Bemiddelaar: overeenstemming over atoomakkoord Iran in zicht
WENEN (ANP) - Er gloort overeenstemming over het reanimeren van het internationale atoomakkoord met Iran. "Een overeenkomst krijgt vorm", zegt de EU-diplomaat die bemiddelt tussen Iran en de vijf grote mogendheden, die het akkoord proberen te redden sinds de Verenigde Staten het opzegden.
"Ik ben er vrij zeker van dat er een eindakkoord komt", zei EU-bemiddelaar Enrique Mora tegen onder meer persbureau Reuters na een nieuwe ronde van onderhandelingen tussen Iran en Rusland, China, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Duitsland. "Ik denk dat we op het juiste spoor zitten en dat we een overeenkomst zullen bereiken." Er is volgens hem "een gedeeld begrip van wat er nog nodig is" voor de terugkeer van de VS als ondertekenaar van het akkoord, voor het intrekken van de sancties tegen Iran en het opnieuw naleven door Iran van de afspraken.
Volgens de Russische onderhandelaar denken alle onderhandelaars er zo over. Ze zien allemaal "goede" of "aanzienlijke" voortgang, zei Michail Oeljanov. Hij sprak de hoop uit dat de onderhandelingsronde van volgende week het sluitstuk wordt.
Biden
Maar het VK, Duitsland en Frankrijk temperen het optimisme ietwat. Welslagen is nog niet verzekerd, menen zij. Er zijn nog enkele heel moeilijke kwesties op te lossen en Iran en het Internationaal Atoomagentschap moeten het toekomstige toezicht door het IAEA op het Iraanse atoomprogramma nog zien te regelen.
Het overleg in Wenen moet ervoor zorgen dat Iran en de Verenigde Staten zich weer aan de afspraken uit 2015 houden. Iran zou zijn atoomprogramma terugschroeven zodat het niet aan een kernwapen zou kunnen werken, in ruil voor verlichting van de economische sancties. Maar Washington zegde de overeenkomst op, waarop Teheran zich ook niet langer eraan hield.
De nieuwe Amerikaanse president Joe Biden wil het zieltogende atoomakkoord nieuw leven inblazen, maar zowel Iran als de VS eiste lang dat eerst de ander over de brug komt. De VS en Iran onderhandelen niet rechtstreeks met elkaar.
Meer uit Buitenland
BANDAR ABBAS (ANP/DPA) - In meerdere plaatsen in Iran zijn explosies gemeld. Een van de meldingen kwam uit de strategische havenstad Bandar Abbas. Daar werd een appartementengebouw door een ontploffing zwaar beschadigd en zijn meerdere gewonden gevallen. De Iraanse Revolutionaire Garde heeft berichten in lokale media tegengesproken dat de chef van de marineafdeling van de garde doelwit van een aanslag zou zijn geweest.
26 minuten geledenTEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - Iran heeft nogmaals gewaarschuwd dat het Israël kan aanvallen als de situatie in de regio escaleert. "Als de vijand een fout maakt, zal dat zonder twijfel zijn eigen veiligheid, de veiligheid van de regio en de veiligheid van het zionistische regime in gevaar brengen", verklaarde legerleider Amir Hatami volgens staatsmedia.
1 uur geledenRAFAH (ANP/AFP) - Bij nieuwe Israëlische luchtaanvallen op de stad Gaza en Khan Younis zijn volgens plaatselijke gezondheidsautoriteiten zaterdag zeker 25 doden gevallen, onder wie zeker zes kinderen, aldus de nieuwszender Al-Jazeera. Mahmoud Basal, een woordvoerder van de Palestijnse burgerbescherming in de stad Gaza, meent dat de meeste slachtoffers van de bombardementen kinderen zijn. Hij zei dat onder meer een politiebureau in Gaza-Stad is gebombardeerd en raketten enorme schade en brand hebben veroorzaakt. Er zouden in Gaza voor zover bekend achttien doden zijn gevallen.
1 uur geledenKYIV (ANP/AFP/BLOOMBERG/RTR) - Problemen op het elektriciteitsnet hebben de Oekraïense hoofdstad Kyiv en ook buurland Moldavië getroffen. Daar was sprake van stroomuitval in hoofdstad Chisinau en vielen onder meer verkeerslichten uit.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Elon Musk zegt opnieuw de uitnodigingen te hebben afgewezen om een eiland van zedendelinquent Jeffrey Epstein te bezoeken. Vrijdag meldde CNN op basis van nieuwe vrijgegeven documenten dat de miljardair en topman van Tesla via e-mail een trip probeerde te regelen, al bleef onduidelijk of Musk het eiland daadwerkelijk heeft bezocht.
4 uur geledenGAZA (ANP) - Zeker tien kinderen in de Gazastrook zijn sinds het begin van de winter overleden door onderkoeling. Dat zegt topman Tedros Adhanom Ghebreyesus van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) in een bericht op X. "Naarmate de temperaturen dalen en de zware regenval toeneemt, worden kinderen en gezinnen die in slecht geïsoleerde, geïmproviseerde onderkomens verblijven, blootgesteld aan extreme omstandigheden, met weinig bescherming tegen de elementen."
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/DPA) - De situatie in Syrië is nog niet stabiel genoeg om Syrische vluchtelingen vanuit de Europese Unie terug te sturen. Dat zegt Eurocommissaris Magnus Brunner (Migratie) in een interview met het Duitse persbureau dpa.
5 uur geleden