Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Benny Gantz pleit voor Israëlische verkiezingen in september

Benny Gantz pleit voor Israëlische verkiezingen in september

JERUZALEM (ANP/RTR) - Benny Gantz, lid van het Israëlische oorlogskabinet, roept op tot parlementsverkiezingen in september. De regering van premier Benjamin Netanyahu ontvangt zowel binnen als buiten Israël steeds meer kritiek op de oorlogsvoering in de Gazastrook.

"We moeten het eens worden over een verkiezingsdatum in september, ongeveer een jaar na de oorlog", zei Gantz tijdens een televisietoespraak. "Het vaststellen van een datum zal ons in staat stellen de militaire inspanningen voort te zetten, terwijl we de burgers van Israël het signaal geven dat we hun vertrouwen in ons binnenkort zullen vernieuwen."

Netanyahu heeft vervroegde verkiezingen meermaals uitgesloten. Zijn partij Likud zou volgens peilingen verliezen. Vele duizenden Israëliërs zijn de afgelopen dagen de straat op gegaan om verkiezingen te eisen. Veel mensen vinden dat de huidige regering een deal over de vrijlating van de gijzelaars in de weg staat. Hamas houdt nog 134 mensen in gijzeling. Netanyahu zegt dat hij er alles aan doet om de gijzelaars vrij te krijgen, maar de manier waarop is onduidelijk.

Mogelijke opvolger

Gantz is een voormalige generaal van de Israëlische strijdkrachten en oud-defensieminister. Hij werd in oktober, daags na het uitbreken van de oorlog tussen Israël en Hamas, als oppositielid onderdeel van het tijdelijke oorlogskabinet. Volgens peilingen zou zijn partij Blauw-Wit het goed doen als nu verkiezingen worden gehouden. Gantz wordt gezien als de mogelijke opvolger van Netanyahu, de langstzittende premier van Israël.

De huidige regering werd in december 2022 geïnstalleerd, na de vijfde verkiezingen in vier jaar tijd. Als de regering dit keer niet uiteenvalt of om andere reden geen vervroegde verkiezingen worden uitgeschreven, is de eerstvolgende stembusgang op 27 oktober 2026.

Meer uit Buitenland

Meerdere Europese landen doen niet mee aan vredesraad

DEN HAAG (ANP/RTR/AFP) - Meerdere Europese landen zien momenteel af van deelname aan de Raad van Vrede, een initiatief van de Amerikaanse president Donald Trump. Het gaat om in ieder geval Zweden en Noorwegen en volgens bronnen ook Italië en Frankrijk.

39 minuten geleden
Partijen EU-parlement halen uit naar uiterst-rechts om Trump

STRAATSBURG (ANP) - Meerdere partijen in het Europees Parlement hebben vanwege de spanning om Groenland uitgehaald naar uiterst-rechtse politici om hun affiniteit met de Amerikaanse president Donald Trump. Met name Jordan Bardella, rechterhand van Franse politica Marine Le Pen, en zijn partij Patriotten voor Europa kregen veel verwijten in een debat over de soevereiniteit van de EU.

59 minuten geleden
Rutte en Stubb houden met galgenhumor de moed erin

DAVOS (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte en de Finse president Alexander Stubb, twee van Europa's belangrijkste 'Trumpfluisteraars', blijven monter in de hoogopgelopen ruzie waarin de NAVO zich bevindt. Gevraagd op het World Economic Forum naar zijn recept om de spanningen te bedaren, wees Stubb grappend haastig naar buurman Rutte.

1 uur geleden
Zweden weigert voorlopig deelname aan vredesraad

STOCKHOLM (ANP/RTR/AFP) - Zweden doet voorlopig niet mee aan het door de Amerikaanse president Donald Trump voorgestelde initiatief voor een zogenoemde vredesraad. Premier Ulf Kristersson heeft laten weten dat toetreding niet zal plaatsvinden met de tekst die tot dusver over de raad is gepresenteerd.

1 uur geleden
Spaanse machinistenvakbond roept op tot staking na ongelukken

MADRID (ANP) - De Spaanse vakbond voor machinisten, SEMAF, heeft opgeroepen tot een landelijke staking na twee dodelijke ongelukken in korte tijd. De vakbond vindt de "constante achteruitgang van het spoornetwerk" onacceptabel.

1 uur geleden
Von der Leyen: EU moet wereld van pure macht accepteren

STRAATSBURG (ANP) - De Europese Unie moet accepteren dat we in een wereld van pure macht leven. Dat stelde de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, in een toespraak in het Europees Parlement. De situatie met Groenland, gebeurtenissen in Venezuela en oorlog in Oekraïne tonen volgens de voorzitter aan dat de internationale orde niet alleen enorm snel is veranderd, maar dat dit ook "permanent is".

2 uur geleden
Frankrijk wil NAVO-oefening in Groenland

PARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk is voorstander van een NAVO-oefening in en rond Groenland, zegt president Emmanuel Macron. Zijn land zou klaarstaan om daaraan deel te nemen.

3 uur geleden