Ben & Jerry's klaagt moederbedrijf Unilever aan
NEW YORK (ANP/RTR) - Moederbedrijf Unilever heeft pogingen van ijsmerk Ben & Jerry's om Palestijnse vluchtelingen te steunen gedwarsboomd. Zo dreigde het Britse concern om de raad van commissarissen (rvc) van Ben & Jerry's te ontmantelen en commissarissen aan te klagen vanwege deze kwestie. Dat zegt Ben & Jerry's in een woensdag aangespannen rechtszaak.
Unilever kocht het Amerikaanse Ben Jerry's in 2000, maar de spanningen tussen beide bedrijven bereikten een hoogtepunt in 2021 toen Ben & Jerry's aankondigde geen ijs meer te willen verkopen in de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever. De progressieve oprichters van Ben & Jerry's vonden dit onverenigbaar met hun waarden. Dat leidde ertoe dat sommige investeerders hun Unilever-aandelen verkochten.
Vervolgens klaagde de ijsmaker Unilever aan vanwege de verkoop van het ijsmerk aan een Israëlische licentiehouder, waardoor het ijs in de Westelijke Jordaanoever en Israël verkocht kon blijven worden. Die rechtszaak werd in 2022 geschikt. Ben & Jerry's beweert nu dat Unilever de voorwaarden van die schikking uit 2022 heeft geschonden. De voorwaarden zijn nooit bekendgemaakt, maar Unilever werd verplicht om "de sociale missie van Ben & Jerry's te respecteren en te erkennen", aldus de aanklacht.
Te kritisch
Unilever zou zich niet aan die afspraak hebben gehouden. Ben & Jerry's heeft naar eigen zeggen geprobeerd op te roepen tot een staakt-het-vuren, de doorgang van Palestijnse vluchtelingen naar het Verenigd Koninkrijk te ondersteunen, Amerikaanse studenten te steunen die betogen tegen burgerdoden in Gaza en te pleiten voor een stopzetting van Amerikaanse militaire hulp aan Israël. Telkens zou het ijsmerk daarin gedwarsboomd zijn door Unilever.
Volgens Ben & Jerry's zou het hoofd ijs van Unilever bezorgd zijn over de "voortdurende perceptie van antisemitisme" rond Ben & Jerry's. Unilever was onder de schikkingsovereenkomst ook verplicht om 5 miljoen dollar (4,74 miljoen euro) over te maken aan Ben & Jerry's, waarmee het merk mensenrechtengroepen van zijn keuze mocht steunen. Twee ontvangers zouden volgens Unilever echter te kritisch zijn geweest jegens de Israëlische regering.
Meer uit Buitenland
BERLIJN/LONDEN/PARIJS (ANP/AFP) - De leiders van Duitsland, Frankrijk en Groot-Brittannië hebben verklaard bereid te zijn "noodzakelijke en proportionele defensieve acties" te ondernemen als reactie op Iraanse vergeldingsaanvallen, met als doel de militaire capaciteiten van Teheran "bij de bron te vernietigen". Dat schrijven de landen, ook bekend als E3, in een gezamenlijke verklaring.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer heeft een verzoek van de Verenigde Staten geaccepteerd om Britse bases te gebruiken voor defensieve aanvallen op Iraanse raketten in opslagdepots of lanceerinstallaties.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger zegt in Teheran het hoofdkwartier van de Iraanse Revolutionaire Garde, de elitetroepen van het Iraanse regime, te hebben vernietigd. Sinds zaterdagochtend voeren de Verenigde Staten samen met Israël aanvallen uit op Iran om de regering van dat land omver te werpen.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Turkije is bereid te bemiddelen in de strijd in het Midden-Oosten, schrijft voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie zondagavond op X. Ze verwelkomt die bereidheid, net zoals de insteek van Turkije om een oplossing te vinden via vreedzame middelen. "We zijn het erover eens dat diplomatie de enige haalbare weg voorwaarts is", schrijft de politica.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De gebeurtenissen in Iran mogen niet leiden tot escalatie, stelt EU-buitenlandchef Kaja Kallas zondagavond in een verklaring namens de 27 EU-ministers van Buitenlandse Zaken. Als dat wel gebeurt, bedreigt dat onder meer het Midden-Oosten en Europa met onvoorspelbare gevolgen, ook op economisch gebied.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/DPA) - De partij van de voormalige Iraanse president Mahmud Ahmadinejad heeft ontkend dat hij dood is. Het Iraanse staatspersbureau ILNA meldde dat hij zaterdag bij een luchtaanval op zijn huis in het oosten van Teheran was omgekomen, maar dat klopt volgens de partij Dolate Bahar niet, aldus hetzelfde persbureau. Ook familieleden zouden hebben gezegd dat de 69-jarige politicus niet om het leven is gekomen.
5 uur geledenKARACHI (ANP/RTR) - Bij pro-Iraanse protesten in verschillende plaatsen in Pakistan zijn volgens plaatselijke media meer dan twintig doden gevallen. Bij het consulaat van de VS in de havenstad Karachi vielen negen doden en tientallen gewonden toen er geschoten werd.
5 uur geleden