Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Benzine na hack steeds schaarser bij Amerikaanse tankstations

Benzine na hack steeds schaarser bij Amerikaanse tankstations

NEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Benzine aan de pomp wordt in grote delen van de Verenigde Staten steeds schaarser als gevolg van een cyberaanval op Colonial Pipelines. Dat bedrijf zette na de aanval met gijzelsoftware eind vorige week systemen stil, waardoor de grootste pijpleiding voor brandstoffen in het land stil kwam te liggen. Een stijgend aantal benzinestations moet klanten daardoor nee verkopen.

Volgens prijsvergelijkingssite GasBuddy zitten in de staat North Carolina meer dan zes op de tien benzinestations zonder brandstof. In Georgia en Virginia is bij 40 procent van alle pompstations de voorraad op. In de Amerikaanse hoofdstad Washington D.C. staan bij benzinestations lange rijen auto's omdat chauffeurs bang zijn zonder benzine te komen zitten. De prijs per gallon, ongeveer 3,8 liter, is gestegen naar het hoogste niveau in zes jaar tijd.

De pijplijn van Colonial naar de oostkust loopt van de kust van de Golf van Mexico tot aan Linden in New Jersey, bij New York. Onderweg wordt bijvoorbeeld ook de luchthaven van Atlanta, een van de drukste ter wereld, aangedaan. De pijp is goed voor bijna de helft van alle brandstof die naar dat deel van het land gaat. Normaal gesproken vervoert de leiding het equivalent van 2,5 miljoen vaten olie per dag.

Losgeld

De cybercriminelen achter de aanval eisen losgeld en beloven na betaling de hack te beëindigen. Nu zijn belangrijke documenten van het bedrijf versleuteld, waardoor Colonial er niet bij kan. Volgens The Washington Post is Colonial niet van plan met geld over de brug te komen. Eerder deze week zei minister van Energie Jennifer Granholm dat het bedrijf uiterlijk woensdagavond (plaatselijke tijd) besluit of de pijpleiding weer kan worden opgestart.

Door de aanhoudende blokkade is Colonial begonnen met het handmatig openen van delen van de pijpleiding, om zo de voorraden in de staten Georgia, Maryland, New Jersey en North en South Carolina enigszins aan te vullen. Tot dusver is hierdoor slechts een klein deel van de pijpleiding weer in gebruik. Het kan na een volledige herstart nog weken duren voordat de aanvoer weer op het oude peil is, waarschuwde Colonial.

Oliehandelaren proberen nu grotere schepen te regelen om brandstoffen uit het Midden-Oosten en Azië te vervoeren naar de Amerikaanse oostkust. Ook zijn rij- en rusttijden aangepast zodat tankwagens langer de weg op kunnen om benzine aan te leveren. Daarnaast werken vervoersautoriteiten aan een tijdelijke opschorting van een 101 jaar oude wet die het buitenlandse schepen verbiedt producten van de ene Amerikaanse haven naar de andere Amerikaanse haven te vervoeren.

Meer uit Financieel

Steeds grotere rol AI bij plannen van vakanties

DEN HAAG (ANP) - Steeds meer Nederlanders gebruiken AI-tools bij het plannen van hun vakantie, zo blijkt uit de zogenoemde vakantiemonitor van de ANWB. Kunstmatige hulpmiddelen zoals ChatGPT en Gemini worden niet alleen ingezet om inspiratie op te doen, maar ook om reisschema's samen te stellen, een passende bestemming te vinden en activiteiten te plannen. Zowel vooraf als tijdens de reis. Van alle Nederlanders gebruikt ruim 34 procent zo'n tool daarvoor.

43 minuten geleden
Wall Street eindigt lager, JPMorgan verliest na resultaten

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met verliezen de handelsdag uitgegaan. Onder meer JPMorgan Chase ging omlaag, ondanks dat de grootste bank van de Verenigde Staten het beste vierde kwartaal ooit kende en beter presteerde dan verwacht. Het aandeel zakte 4,2 procent.

6 uur geleden
Rusland neemt controle over fabrieken isolatiefabrikant Rockwool

KOPENHAGEN (ANP) - Rusland heeft de controle overgenomen van de lokale dochteronderneming van Rockwool, meldt de Deense isolatiefabrikant. Het gaat om vier fabrieken in Rusland. Het bedrijf noemt de stap in een verklaring "onmiskenbaar illegaal".

7 uur geleden
Trump zegt binnen enkele weken Fed-nominatie aan te kondigen

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt binnen "enkele weken" zijn kandidaat voor de opvolging van Federal Reserve-voorzitter Jerome Powell bekend te maken. Dat is ondanks de ontstane ophef over een onderzoek van het Amerikaanse ministerie van Justitie naar de huidige Fed-baas.

8 uur geleden
Boeing ontvangt voor het eerst sinds 2018 meer orders dan Airbus

ARLINGTON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Boeing heeft voor het eerst in zeven jaar meer vliegtuigorders binnengekregen dan de Europese concurrent Airbus. De Amerikaanse vliegtuigbouwer kreeg vorig jaar in totaal 1175 bestellingen voor verkeersvliegtuigen, terwijl dat er 1000 waren voor Airbus.

10 uur geleden
AEX-index zet opmars naar historische 1000-puntengrens voort

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is dinsdag hoger geëindigd en heeft daarmee de opmars voortgezet richting het historische niveau van 1000 punten. De Amsterdamse hoofdindex was maandag ook al geëindigd op een nieuw slotrecord, onder aanvoering van chiptoeleverancier Besi.

10 uur geleden
Weinig beweging op Wall Street na meevallende inflatie VS

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York lieten dinsdag weinig beweging zien na het bereiken van nieuwe recordstanden een dag eerder. Beleggers verwerkten nieuwe inflatiegegevens van de Verenigde Staten. In december stegen de consumentenprijzen in de grootste economie ter wereld minder dan verwacht. Het meevallende inflatiecijfer versterkte de hoop op een verdere renteverlaging door de Federal Reserve.

12 uur geleden