Benny Gantz pleit voor Israëlische verkiezingen in september
JERUZALEM (ANP/RTR) - Benny Gantz, lid van het Israëlische oorlogskabinet, roept op tot parlementsverkiezingen in september. De regering van premier Benjamin Netanyahu ontvangt zowel binnen als buiten Israël steeds meer kritiek op de oorlogsvoering in de Gazastrook.
"We moeten het eens worden over een verkiezingsdatum in september, ongeveer een jaar na de oorlog", zei Gantz tijdens een televisietoespraak. "Het vaststellen van een datum zal ons in staat stellen de militaire inspanningen voort te zetten, terwijl we de burgers van Israël het signaal geven dat we hun vertrouwen in ons binnenkort zullen vernieuwen."
Netanyahu heeft vervroegde verkiezingen meermaals uitgesloten. Zijn partij Likud zou volgens peilingen verliezen. Vele duizenden Israëliërs zijn de afgelopen dagen de straat op gegaan om verkiezingen te eisen. Veel mensen vinden dat de huidige regering een deal over de vrijlating van de gijzelaars in de weg staat. Hamas houdt nog 134 mensen in gijzeling. Netanyahu zegt dat hij er alles aan doet om de gijzelaars vrij te krijgen, maar de manier waarop is onduidelijk.
Mogelijke opvolger
Gantz is een voormalige generaal van de Israëlische strijdkrachten en oud-defensieminister. Hij werd in oktober, daags na het uitbreken van de oorlog tussen Israël en Hamas, als oppositielid onderdeel van het tijdelijke oorlogskabinet. Volgens peilingen zou zijn partij Blauw-Wit het goed doen als nu verkiezingen worden gehouden. Gantz wordt gezien als de mogelijke opvolger van Netanyahu, de langstzittende premier van Israël.
De huidige regering werd in december 2022 geïnstalleerd, na de vijfde verkiezingen in vier jaar tijd. Als de regering dit keer niet uiteenvalt of om andere reden geen vervroegde verkiezingen worden uitgeschreven, is de eerstvolgende stembusgang op 27 oktober 2026.
Meer uit Buitenland
ZAGREB (ANP) - De NAVO moet gezamenlijk zorgen dat Groenland en het poolgebied veilig zijn tegen rivalen als Rusland en China, zegt NAVO-chef Mark Rutte. Daarover zijn de NAVO-landen, inclusief de Verenigde Staten, het volgens hem eens. Het bondgenootschap werkt daarom aan "de volgende stappen" om de veiligheid van het Hoge Noorden te versterken, volgens ingewijden mogelijk in de vorm van een nieuwe militaire missie daar.
54 minuten geledenSALEN (ANP/RTR) - Als de VS met geweld Groenland innemen, betekent dat het einde van de NAVO. Dat heeft Eurocommissaris Andrius Kubilius (Defensie) maandag in Zweden gezegd. EU-lidstaten zijn daarnaast verplicht Denemarken te hulp te schieten als het land te maken krijgt met Amerikaanse agressie, zei hij verder. Groenland maakt deel uit van Denemarken.
59 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie kijkt of het mogelijk is om extra sancties in te stellen tegen Iran, laat een woordvoerder van de Europese Commissie weten. "We staan klaar om nieuwe, strengere sancties voor te stellen naar aanleiding van het gewelddadige optreden tegen demonstranten", aldus de zegsman.
1 uur geledenCARACAS (ANP/AFP/RTR) - De Venezolaanse regering zegt nog eens 116 gevangenen vrij te laten. De organisatie Foro Penal meldde eerder maandag 24 nieuwe vrijlatingen, waaronder die van twee Italianen.
2 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP/DPA) - De mede-eigenaar van de door een dodelijke brand getroffen bar in Crans-Montana blijft vastzitten. Een Zwitserse rechtbank keurde zijn voorarrest goed, berichten media als Blick en SRF.
2 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft maandag de Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnares María Corina Machado ontmoet, meldt het Vaticaan. Het was tot nu toe niet duidelijk waar Machado zich bevond nadat ze in december in het geheim van Venezuela naar Noorwegen was gereisd om de vredesprijs in ontvangst te nemen. Het is niet bekend waarover ze met de paus heeft gesproken.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - Het Louvre blijft maandag gesloten vanwege een personeelsstaking. Eerder op de dag meldde het beroemde Parijse museum nog wellicht gedeeltelijk te openen.
3 uur geleden