Benny Gantz pleit voor Israëlische verkiezingen in september
JERUZALEM (ANP/RTR) - Benny Gantz, lid van het Israëlische oorlogskabinet, roept op tot parlementsverkiezingen in september. De regering van premier Benjamin Netanyahu ontvangt zowel binnen als buiten Israël steeds meer kritiek op de oorlogsvoering in de Gazastrook.
"We moeten het eens worden over een verkiezingsdatum in september, ongeveer een jaar na de oorlog", zei Gantz tijdens een televisietoespraak. "Het vaststellen van een datum zal ons in staat stellen de militaire inspanningen voort te zetten, terwijl we de burgers van Israël het signaal geven dat we hun vertrouwen in ons binnenkort zullen vernieuwen."
Netanyahu heeft vervroegde verkiezingen meermaals uitgesloten. Zijn partij Likud zou volgens peilingen verliezen. Vele duizenden Israëliërs zijn de afgelopen dagen de straat op gegaan om verkiezingen te eisen. Veel mensen vinden dat de huidige regering een deal over de vrijlating van de gijzelaars in de weg staat. Hamas houdt nog 134 mensen in gijzeling. Netanyahu zegt dat hij er alles aan doet om de gijzelaars vrij te krijgen, maar de manier waarop is onduidelijk.
Mogelijke opvolger
Gantz is een voormalige generaal van de Israëlische strijdkrachten en oud-defensieminister. Hij werd in oktober, daags na het uitbreken van de oorlog tussen Israël en Hamas, als oppositielid onderdeel van het tijdelijke oorlogskabinet. Volgens peilingen zou zijn partij Blauw-Wit het goed doen als nu verkiezingen worden gehouden. Gantz wordt gezien als de mogelijke opvolger van Netanyahu, de langstzittende premier van Israël.
De huidige regering werd in december 2022 geïnstalleerd, na de vijfde verkiezingen in vier jaar tijd. Als de regering dit keer niet uiteenvalt of om andere reden geen vervroegde verkiezingen worden uitgeschreven, is de eerstvolgende stembusgang op 27 oktober 2026.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft 600 miljoen pond (ongeveer 680 miljoen euro) toegezegd aan de luchtverdediging van Oekraïne, om het land de winter door te helpen. Het gaat onder andere om geavanceerde systemen die Shahed-drones van Rusland kunnen neerhalen.
9 uur geledenSÃO PAULO (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft gezegd dat zijn land zich terugtrekt uit het project om tot een vrijhandelsakkoord met de Europese Unie te komen als het deze maand niet gereedkomt. De voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen zou eind deze week naar Brazilië gaan om het akkoord te tekenen. Frankrijk en Italië hebben verklaard niet achter het vrijhandelsakkoord te staan en hebben aangedrongen op uitstel.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is donderdag in persoon bij de EU-top in Brussel. Op die top wordt gesproken over het gebruik van Russische tegoeden voor een lening aan Oekraïne.
10 uur geledenWARSCHAU (ANP) - De Poolse voormalige minister van Defensie Antoni Macierewicz is aangeklaagd voor het openbaar maken van geheime informatie, melden Poolse media als persbureau PAP en de krant Gazeta Wyborcza. De conservatieve politicus was tussen 2018 en 2022 de voorzitter van een commissie die onderzoek deed naar de vliegramp bij Smolensk (Rusland) in 2010. Daarbij kwamen oud-president Lech Kaczynski en 95 anderen om het leven, onder wie veel prominente politici en hoogwaardigheidsbekleders.
14 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Verenigd Koninkrijk gaat de Russische miljardair Roman Abramovitsj dwingen 2,5 miljard pond (zo'n 2,8 miljard euro) over te maken naar humanitaire doelen in Oekraïne, meldt de Britse regering. Het geld komt van de verkoop van voetbalclub Chelsea in 2022. Sindsdien staat het vast op een Britse bankrekening.
14 uur geledenOSLO (ANP/BLOOMBERG) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft Noorwegen verlaten, zegt de Noorse premier Jonas Gahr Støre. Machado kreeg vorige week in Oslo de Nobelprijs voor de Vrede.
14 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP/DPA) - Bij Russische aanvallen met zogenoemde glijbommen in de Oekraïense regio Zaporizja zijn zeker 26 mensen gewond geraakt, onder wie een kind. Dat meldt de gouverneur van de zuidelijke regio Ivan Fedorov op Telegram. Bij de aanval in het centrum van de gelijknamige stad zou een huizenblok zijn geraakt, dat volgens AFP-verslaggevers ter plaatse in brand staat.
14 uur geleden