Ben & Jerry's klaagt moederbedrijf Unilever aan
NEW YORK (ANP/RTR) - Moederbedrijf Unilever heeft pogingen van ijsmerk Ben & Jerry's om Palestijnse vluchtelingen te steunen gedwarsboomd. Zo dreigde het Britse concern om de raad van commissarissen (rvc) van Ben & Jerry's te ontmantelen en commissarissen aan te klagen vanwege deze kwestie. Dat zegt Ben & Jerry's in een woensdag aangespannen rechtszaak.
Unilever kocht het Amerikaanse Ben Jerry's in 2000, maar de spanningen tussen beide bedrijven bereikten een hoogtepunt in 2021 toen Ben & Jerry's aankondigde geen ijs meer te willen verkopen in de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever. De progressieve oprichters van Ben & Jerry's vonden dit onverenigbaar met hun waarden. Dat leidde ertoe dat sommige investeerders hun Unilever-aandelen verkochten.
Vervolgens klaagde de ijsmaker Unilever aan vanwege de verkoop van het ijsmerk aan een Israëlische licentiehouder, waardoor het ijs in de Westelijke Jordaanoever en Israël verkocht kon blijven worden. Die rechtszaak werd in 2022 geschikt. Ben & Jerry's beweert nu dat Unilever de voorwaarden van die schikking uit 2022 heeft geschonden. De voorwaarden zijn nooit bekendgemaakt, maar Unilever werd verplicht om "de sociale missie van Ben & Jerry's te respecteren en te erkennen", aldus de aanklacht.
Te kritisch
Unilever zou zich niet aan die afspraak hebben gehouden. Ben & Jerry's heeft naar eigen zeggen geprobeerd op te roepen tot een staakt-het-vuren, de doorgang van Palestijnse vluchtelingen naar het Verenigd Koninkrijk te ondersteunen, Amerikaanse studenten te steunen die betogen tegen burgerdoden in Gaza en te pleiten voor een stopzetting van Amerikaanse militaire hulp aan Israël. Telkens zou het ijsmerk daarin gedwarsboomd zijn door Unilever.
Volgens Ben & Jerry's zou het hoofd ijs van Unilever bezorgd zijn over de "voortdurende perceptie van antisemitisme" rond Ben & Jerry's. Unilever was onder de schikkingsovereenkomst ook verplicht om 5 miljoen dollar (4,74 miljoen euro) over te maken aan Ben & Jerry's, waarmee het merk mensenrechtengroepen van zijn keuze mocht steunen. Twee ontvangers zouden volgens Unilever echter te kritisch zijn geweest jegens de Israëlische regering.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP) - Israël heeft sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten ruim 7600 aanvallen uitgevoerd op Iran en 1100 in Libanon. Dat melden de Israëlische strijdkrachten via sociale media.
50 minuten geledenNUUK (ANP/RTR) - De sociaaldemocratische Siumut-partij trekt zich terug uit de Groenlandse coalitie. Dat zegt premier Jens-Frederik Nielsen. Het vertrek betekent dat buitenlandminister Vivian Motzfeldt, die bekendheid verwierf om haar rol in het Amerikaanse dispuut over het semiautonome eiland, van het toneel verdwijnt.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten staan achter bondgenoot Israël in de genocidezaak van het Internationaal Gerechtshof, schrijft het land in een zogenoemde "verklaring van intentie". Zuid-Afrika diende de zaak in 2023 in, omdat de oorlog in Gaza volgens het land in strijd was met het VN-Genocideverdrag. Een beschuldiging die Israël en ook de VS stellig ontkennen.
2 uur geledenSANTA CRUZ (ANP/AFP/RTR) - De Uruguayaanse kartelbaas Sebastián Marset is gearresteerd in Bolivia. Dat meldde de baas van de Paraguayaanse drugsbestrijdingsdienst op de radio in dat land. Hij zou zijn opgepakt bij een grote politieoperatie in Santa Cruz en inmiddels zijn overgedragen aan de VS.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft beklemtoond dat Frankrijk alleen een defensieve rol speelt in het Midden-Oosten. Hij zei dat na de dood van een Franse militair door een drone-aanval in de Iraakse Koerdische regio. Zeven Franse militairen raakten gewond.
3 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tijdens de ontvangst van zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky in Parijs gezegd dat de oorlog in het Midden-Oosten Rusland in de strijd met Oekraïne geen verlichting biedt. Hij lichtte dit verder niet toe.
3 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israëlische vliegtuigen hebben voor paniek gezorgd onder de inwoners van Beiroet. Ze vlogen laag over de Libanese hoofdstad en verspreidden pamfletten over meerdere wijken. Correspondenten van persbureau AFP hoorden harde knallen voordat de papieren naar beneden kwamen.
4 uur geleden