
Benny Gantz pleit voor Israëlische verkiezingen in september
JERUZALEM (ANP/RTR) - Benny Gantz, lid van het Israëlische oorlogskabinet, roept op tot parlementsverkiezingen in september. De regering van premier Benjamin Netanyahu ontvangt zowel binnen als buiten Israël steeds meer kritiek op de oorlogsvoering in de Gazastrook.
"We moeten het eens worden over een verkiezingsdatum in september, ongeveer een jaar na de oorlog", zei Gantz tijdens een televisietoespraak. "Het vaststellen van een datum zal ons in staat stellen de militaire inspanningen voort te zetten, terwijl we de burgers van Israël het signaal geven dat we hun vertrouwen in ons binnenkort zullen vernieuwen."
Netanyahu heeft vervroegde verkiezingen meermaals uitgesloten. Zijn partij Likud zou volgens peilingen verliezen. Vele duizenden Israëliërs zijn de afgelopen dagen de straat op gegaan om verkiezingen te eisen. Veel mensen vinden dat de huidige regering een deal over de vrijlating van de gijzelaars in de weg staat. Hamas houdt nog 134 mensen in gijzeling. Netanyahu zegt dat hij er alles aan doet om de gijzelaars vrij te krijgen, maar de manier waarop is onduidelijk.
Mogelijke opvolger
Gantz is een voormalige generaal van de Israëlische strijdkrachten en oud-defensieminister. Hij werd in oktober, daags na het uitbreken van de oorlog tussen Israël en Hamas, als oppositielid onderdeel van het tijdelijke oorlogskabinet. Volgens peilingen zou zijn partij Blauw-Wit het goed doen als nu verkiezingen worden gehouden. Gantz wordt gezien als de mogelijke opvolger van Netanyahu, de langstzittende premier van Israël.
De huidige regering werd in december 2022 geïnstalleerd, na de vijfde verkiezingen in vier jaar tijd. Als de regering dit keer niet uiteenvalt of om andere reden geen vervroegde verkiezingen worden uitgeschreven, is de eerstvolgende stembusgang op 27 oktober 2026.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - Het is de EU-lidstaten niet gelukt om harde afspraken te maken hoeveel uitstoot ze precies gaan terugdringen per 2035, wat belangrijk is voor de aankomende VN-klimaattop in Brazilië. Wel hebben EU-landen een zogeheten intentieverklaring ondertekend, meldt Deense minister Lars Aagaard na overleg van de EU-klimaatministers. Er is afgesproken dat de EU in 2035 tussen de 66,3 en 72,5 procent minder uitstoot, aldus EU-bronnen.
6 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Ruim 500.000 demonstranten zijn in Frankrijk donderdag de straat opgegaan uit protest tegen de voorgenomen bezuinigingen, schatten de autoriteiten. In Parijs ging het om circa 55.000 mensen. Vakbond CGT spreekt zelfs van ruim 1 miljoen deelnemers. Door het hele land waren er opstootjes.
29 minuten geledenAYLESBURY (ANP) - De doodgeschoten rechts-conservatieve activist Charlie Kirk had president van de Verenigde Staten kunnen worden, zegt president Donald Trump. Dat heeft hij Kirk naar eigen zeggen voorgehouden.
38 minuten geledenAMMAN (ANP/AFP/RTR) - Jordanië heeft de aanslag op de grens met de bezette Westelijke Jordaanoever veroordeeld, meldt staatspersbureau Petra. Bij die schietpartij bij de Allenbybrug kwamen twee Israëliërs om het leven. Het zou gaan om twee militairen van rond de 20 en 60 jaar. De schutter, volgens Jordanië een 57-jarige man die de afgelopen maanden zou hebben gewerkt als vrachtwagenchauffeur voor noodhulpzendingen bestemd voor Gaza, zou zijn gedood. Jordanië heeft een onderzoek ingesteld.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties stemt vrijdag over het opnieuw instellen van sancties tegen Iran, meldt de raad. Het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Duitsland hadden daarom gevraagd. Die landen stellen dat Iran zich niet aan de afspraken uit de nucleaire deal houdt. De Franse president Emmanuel Macron gaat ervan uit dat de sancties snel terugkeren.
1 uur geledenAYLESBURY (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft donderdag tijdens zijn staatsbezoek aan het Verenigd Koninkrijk gezegd dat de talkshow van Jimmy Kimmel terecht van de buis wordt gehaald.
1 uur geledenAYLESBURY (ANP) - De erkenning van een Palestijnse staat is een twistpunt tussen de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk, zegt de Amerikaanse president Donald Trump op staatsbezoek bij de bondgenoot. De Britse premier Keir Starmer ontkent dat hij de voorgenomen erkenning heeft uitgesteld om de stemming tijdens het bezoek niet te bederven.
2 uur geleden