Benzine na hack steeds schaarser bij Amerikaanse tankstations
NEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Benzine aan de pomp wordt in grote delen van de Verenigde Staten steeds schaarser als gevolg van een cyberaanval op Colonial Pipelines. Dat bedrijf zette na de aanval met gijzelsoftware eind vorige week systemen stil, waardoor de grootste pijpleiding voor brandstoffen in het land stil kwam te liggen. Een stijgend aantal benzinestations moet klanten daardoor nee verkopen.
Volgens prijsvergelijkingssite GasBuddy zitten in de staat North Carolina meer dan zes op de tien benzinestations zonder brandstof. In Georgia en Virginia is bij 40 procent van alle pompstations de voorraad op. In de Amerikaanse hoofdstad Washington D.C. staan bij benzinestations lange rijen auto's omdat chauffeurs bang zijn zonder benzine te komen zitten. De prijs per gallon, ongeveer 3,8 liter, is gestegen naar het hoogste niveau in zes jaar tijd.
De pijplijn van Colonial naar de oostkust loopt van de kust van de Golf van Mexico tot aan Linden in New Jersey, bij New York. Onderweg wordt bijvoorbeeld ook de luchthaven van Atlanta, een van de drukste ter wereld, aangedaan. De pijp is goed voor bijna de helft van alle brandstof die naar dat deel van het land gaat. Normaal gesproken vervoert de leiding het equivalent van 2,5 miljoen vaten olie per dag.
Losgeld
De cybercriminelen achter de aanval eisen losgeld en beloven na betaling de hack te beëindigen. Nu zijn belangrijke documenten van het bedrijf versleuteld, waardoor Colonial er niet bij kan. Volgens The Washington Post is Colonial niet van plan met geld over de brug te komen. Eerder deze week zei minister van Energie Jennifer Granholm dat het bedrijf uiterlijk woensdagavond (plaatselijke tijd) besluit of de pijpleiding weer kan worden opgestart.
Door de aanhoudende blokkade is Colonial begonnen met het handmatig openen van delen van de pijpleiding, om zo de voorraden in de staten Georgia, Maryland, New Jersey en North en South Carolina enigszins aan te vullen. Tot dusver is hierdoor slechts een klein deel van de pijpleiding weer in gebruik. Het kan na een volledige herstart nog weken duren voordat de aanvoer weer op het oude peil is, waarschuwde Colonial.
Oliehandelaren proberen nu grotere schepen te regelen om brandstoffen uit het Midden-Oosten en Azië te vervoeren naar de Amerikaanse oostkust. Ook zijn rij- en rusttijden aangepast zodat tankwagens langer de weg op kunnen om benzine aan te leveren. Daarnaast werken vervoersautoriteiten aan een tijdelijke opschorting van een 101 jaar oude wet die het buitenlandse schepen verbiedt producten van de ene Amerikaanse haven naar de andere Amerikaanse haven te vervoeren.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs is de AEX-index er woensdag bij de opening niet in geslaagd om door de 1000 puntengrens te breken. De index van de dertig meest verhandelde fondsen op de beurs aan het Damrak bereikte dinsdag een recordslotstand van 991,67 punten. Woensdag na enkele minuten handel stond de hoofdindex echter 0,5 procent lager op 986,98 punten.
10 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - In de Rotterdamse haven zorgt het winterweer woensdag wederom voor problemen. Grote terminals hebben hun werkzaamheden tijdelijk gestaakt. Ook liggen er schepen te wachten voor gesloten bruggen en er is hinder voor bijvoorbeeld vrachtwagens.
18 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Meer dan duizend gestrande reizigers hebben de nacht doorgebracht op Schiphol. Dat heeft de luchthaven woensdagochtend laten weten. Door het winterweer worden de laatste dagen telkens honderden vluchten geschrapt.
1 uur geledenHOUSTON (ANP) - Het Amerikaanse olieconcern Chevron en de Texaanse investeringsmaatschappij Quantum Energy Partners willen samen de internationale activiteiten van de gesanctioneerde Russische oliemaatschappij Lukoil PJSC overnemen, meldt de Financial Times.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Investeringsmaatschappij Advent International zit achter het overnamebod op het in Amsterdam genoteerde Poolse postkluisjesbedrijf InPost. Dat meldt Sky News. Volgens Sky News geeft Advent leiding aan een investeringsconsortium dat InPost van de beurs wil halen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Onlinebank bunq heeft opnieuw een aanvraag ingediend voor een Amerikaanse bankvergunning. Die vergunning heeft de Nederlandse financiële app nodig voor een volledige lancering in de Verenigde Staten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De inflatie in Nederland is in december licht gedaald naar 2,8 procent. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van een snelle raming. In november bedroeg de inflatie nog 2,9 procent op jaarbasis en in oktober was dat 3,1 procent.
2 uur geleden