Benzineprijs ruim boven de 2 euro bij jaarwisseling
EINDHOVEN (ANP) - De benzineprijs in Nederland is dit jaar flink gestegen. Wie nu een liter E10 (Euro95) tankt is circa 40 eurocent meer kwijt dan aan het begin van 2021. Door zorgen over de nieuwe omikronvariant van het coronavirus zijn de wereldwijde olieprijzen de laatste tijd wel wat gedaald onder hun piekniveau in oktober, maar de Nederlandse adviesprijs voor benzine lijkt het jaar toch ruim boven de 2 euro per liter te eindigen.
Volgens consumentencollectief UnitedConsumers, dat dagelijks adviesprijzen bijhoudt van vijf grote oliemaatschappijen, bedraagt de gemiddelde adviesprijs maandag ruim 2,08 euro per liter. Begin dit jaar was dit nog zo'n 1,68 euro. Het hoogste niveau werd op 18 november bereikt, toen de literprijs piekte op een record van 2,145 euro. Ook de prijzen van lpg en diesel gingen dit jaar naar niet eerder geziene niveaus.
Pomphouders kunnen wel afwijken van de adviesprijzen. Automobilisten zijn doorgaans het duurst uit bij tankstations langs de snelweg. Volgens prijsvergelijker brandstof-zoeker.nl is het bij diverse goedkope pompen in het noorden van het land nog steeds mogelijk om E10 rond de 1,80 euro per liter te tanken.
Coronacrisis
Marktdeskundige Paul van Selms van UnitedConsumers gaf eind vorige maand al aan dat Nederland waarschijnlijk nog langere tijd met benzineprijzen rond de 2 euro per liter opgescheept zit. Hij wees erop dat de situatie op de oliemarkten na de eerste schrik door de ontdekking van omikron structureel niet echt was veranderd.
Terwijl de wereldeconomie herstelt van de coronacrisis neemt de vraag naar olie in rap tempo toe. Maar de capaciteit van olieproducenten is achtergebleven. Daarbij speelt mee dat de grote olieproducerende landen van oliekartel OPEC en bondgenoot Rusland ervoor passen om de oliekraan flink extra open te zetten. Het opvoeren van de productie gebeurt heel voorzichtig en over elke beperkte productieverhoging wordt uitgebreid vergaderd.
Brent-olie, de maatstaf voor olie uit Europa, Afrika en het Midden-Oosten, wordt momenteel per vat verhandeld voor bijna 79 dollar. De hoogste prijs dit jaar was een kleine 87 dollar per vat en werd op 25 oktober geregistreerd. Aan het begin van 2021 lag de prijs van Brent-olie nog rond de 51 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Boerenorganisatie Agractie pleit voor minder regeldruk, "zodat boeren kunnen blijven produceren en consumenten toegang houden tot gezond en betaalbaar voedsel." De organisatie reageert hiermee op de voorspellingen van brancheverenigingen dat rundvlees volgend jaar nog fors duurder wordt.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten en het Europees Parlement hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een akkoord bereikt over de EU-begroting van 2026. Nederland, Finland en Oostenrijk hebben zich van stemming onthouden. Zweden stemde tegen. De landen vinden onder meer dat er te weinig wordt bezuinigd om dat vrijgekomen geld te besteden aan nieuwe prioriteiten. De vier voorzien daarmee een moeilijke opgave voor 2027. Ook Hongarije onthield zich van stemming.
2 uur geledenCUPERTINO (ANP) - Tim Cook stapt mogelijk volgend jaar op als topman van het Amerikaanse technologiebedrijf Apple. De raad van bestuur en topmanagers bereiden zich voor op het vertrek van Cook na meer dan veertien jaar als leider van het bedrijf. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times op basis van bronnen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rundvlees, zoals biefstuk, hamburgers en rundergehakt, wordt volgend jaar opnieuw een stuk duurder, na de forse prijsstijgingen van dit jaar. Dit komt mede doordat in Nederland steeds meer boerenbedrijven verdwijnen door stikstofregels. "Het uitkopen van veehouderijen vindt nu plaats, dus de beschikbaarheid van vlees wordt hierdoor naar verwachting nog minder. Daardoor zullen de prijzen omhooggaan", zegt Marian Lemsom, directeur van Koninklijke Nederlandse Slagers (KNS).
5 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse techbedrijf Google gaat 40 miljard dollar investeren in drie nieuwe datacenters in Texas, in een wedloop tussen bedrijven om meer rekenkracht voor AI en dataverwerking te bemachtigen. Eerder investeerden concurrenten zoals OpenAI en Anthropic PBC al miljarden in datacenters in Texas.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kruidnoten zijn de afgelopen jaren een stuk duurder geworden, maar ze worden er niet minder door gegeten. Fabrikanten pasten de grootte van de zakken aan om zo de prijsstijging te dempen en dat lijkt te hebben gewerkt: mensen kopen nu vaker kleinere zakjes. Daardoor verkopen de belangrijkste producenten Van Delft en Bolletje alsnog ongeveer evenveel als een jaar eerder, laten ze weten aan persbureau ANP.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag een verordening getekend om importheffingen op producten als rundvlees, koffie, bananen en tomaten te verlagen. Hij doet dit onder druk van zijn aanhang, die worstelt om de eindjes aan elkaar te knopen.
13 uur geleden