Bemiddelaar EU wil pauze in overleg over atoomakkoord met Iran
BRUSSEL (ANP) - Het overleg over het reanimeren van het atoomakkoord met Iran moet tijdelijk worden stilgelegd, vindt de Europese Unie. Dat is nodig door "factoren van buitenaf", zegt buitenlandchef Josep Borrell van de unie, de gespreksleider. Hij lijkt te verwijzen naar nieuwe wensen van medeonderhandelaar Rusland, die ook over de samenhang met Oekraïne-sancties wil praten.
Een slottekst waarover Iran, de Verenigde Staten en de vijf andere ondertekenaars het eens zouden moeten worden ligt volgens Borrell "in feite klaar en op tafel". Het akkoord moet ervoor zorgen dat Iran zijn atoomprogramma weer beknot, in ruil voor het intrekken van westerse sancties. Iran voelt zich niet meer aan de deal gebonden sinds de Verenigde Staten in 2018 uit het akkoord stapten en Teheran nieuwe strafmaatregelen oplegden.
De onderhandelaars, die de terugkeer van de VS moeten plaveien, leken elkaar de afgelopen weken te naderen. Maar Rusland legde deze week de eis op tafel dat de westerse sancties voor de Russische inval in Oekraïne zijn handel met Iran, die met een akkoord verder zou kunnen aantrekken, niet mogen schaden.
Fataal
Een overlegpauze kan fataal zijn voor het akkoord, maakten meerdere onderhandelaars eerder duidelijk. De tijd dringt, omdat Iran inmiddels zo opschiet met zijn nucleaire programma dat de overeenkomst dat niet meer voldoende zou kunnen stuiten. Het land zou dan te gemakkelijk en te snel een kernwapen kunnen maken.
Iran houdt het erop dat een pauze niet per se desastreus is en ook juist nieuwe vaart in de gesprekken kan brengen. Borrell blijft overleggen met alle ondertekenaars en de VS "om de huidige toestand te overwinnen en het akkoord te sluiten", laat hij weten.
Meer uit Buitenland
RIGA (ANP) - Nu de EU-sancties tegen de Russisch-Oezbeekse miljardairs Alisjer Oesmanov en Michaïl Fridman worden opgeheven, gaat Letland nationale sancties tegen hen instellen. Dat stelt de Letse regering dinsdag in een verklaring op haar website. "Letland zal alle juridische instrumenten waarover het beschikt blijven gebruiken om te voorkomen dat de tegoeden en economische middelen van deze personen in Letland vrijkomen", aldus de verklaring.
7 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De Verenigde Staten, Denemarken en Groenland hebben een overeenkomst ondertekend over de veiligheid van Groenland.
32 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft opgeroepen om de druk op Iran op te voeren. Hij deed dat in zijn toespraak voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, ten overstaan van vertegenwoordigers en leiders uit de hele wereld. Andere landen moeten Iran volgens hem economisch onder druk zetten.
58 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Op het nippertje hebben de EU-ambassadeurs dinsdagmiddag een akkoord bereikt over de verlenging van EU-sancties tegen zo'n 3000 aan Rusland gelieerde bedrijven en personen. Dat bevestigt een woordvoerder van het Ierse EU-voorzitterschap. Als dat niet voor middernacht gelukt zou zijn, zouden de sancties tegen al deze mensen en bedrijven dinsdag vervallen. Daarmee zou geschiedenis zijn geschreven.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De secretaris-generaal van de Verenigde Naties stelt dat het Israëlische beleid op de bezette Westelijke Jordaanoever "het schrikbeeld van een etnische zuivering" oproept. Volgens hem is Israël door onder meer het uitbreiden van de nederzettingen bezig de weg naar de vrede "plat te walsen".
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky roept de EU op twee Russische miljardairs niet van de EU-sanctielijst te halen. Dat heeft hij dinsdagmiddag op X gedaan. Het gaat om de Russisch-Oezbeekse miljardair Alisjer Oesmanov en de Russische miljardair Michaïl Fridman.
3 uur geledenCOLOMBO (ANP/AFP) - Veertien mannen zijn dinsdag schuldig bevonden aan directe betrokkenheid bij de jihadistische zelfmoordaanslagen in Sri Lanka op eerste paasdag 2019. Drie rechters van het Sri Lankaanse hooggerechtshof bevonden de verdachten na een vijf jaar durend proces schuldig aan alle aanklachten. Ze waren aangeklaagd voor onder meer moord en samenzwering om terrorisme te plegen. Ze krijgen hun straf op een later moment te horen.
4 uur geleden