Ben Ferencz, laatste aanklager van Neurenberg, overleden
BOYNTON BEACH (ANP) - Op 103-jarige leeftijd is de Amerikaan Benjamin Ferencz overleden. Hij was aanklager tijdens de processen van Neurenberg na de Tweede Wereldoorlog tegen de kopstukken van het nazibewind.
De in Transsylvanië geboren Ferencz - zelf joods - was de laatste aanklager van de processen van Neurenberg die nog in leven was. Hij was 27 toen hij in 1947 optrad als hoofdaanklager in het Einsatzgruppen-proces, waarbij 22 nazi-leiders terecht moesten staan.
Ferencz heeft in de decennia daarna geijverd voor erkenning van internationaal humanitair strafrecht. Dat instituties zoals het Internationale Strafhof in Den Haag er na 1990 zijn gekomen, is mede zijn werk geweest. Voordat hij aanklager werd in Neurenberg, vocht Ferencz als Amerikaans soldaat tijdens WO II mee bij de bevrijding van Europa. Daarvoor studeerde hij aan Harvard.
Leider
"Vandaag heeft de wereld een leider verloren in de zoektocht naar gerechtigheid voor slachtoffers van genocide en soortgelijke misdaden", reageert het Amerikaanse Holocaust Museum. "We rouwen om de dood van Ben Ferencz - de laatste aanklager van Neurenberg. Op 27-jarige leeftijd, zonder eerdere proceservaring, zorgde hij voor de veroordelingen van 22 nazi's."
In 2009 kreeg Ferencz van toen nog prins Willem-Alexander in Den Haag de Erasmusprijs overhandigd voor zijn bijdrage aan de internationale vervolging en berechting van oorlogsmisdadigers. "Recht is altijd beter dan oorlog", zei Ferencz destijds. "Geen enkel internationaal dispuut rechtvaardigt het gebruik van geweld. De verheerlijking van oorlog moet worden vervangen door de verheerlijking van vrede."
Ferencz overleed volgens zijn zoon vrijdag in een woonzorgcentrum in Boynton Beach in Florida.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP) - Israëlische functionarissen denken dat de leider van de machtige Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) is gedood bij de aanvallen op Iran. Dat schrijft nieuwssite Times of Israel. Ook de Iraanse minister van Defensie en inlichtingenchef zouden vermoedelijk zijn gedood.
12 minuten geledenTEHERAN (ANP) - Op het terrein van de woning van de Iraanse ayatollah Ali Khamenei zijn meerdere gebouwen verwoest. Dat is te zien op satellietbeelden die Al Jazeera en The Times of Israel hebben gepubliceerd. Het is niet duidelijk waar de ayatollah zich nu bevindt.
26 minuten geledenMINAB (ANP/DPA) - Bij een raketinslag in het zuiden van Iran zijn veertig kinderen omgekomen, melden Iraanse staatsmedia. Dat zou zijn gebeurd in Minab, een plaats bij de strategisch belangrijke Straat van Hormuz. Daar zijn meerdere marinebases in de buurt.
27 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Reza Pahlavi, de zoon van de laatste sjah van Iran, ziet de Israëlische en Amerikaanse aanvallen op zijn land als een "humanitaire interventie". Hij hoopt zo snel mogelijk naar Iran te gaan om samen met de bevolking het regime af te kunnen zetten.
57 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland dringt aan op het onmiddellijke einde van de aanvallen door de VS en Israël op Iran. Er moet volgens het Kremlin worden teruggekeerd "naar het pad van de diplomatieke en politieke regeling" van conflicten.
58 minuten geledenJERUZALEM (ANP) - Het Israëlische leger heeft tot nu toe ongeveer 35 ballistische raketten uit Iran geteld, meldt nieuwssite Times of Israel. Sommige daarvan zouden zijn onderschept door de luchtafweer, anderen zouden zijn neergekomen in open gebied.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/DPA) - Iran heeft de aanvallen van Israël en de VS "een flagrante misdaad" genoemd. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken moet de Veiligheidsraad van de VN met spoed bijeenkomen.
1 uur geleden