Ben Ferencz, laatste aanklager van Neurenberg, overleden
BOYNTON BEACH (ANP) - Op 103-jarige leeftijd is de Amerikaan Benjamin Ferencz overleden. Hij was aanklager tijdens de processen van Neurenberg na de Tweede Wereldoorlog tegen de kopstukken van het nazibewind.
De in Transsylvanië geboren Ferencz - zelf joods - was de laatste aanklager van de processen van Neurenberg die nog in leven was. Hij was 27 toen hij in 1947 optrad als hoofdaanklager in het Einsatzgruppen-proces, waarbij 22 nazi-leiders terecht moesten staan.
Ferencz heeft in de decennia daarna geijverd voor erkenning van internationaal humanitair strafrecht. Dat instituties zoals het Internationale Strafhof in Den Haag er na 1990 zijn gekomen, is mede zijn werk geweest. Voordat hij aanklager werd in Neurenberg, vocht Ferencz als Amerikaans soldaat tijdens WO II mee bij de bevrijding van Europa. Daarvoor studeerde hij aan Harvard.
Leider
"Vandaag heeft de wereld een leider verloren in de zoektocht naar gerechtigheid voor slachtoffers van genocide en soortgelijke misdaden", reageert het Amerikaanse Holocaust Museum. "We rouwen om de dood van Ben Ferencz - de laatste aanklager van Neurenberg. Op 27-jarige leeftijd, zonder eerdere proceservaring, zorgde hij voor de veroordelingen van 22 nazi's."
In 2009 kreeg Ferencz van toen nog prins Willem-Alexander in Den Haag de Erasmusprijs overhandigd voor zijn bijdrage aan de internationale vervolging en berechting van oorlogsmisdadigers. "Recht is altijd beter dan oorlog", zei Ferencz destijds. "Geen enkel internationaal dispuut rechtvaardigt het gebruik van geweld. De verheerlijking van oorlog moet worden vervangen door de verheerlijking van vrede."
Ferencz overleed volgens zijn zoon vrijdag in een woonzorgcentrum in Boynton Beach in Florida.
Meer uit Buitenland
OSLO (ANP) - De dochter van de Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft namens haar moeder de Nobelprijs voor de Vrede in ontvangst genomen. Ana Corina Sosa Machado droeg in Oslo een speech voor die door haar moeder was voorbereid. Daarin waarschuwde ze hoe fragiel democratie kan zijn.
16 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De gezamenlijke strijd tegen smokkelaars van migranten moet worden opgevoerd, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie. Smokkelaars moet het werk onmogelijk worden gemaakt, waarmee de levens van duizenden mensen worden gered. Woensdag wordt in Brussel een blauwdruk bekrachtigd om smokkelaars de pas af te snijden. Belangrijk onderdeel van de aanpak is het voorkomen dat migranten veel geld moeten betalen aan smokkelaars, om vervolgens een levensgevaarlijke tocht over zee of land te maken, zei Von der Leyen.
33 minuten geledenPARIJS/BRUSSEL (ANP) - De bondgenoten die Oekraïne na de oorlog tegen Rusland willen blijven beschermen, overleggen donderdag over de nieuwste Amerikaanse vredesplannen. Ook demissionair premier Dick Schoof neemt deel aan de videovergadering van de zogeheten Coalitie van Bereidwillige Landen.
1 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR) - Het mensenrechtenkantoor van de Verenigde Naties staat naar eigen zeggen in "overlevingsstand". Het kantoor van hoge commissaris Volker Türk (OHCHR) heeft minder geld, maar meer werk. Er zijn volgens Türk al werkzaamheden geschrapt of uitgesteld en ontslagen gevallen.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - Denemarken dreigt te worden vermalen in de concurrentiestrijd tussen de Verenigde Staten, China en Rusland om het noordpoolgebied, vreest de Deense militaire inlichtingendienst. De Verenigde Staten, lang de grote beschermheer, azen op Groenland en aarzelen niet om hun macht tegen bondgenoten te gebruiken.
2 uur geledenOSLO (ANP/RTR/AFP) - María Corina Machado komt toch naar de Noorse hoofdstad Oslo, maar niet op tijd om zelf haar Nobelprijs voor de Vrede in ontvangst te nemen. Volgens het Nobelinstituut is de Venezolaanse oppositiepolitica veilig.
2 uur geledenNEW DELHI (ANP) - De Italiaanse keuken is door UNESCO aangemerkt als immaterieel cultureel erfgoed dat beschermd moet worden. Italië had zijn culinaire traditie voorgelegd aan UNESCO omdat die belangrijk is voor de Italiaanse cultuur, manier van leven en ook de omgang met ingrediënten. Daar bleek men het bij een UNESCO-bijeenkomst in India over eens te zijn.
3 uur geleden