ontwikkelaar van medicijnen tegen obesitas is akkoord gegaan met een bod ter waarde van 10 miljard dollar. Metsera koos bewust niet voor het Deense Novo Nordisk, dat de onderneming eveneens wilde inlijven en zijn bod onlangs nog flink verhoogde.
20 uur geledenAUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Tesla heeft op zijn aandeelhoudersvergadering donderdag geen steun gekregen voor mogelijke investeringen in xAI, het AI-bedrijf van topman Elon Musk. Dat volgt uit informatie die Tesla vrijdagavond laat naar buiten heeft gebracht. Dit lijkt een tegenvaller voor Musk, die op de vergadering wel uitzicht kreeg op een megabeloning van 1 biljoen, oftewel 1000 miljard dollar.
20 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - Webwinkel Shein ontloopt een directe blokkade in Frankrijk. De regering in Parijs dreigde daartoe over te gaan nadat in het assortiment van Shein op kinderen lijkende sekspoppen waren ontdekt. Maar volgens de Franse overheid heeft Shein de bewuste artikelen inmiddels verwijderd.
22 uur geleden